Njemačka je u petak objavila da je potreban dogovor saveznika kako bi dala zeleno svjetlo za isporuku tenkova njemačke proizvodnje Ukrajini za obranu od ruske invazije, raspršivši time nade Kijeva u brzu odluku.
Ministri obrane članica NATO-a i drugih zemalja sastali su se u Njemačkoj strahujući da će Rusija uskoro obnoviti svoju gotovo 11-mjesečnu invaziju kako bi zauzela dijelove istoka i juga Ukrajine za koje kaže da ih je anektirala, ali ih ne kontrolira u potpunosti.
Sjedinjene Države i Finska najavile su nove velike pakete vojne pomoći prije sastanka u zračnoj bazi Ramstein, gdje je fokus bo na tome hoće li Njemačka dopustiti zemljama u Europi da tenkove Leopard 2 pošalju Ukrajini.
Njemački ministar obrane Boris Pistorius rekao je da ne može reći kada će se donijeti odluka o tenkovima, ali da je Njemačka spremna brzo djelovati ako postoji konsenzus među saveznicima.
“Moraju se pažljivo odvagnuti svi razlozi za i protiv”, rekao je Pistorius, dodajući da se o tom pitanju razgovaralo u petak, ali da odluka nije donesena.
Pistorius nije rekao koji se saveznici, ako ih ima, ne slažu s isporukom tenkova, niti je iznio pojedinosti o tome što vidi kao prednosti i mane takve politike.
Čini se da vlada kancelara Olafa Scholza oklijeva odobriti izvoz tenkova iz straha da ne isprovocira Rusiju. Neki zapadni dužnosnici također su istaknuli zabrinutost da bi Rusija mogla zarobiti napredno zapadno oružje i ukrasti njegovu tehnologiju.
Kremlj je upozorio da tenkovi neće pomoći Ukrajini i da će Zapad požaliti zbog svoje “zablude” da Kijev može pobijediti na bojnom polju.
Govoreći na početku sastanka u Ramsteinu, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij je zahvalio saveznicima na potpori, ali je rekao da je potrebno više i brže.
“Moramo ubrzati. Vrijeme mora postati naše oružje. Kremlj mora izgubiti”, rekao je Zelenskij, koji je ranije implicirao da Njemačka koči druge zemlje da pošalju svoje tenkove.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da se podupiratelji Ukrajine ne moraju usredotočiti samo na slanje novog oružja, nego i na opskrbu streljivom za starije sustave i pomoć u njihovu održavanju.
Rusija pregrupirava snage, novači i pokušava se ponovno opremiti, rekao je američki ministar obrane Lloyd Austin na sastanku.
“Ovo nije trenutak za usporavanje. Vrijeme je da se dublje zagrebe. Ukrajinski narod nas gleda”, rekao je, ne spominjući konkretno tenkove.
Vladin izvor u Njemačkoj rekao je da će pokrenuti pitanje tenkova Leopard ako Sjedinjene Države pristanu poslati tenkove Abrams, koji nisu bili uključeni u američku objavu nove vojne pomoći u četvrtak. Berlin je rekao da ta dva pitanja nisu povezana.
Na sastanku je skupina od devet država NATO-a, uključujući Veliku Britaniju i Poljsku, obećala Ukrajini novu vojnu pomoć za podršku u ratu s Rusijom. Dužnosnici su obećali projektile, protuzračne obrambene sustave Stinger, protuzračne topove, strojnice, obuku i drugu opremu i usluge.
Britanija, koja je ranije objavila da planira poslati tenkove u Ukrajinu, također će poslati 600 projektila Brimstone, rekao je ministar obrane Ben Wallace.
Poljska je poslala protuavionske topove S-60 sa 70.000 projektila i spremna je donirati tenkove Leopard 2 njemačke proizvodnje, “u očekivanju šire koalicije” donatora Leoparda, navodi se u zajedničkoj izjavi sa sastanka .
Nekoliko sati nakon sastanka danska vlada objavila je da će Ukrajini donirati 19 haubica.