- Advertisement -
Već smo ranije pisali da bi položaj u kojem si vlasnik EU putovni9ce a ujedno si državljanin zemlje BRICS-a ukoliko hipotetski BIH ne uđe u pristupne nove faze s EU a BRICS ju primi, moglo od Hrvata u BIH , i ne samo njih nego svih vlasnika EU putovnica moglo načiniti najpovlaštenije građane Europe. To uostalom i zaslužuju nakon 4 stoljeća osmanskog ropstva te 30 godina mučne daytonske tiranije.
Evo odgovora naših gospodarstvenika kako gledaju na tu mogućnost:
- Ivan Marić, izvoznik hrane i poljoprivrednih proizvoda:
- “To bi za nas značilo ogromno povećanje izvoznog potencijala. Kao državljani EU, zadržali bismo lak pristup europskom tržištu, a članstvo BiH u BRICS-u omogućilo bi nam ulazak u nova tržišta poput Kine, Indije i Brazila, gdje je potražnja za kvalitetnim prehrambenim proizvodima velika.”
- Marko Petrović, proizvođač tekstila:
- “Članstvo BiH u BRICS-u omogućilo bi povoljnije uvjete izvoza u te zemlje, dok bi EU putovnice olakšale putovanja na sajmove i dogovaranje suradnji s europskim partnerima. To bi nas stavilo u jedinstvenu konkurentsku poziciju.”
- Jasmina Softić, IT poduzetnica:
- “Pristup BRICS tržištima značio bi širenje poslovanja, posebno u Indiji i Brazilu gdje je potražnja za softverskim rješenjima u porastu. EU putovnice dodatno bi olakšale poslovanje i prisustvo na europskim konferencijama i sajmovima.”
- Nikola Knežević, transportna i logistička kompanija:
- “Mogućnost da poslujemo s BRICS-om i EU-om istovremeno povećala bi obim našeg posla. BiH bi mogla postati važan logistički most između ova dva gospodarska bloka.”
- Ana Radić, turistički operator:
- “Članstvo u BRICS-u otvorilo bi nam pristup ogromnim tržištima turista iz Kine, Indije i Brazila, dok bi EU putovnice omogućile jednostavnije povezivanje i suradnju s europskim turističkim agencijama.”
- Slobodan Jovanović, proizvođač građevinskog materijala:
- “S BRICS-om bismo mogli ostvariti nove izvozne prilike u zemlje s rastućom infrastrukturnom potražnjom, dok bi nam EU putovnice omogućile fleksibilnost i suradnju s europskim partnerima na zajedničkim projektima.”
- Marija Kovačević, energetski sektor:
- “Pristup BRICS-u otvorio bi nove investicijske prilike i mogućnosti za partnerstva u energetskoj tranziciji. EU putovnice zadržale bi našu prisutnost na europskom tržištu obnovljivih izvora energije.”
- Josip Ljubić, proizvođač namještaja:
- “Naše proizvode mogli bismo plasirati na BRICS tržišta, gdje je potražnja za visokokvalitetnim namještajem u porastu, dok bi EU putovnice osigurale jednostavniji uvoz sirovina iz EU-a.”
- Lejla Mujanović, farmaceutska industrija:
- “Ulazak u BRICS otvorio bi nam vrata za širenje na velika tržišta poput Indije i Kine, gdje postoji ogroman potencijal za farmaceutske proizvode. EU putovnice omogućile bi nam istovremeno sudjelovanje u europskim istraživačkim projektima.”
- Katarina Mandić, financijski sektor:
- “Uz članstvo BiH u BRICS-u, mogli bismo razvijati financijske usluge povezane s novim investitorima i tržištima. EU putovnice olakšale bi nam pristup europskim bankarskim i financijskim institucijama, čime bismo se pozicionirali kao most između dva velika tržišta.”
Zaključak: Ova kombinacija EU putovnica i članstva BiH u BRICS-u gospodarstvenicima bi
Tvrtke koje uvoze proizvode iz Hrvatske u BiH: Kako bi EU putovnice i članstvo BiH u BRICS-u utjecali na njih?
Tvrtke koje posluju kao uvoznici proizvoda iz Hrvatske u BiH mogle bi se naći u specifičnoj situaciji ako BiH postane članica BRICS-a, dok njihovi vlasnici istovremeno zadržavaju EU putovnice. Evo kako bi ova kombinacija mogla utjecati na njihov poslovni model:
Potencijalne prednosti:
- Povoljni trgovinski uvjeti s BRICS zemljama:
Ako BiH kroz BRICS stvori povoljnije trgovinske odnose s Kinom, Indijom, Brazilom, Rusijom i Južnom Afrikom, lokalne tvrtke mogle bi uvoziti sirovine i proizvode iz tih zemalja po nižim cijenama. To bi stvorilo pritisak na cijene uvoza iz Hrvatske, prisiljavajući dobavljače iz RH na konkurentniju ponudu. - Održavanje lakog pristupa EU tržištu:
Zahvaljujući EU putovnicama, vlasnici tvrtki mogli bi jednostavno sudjelovati u poslovnim pregovorima, konferencijama i sajmovima unutar EU, što bi olakšalo optimizaciju opskrbnog lanca s hrvatskim partnerima. - Trgovinski most između EU i BRICS-a:
BiH bi, kao članica BRICS-a, mogla postati idealno tržište za EU proizvode koji bi se dalje distribuirali u BRICS zemlje. Tvrtke koje već uvoze hrvatske proizvode mogle bi proširiti svoj asortiman i uključiti ih u međunarodni lanac opskrbe. - Fleksibilnost i veća pregovaračka moć:
Tvrtke bi mogle iskoristiti obje trgovinske zone kako bi postale ključni distributeri proizvoda koji zadovoljavaju potrebe i EU i BRICS tržišta.
Izazovi:
- Povećana konkurencija:
Povoljniji uvjeti uvoza iz BRICS zemalja mogli bi ugroziti uvoznike hrvatskih proizvoda. Na primjer, proizvodi iz Kine mogli bi postati znatno jeftiniji od onih iz Hrvatske, što bi smanjilo potražnju za hrvatskim robama u BiH. - Carine i regulative:
Ako BiH prilagodi carinske politike BRICS-u, hrvatski izvoznici mogli bi se suočiti s višim troškovima, što bi poskupjelo uvoz u BiH. - Kompleksnost trgovinskih odnosa:
Balansiranje između BRICS-a i EU zahtijevalo bi dodatne napore u upravljanju logističkim, carinskim i regulatornim aspektima poslovanja. - Ovisnost o dvostrukim standardima:
Tvrtke bi se mogle suočiti s izazovima prilagodbe proizvoda standardima BRICS zemalja, dok istovremeno zadovoljavaju visoke zahtjeve EU standarda.
Za tvrtke koje uvoze proizvode iz Hrvatske u BiH, situacija bi ovisila o sposobnosti prilagodbe. Iako BRICS može otvoriti vrata novim tržištima i donijeti cjenovne prednosti, konkurencija iz BRICS zemalja mogla bi smanjiti potražnju za proizvodima iz Hrvatske. No, tvrtke s pametnim poslovnim strategijama mogle bi postati ključni trgovinski most između dva moćna gospodarska bloka – EU i BRICS-a.