Prije svega imajte na umu da napojnica nije obavezna, pišu njemački mediji. Svaki gost može sam odlučiti hoće li ostaviti napojnicu. Koji je iznos prikladan? Društveno je priznato pravilo: napojnica je obično od 5 do 10 posto napravljenog računa.
Napojnica se u Njemačkoj smatra sastavnim dijelom odlaska u restoran te rijetko koji gost u restoranima ne ostavlja napojnice. Pojedini ugostitelji čak i smatraju uvredom ako se ne ostavi napojnica.
Napojnice u Njemačkoj obavezno idu konobarima i osobama koje poslužuju, a nikako ne vlasnicima restorana. Uobičajeno je ako je npr. račun 16 eura, da gost ostavi 20 eura i ne traži povrat kusura. Napojnice od 5 do 10 eura su uobičajene u njemačkim restoranima.
Njemački mediji kreirali su listu o iznosima napojnica u pojedinim zemljama. Na listi je i Hrvatska.
Francuska: U restoranima i kafićima u Francuskoj napojnice su oko 10 do 15 posto napravljenog računa. “Le pourboire” se obično ostavi na stolu.
Grčka: Napojnica od oko 10 posto prikladna je u restoranima.
Italija: Ako ste zadovoljni, ostavite mali iznos u gotovini na stolu kafića. 10-15 posto od iznosa računa je razumno.
Hrvatska: U restoranima, barovima i kafićima u Hrvatskoj uobičajeno je oko 10 do 15 posto od iznosa računa. Općenito, napojnica je vrlo česta u Hrvatskoj i općenito je uobičajena praksa.
Austrija: I u Austriji je fokus na oko deset posto od računa.
Portugal: U Portugalu je uobičajeno oko pet do deset posto od napravljenog računa u restoranima. Ovdje je zakonom propisana minimalna satnica nešto više od tri eura. Ovaj skromni prihod turist može lako popraviti napojnicama.
Španjolska: U gastronomiji se prikladnim smatra napojnica od 10 do 15 posto. Međutim, davanje malih kovanica od dva ili pet centi je krajnje nepristojno.
Turska: U Turskoj se smatra nepristojnim ne dati napojnicu. Opet, 10 posto od potrošenog novca u restoranu je uobičajeno.
SAD: Budući da su plaće u ugostiteljstvu često vrlo niske, napojnica je nužna za uslužno osoblje. Savjetuje se da iznos napojnice bude od 15 do 20 posto od iznosa računa.
Postoje li zemlje u kojima napojnica nije dopuštena?
Situacija je drugačija u Japanu i Kini: tamo davanje napojnica nema tradiciju i često se smatra uvredom. Dobra usluga se u Japanu podrazumijeva, a u Kini je čak i službeno zabranjeno zaokruživanje računa.
U Indiji i Tajlandu napojnice su uobičajene samo u turističkim mjestima. I u skandinavskim zemljama rijetko se daju napojnice, a jedina iznimka je Švedska, piše Fenix magazin.