”Rahmetli Alija Izetbegović i drugi osnivači SDA su zbog tih ideala odležali zatvorske kazne u bivšem sistemu, ali se tih ideala nikada nisu odrekli. Naročito ne kada su došli na vlast. Čak ni u ratnim uvjetima nije uvedena cenzura i mediji su uživali slobodu izražavanja, uključujući i oštru kritiku vlasti”, navodi se u priopćenju.
Međutim, stav je SDA, pravo na slobodu izražavanja ne znači pravo na uvredu, pogotovo ne na način kako je to urađeno u spomenutim ilustracijama.
”Svi koji pokušaju da u javnom prostoru vrijeđaju prvog predsjednika Bosne i Hercegovine ili da se na uvredljiv način odnose prema šehidima i poginulim borcima Armije RBiH, dobit će primjeren odgovor. Takvi bi trebali imati na umu da su mezarja na kojima leže ljudi koji su položili život u obrani Bosne i Hercegovine, svetinja svakom Bošnjaku i svakom bh. patrioti. Nikome nećemo dozvoliti da tu svetinju vrijeđa. Od autora zahtijevamo javnu ispriku i povlačenje neprimjerenih ilustracija sa svih platformi na kojima su objavljene. Osuđujemo emitiranje neprimjerenih ilustracija na Televiziji Kantona Sarajevo, javne televizije čiji rad financiraju građani. Primamo k znanju priznanje pogreške i isprike javnosti koje su uputili Nadzorni odbor i Uprava TVSA i očekujemo da poduzmu druge mjere iz svoje nadležnosti prema odgovornima za ovaj propust”, navodi se u priopćenju Službe za odnose s javnošću SDA.
U međuvremenu, Televizija Sarajevo se ispričala jer je ugostila Andronika.
”Ispričavamo se cjelokupnoj bh. javnosti, i svima koji su na krajnje podrugljiv način prikazani u ilustracijama prezentiranim tijekom emisije ‘Dobre vibracije’. Posebno izvinjenje upućujemo porodici rahmetli prvog predsjednika Republike BiH Alije Izetbegovića zbog prikazane ilustracije, kojom je na degutantan način ismijan njegov lik i djelo, kao i svim građanima Bosne i Hercegovine”, navodi se u priopćenju koje potpisuje direktorica Edina Fazlagić.
Rečeno je kako će pokrenuti hitni postupak ”za utvrđivanje odgovornosti urednice Enise Skenderagić, a u skladu sa odredbama Zakona o radu”.
Inače, Filip Andronik je na festivalu stripa Bulles d’air, koji je održan krajem studenog u Francuskoj, sa Senadom Mavrićem za strip ”Krieg Machine/Ratna mašina” dobio nagradu za najbolji povijesni rad.