Njemci ne vjeruju ruskoj opskrbi plinom pa već upozoravaju građane da štede na zimnici i moderniziraju sustave grijanja. U međuvremenu, polovica stanovništva sve više se bori s povećanim troškovima stanovanja, a većina vidi buduću održivost gospodarstva zemlje kao upitnu. Pregled novina.
Prema istraživanju Allensbacha koje je naručila oporbena frakcija CDU/CSU, polovica Nijemaca vjeruje da Njemačka za deset do petnaest godina više neće biti među vodećim europskim gospodarskim silama, a samo trećina građana vjeruje da će zemlja zadržati vodeću poziciju pozicija uloga.
Nedavni rezultat pokazuje veliku promjenu u javnom raspoloženju, jer je prošle godine 48 posto Nijemaca još uvijek vjerovalo u vodeću ulogu, no ove je godine udio onih koji sumnjaju da je Njemačka dobra poslovna lokacija za tvrtke i investitore porastao za oko 30 posto .
Danas je, prema mišljenju većine, najveće europsko gospodarstvo prošlo svoj vrhunac, a prema mišljenju gotovo 70 posto stanovnika, suočava se s ozbiljnim problemima zbog visokih troškova energije i trajno oslabljene industrije.
Nijemce opet brine zimska opskrba plinom
Klaus Müller, predsjednik Savezne mrežne agencije, tijekom vikenda je skrenuo pozornost njemačkom stanovništvu da štedi plin i pripremi se za zimu uz optimalna energetska ulaganja, jer je s jedne strane plin još uvijek puno skuplji nego što je bio prije energetsku krizu, a s druge strane, vidi rizike u idućoj zimskoj opskrbi – unatoč tome što su skladišta plina već popunjena 94 posto, a postoje i alternativni izvori opskrbe.
Zbog potonjeg, kaže predsjednica, mogu biti optimisti, no bilo bi prerano smirivati se jer rizici i dalje postoje u sigurnosti opskrbe.
Kako prenosi Berliner Zeitung , Müller je istaknuo da Rusija nastavlja opskrbljivati plinom europske zemlje, no ako bi to prestalo, jugoistočna Europa morala bi se opskrbljivati i iz drugih izvora, u čemu bi Njemačka imala važnu ulogu.
U međuvremenu, Nacionalna udruga potrošača već lobira kod vlade za produljenje trenutno važećih kočnica cijena barem do sljedećeg travnja, o kojima je odlučeno prošle godine. Prema tome, maksimiziranje cijena za Nijemce vrijedi sve dok ne potroše najmanje 80 posto raspoložive energije u odnosu na prethodnu godinu – prema trenutnom stanju to može trajati do kraja godine.
Polovica građana jedva može priuštiti održavanje svojih domova
Stanovi u Njemačkoj postaju sve skuplji, što, prema nedavnoj studiji, već uzrokuje ozbiljne poteškoće za gotovo polovicu stanovništva. U online anketi Yougov koju je proveo Postbank, 40,5 posto sudionika izjavilo je da jedva mogu podmiriti troškove stanovanja, a još 7,4 posto ih smatra da su ti izdaci preveliki teret, do te mjere da očekuju da ih neće biti. mogu ih dugo podnositi..
FAZ citira Manuela Beermanna, stručnjaka za nekretnine Postbanke, koji je istaknuo da su troškovi stanovanja najveći teret za osobe s mjesečnim neto primanjima kućanstva manjim od 2500 eura .
Iznajmljivači su u još težoj situaciji nego vlasnici nekretnina: većina njih pati jer nemaju kapitala za kupnju vlastite nekretnine , osim toga smatraju da su troškovi financiranja previsoki, a ponuda stanova oskudna.
Državna potpora je povučena, tvrtke opet gunđaju
Od rujna je njemačka vlada oduzela državnu subvenciju tvrtkama za kupnju električnih automobila, a sada samo privatne osobe mogu tražiti tzv. ekološki bonus za e-automobile.
