Milorad Dodik je na vrijeme upozorio – ovdje se ne radi o kaznenom, već o ustavnom pitanju. No, političko Sarajevo uz podršku međunarodnih hibridnih institucija stvorenih Bonskim ovlastima OHR-a nije slušalo.
Sada su sami sebi pucali u nogu. Optužnica protiv predsjednika Republike Srpske nije ništa drugo nego direktan sukob između nelegitimnih, naknadno stvorenih bošnjačko-internacionalnih institucija s jedne strane itemelja Daytonskog sporazuma s druge. Naprosto Daytonom nije predviđeno da država tuži Srpsku jer Srpska stvara državu.
Ali što je još važnije – ova optužnica, koliko god na prvi pogled djelovala kao pritisak na Srpsku, zapravo otvara povijesnu priliku i za Hrvate u BiH. Jer, sada više nema povratka. Ili izvorni Dayton ili raspad Bosne i Hercegovine.
Bonska diktatura ne može suditi Daytonskim kategorijama
OHR, uz podršku međunarodnih centara moći, godinama je gradio paralelnu BiH – onu u kojoj su izvorni entiteti, jamčeni Daytonskim sporazumom, razvodnjeni kroz intervencije međunarodne zajednice. Svi ključni instrumenti bošnjačke centralizacije – od Tužiteljstva BiH, preko Suda BiH, do VSTV-a – nametnuti su političkim dekretima Visokog predstavnika.
Ali ovdje se postavlja ključno pitanje: može li institucija nastala Bonskim dekretima progoniti političke aktere koji se oslanjaju na Dayton?
Ako Tužiteljstvo BiH ima pravo suditi Dodiku jer ne priznaje odluke OHR-a, onda to znači da Bonske odluke imaju jaču pravnu snagu od međunarodnog mirovnog ugovora potpisanog u Daytonu. A to je nešto što ne može preživjeti ozbiljan međunarodni pravni pritisak.
I upravo ovdje dolazi trenutak istine.
Rusija će stati iza Srpske, SAD će morati odlučiti
Ne treba imati iluzija – Rusija će sigurno podržati Republiku Srpsku. Njihov je cilj već godinama jasan: spriječiti dalje jačanje NATO utjecaja na Balkanu i zaštititi svoje saveznike od zapadnih pravosudnih i političkih intervencija.
Ali ključni trenutak dolazi kad SAD shvati da je ovo politički autogol. Jer, do sada je Washington bio taj koji je podržavao daytonske temelje BiH kada je to odgovaralo njihovim interesima.
Ako se Srpska uz potporu Rusije uspije izboriti za ukidanje neustavnih institucija nametnutih Bonskim dekretima, tada će i SAD morati odlučiti – hoće li spašavati Dayton ili riskirati raspad BiH.
A kad taj trenutak dođe, pitanje je hoće li Bošnjaci još uvijek imati opciju da ponude povratak na izvorni Dayton – ili će Srpska već biti na putu izlaska iz BiH.
Ključni trenutak za Hrvate: Deklaracija HNS-a o odustajanju od BiH
Hrvati u BiH ne smiju propustiti ovu priliku. Političko Sarajevo već godinama preko istih tih bonskih institucija gazi njihova kolektivna prava – od ukidanja pariteta, smanjenja broja ministara, preko nelegitimnog izbora Željka Komšića, do blokiranja legitimnog predstavljanja u vlasti.
Ako Srpska uspije srušiti bonski režim, tada je ključno pitanje – što Hrvati čekaju?
Hrvatski narodni sabor (HNS) mora odmah donijeti deklaraciju o odustajanju od BiH ako se država ne vrati na izvorne daytonske postavke. Jer, sada je jasno – ne može se Srpskoj nuditi Dayton, a Hrvatima Bonska BiH.
Scenariji su sada kristalno jasni:
✅ Ako Bošnjaci žele spasiti BIH moraju pristati na izvorni Dayton, moraju pristati na puni povratak konsocijacijskoj demokraciji, legitimno predstavljanje i konstitutivnu jednakost.
✅ Ako to ne žele, Hrvati imaju punu legitimaciju za napuštanje ovakve BiH.
Srpska je u ovoj priči već povukla crtu – ili Dayton ili izlazak. Vrijeme je da i Hrvati konačno postave isti zahtjev.
Optužnica protiv Dodika je početak kraja Bonske BiH
Ovo je trenutak istine. Optužnica protiv Dodika nije samo pitanje Republike Srpske – ovo je trenutak kada se odlučuje sudbina cijele BiH.
Ili će se država vratiti izvornom Daytonu, ili će se raspasti pod teretom vlastitih unutarnjih kontradikcija.
Ključno je da Hrvati ne stoje sa strane. Jer sada se ruši pravosudni i politički okvir koji je do sada služio za bošnjačku majorizaciju.
Ako se ovaj trenutak propusti, sljedeća optužnica bit će za Hrvate. Ako se pak iskoristi, BiH ima šansu da preživi – ali samo kao savez triju jednakopravnih naroda, onako kako je to prvotno dogovoreno u Daytonu.