Njemačka automobilska udruga (VDA) smatra da odluka prijeti daljnjem rastu tržišta elektromobilnosti, širenju klimatski prihvatljivog voznog parka, a ujedno i ostvarenju ciljeva zemlje u zaštiti klime.
Podsjetimo, Vlada je od početka godine već smanjila državne potpore za plug-in hibridna vozila opremljena kombiniranim motorom s unutarnjim izgaranjem i elektromotorom. FAZ također izvještava da je broj zahtjeva porastao za oko dvije trećine u srpnju, pokazujući koliko bi dodatne potpore bilo potrebno u trenutnoj, teškoj gospodarskoj situaciji .
Spremaju se za novu pandemiju
Kako ponovno raste broj oboljelih od koronavirusa i bliži se jesenski val gripe, u Njemačkoj se već objavljuju članci da bi se možda isplatilo ponovno uvesti obvezno nošenje maski kako ne bi preopteretili zdravstveni sustav.
Stručnjak za zdravstvenu politiku Zelenih, Janosch Dahmen, izjavio je kako bi se za zaštitu od akutnih respiratornih bolesti ove jeseni možda isplatilo nositi zaštitne maske, barem u javnim zdravstvenim ustanovama.
S prijedlogom se ne slaže predsjednik Njemačkog liječničkog zbora Klaus Reinhardt, koji kaže da nije potrebno ponovno nositi masku jer nema razloga za brigu, jer je normalno da raste broj respiratornih infekcija. u hladnoj sezoni. Prema njegovim riječima, može se očekivati napeta situacija u liječničkoj praksi, ali osobna odgovornost u obrani od virusa ima puno više smisla od ponovnog uvođenja obveze nošenja maski, prenosi Augsburger Allgemeine .
Rješenje za tazbinu vide u štednji stanovništva
Stručnjaci preporučuju uvođenje višekamatnih stambenih štednih uloga po francuskom modelu u Austriji, gdje je štednja građana još uvijek visoka: prema podacima nacionalne banke, financijska imovina 9,1 milijuna austrijskih građana iznosi 799 milijardi eura . 38 posto od toga – ili 304 milijarde – nalazi se na štednim računima, pa ne čudi da su niske kamate na udaru kritika.
U razgovoru za Kronen Zeitung burzovni stručnjak Christian Baha kaže da je dobar primjer rješenja Francuska, gdje je za građane pokrenut štedni račun s ograničenim ulozima s kamatama između 3 i 6 posto, ovisno o veličini obitelj ili prihod.
Austrija bi trebala uvesti i besplatnu štednju do 50.000 eura, što bi dobro došlo svim građanima starijim od 16 godina, ali i državi. Ministar financija trebao bi samo vratiti savezne državne blagajne, koje su postupno ukinute 2020. zbog negativnih kamatnih stopa. Na taj bi se način država mogla financirati novcem svojih građana kako bi dodana vrijednost ostala u zemlji, kaže stručnjak za list.
Austrija: lanci kritiziraju vladinu akciju protiv inflacije
Šef druge najveće austrijske maloprodajne mreže prehrambenih proizvoda, Rewe Austria, Marcel Haraszti, u novinskom je intervjuu oštro kritizirao činjenicu da austrijska vlada za inflaciju krivi lance.
Kako prenosi oe.24 , prema njegovim riječima, dok su trgovci radili , Vlada je organizirala skupove na tu temu, iako se vidi da su tvrtke od početka godine snizile cijene za 450 proizvoda, a proširile ponudu jeftinije robe vlastite robne marke, te stalno promoviraju i dogovaraju sniženja cijena s industrijskim dobavljačima.
Kako je rekao, prvo polugodište bilo je teško za lance robnih kuća Billa, Billa Plus, Penny i Adeg, kao i lanac drogerija Bipa, iako su i dalje relativno zadovoljni ostvarenim prometom.
List također podsjeća da je inflacija u Austriji već u svibnju pala na jednoznamenkastu znamenku, 9,0 posto, ali su cijene hrane bile u prosjeku 12,3 posto više nego prethodne godine.