Pedeset i jedan metar visoki kruzer Bolette uplovio je ispod Pelješkoga mosta u četvrtak rano ujutro u neumski akvatorij.
Plutajući hotel s oko 1.000 putnika nešto prije 07:00 sati prošao je kao prvo takvo plovilo između dva središnja stupa novoizgrađenog Pelješkoga mosta, te je uplovio u bosanskohercegovačke vode gdje planira ostati tijekom dana.
Mještani Neuma su nakon uplovljavanja održali miran prosvjed, a s njima je bio i načelnik Neuma Dragan Jurković.
“Tražit ćemo tko je dao suglasnost za uplovljavanje broda znajući za zaključke Predsjedništva BiH iz 2014. godine da je zabranjeno uplovljavanje bilo kakvog borda u Neumski zaljev. Neum je turističko mjesto koje živi od turizma i ovakve brodove ne želimo. Mislim da nikome nije u interesu dolazak brodova u Neumski akvatorij i vjerujem da se to neće više ponavljati. Brod će se tu zadržati 15-tak sati i svi koji se razumiju u to znaju kako ovakvi brodovi održavaju ravnotežu, da im propeleri moraju biti stalno uključeni, da su tu naslage mulja tako da se bojimo da će biodiverzitet biti ugrožen. Da smo bili ranije upoznati, reagirali bi zasigurno na drugačiji način”, kazao je Jurković za “Avaz“.
Turističko putovanje
Brod Bolette koji plovi pod zastavom Bahama nalazi se na kružnome turističkome putovanju, a srijedu je bio usidren u Dubrovniku. Dio putnika tijekom dana bi trebao posjetiti Mostar, Međugorje i vodopad Kravice.
Dio vlasti iz Sarajeva dugi niz godina osporavao je izgradnju Pelješkoga mosta tvrdeći da će na taj način Hrvatska ugroziti BiH pristup otvorenom moru, prenosi Hina.
Čak su dvojica članova Predsjedništva BiH Željko Komšić i Šefik Džaferović odlukom iz 2019. godine zatražili obustavu gradnje mosta, te zaprijetili da će pokrenuti postupak pred Međunarodnim sudom za pravo mora ukoliko se ne postigne dogovor o prijepornim pitanjima. No, tome se usprotivio srpski član Predsjedništva Milorad Dodik koji je spriječio donošenje takve odluke državnog vrha BiH.
Upravo kako bi ispod njega mogli prolaziti i najveći brodovi Hrvatska je izgradila Pelješki most na 55 metara visine.
Zbog uplovljavanja kruzera Bolette tijekom jučerašnjeg dana mještani i vlasti Neuma, jedinog pomorskog gradića u BiH izrazili su prosvjed, smatrajući da se na taj način onečišćuje maleni neumski akvatorij, te se potiču pokušaji da se tamo izgradi luka.
Nedospustivo ipak dopustivo
Dodatni problem predstavlja kako veliki broj putnika prebaciti do odredišta u unutrašnjosti zemlje budući su vlasti ranije zabranile dolazak autobusa uz obalu.
Predsjednica Općinskog vijeća Neum Daniela Matić rekla je kako je najavljeno uplovljavanje kruzera Bolette u neumski akvatorij nedopustivo.
“Smatram da je ovakvo nešto nedopustivo. Neum nije luka i samim time veliki brodovi nemaju što raditi u našem zaljevu. Ulazak ovoga i sličnih brodova u Neumski zaljev znači automatsko ugrožavanje ekosustava te zagađenje koje će nanijeti izrazitu štetu Neumu”, navela je Matić.
Dodala je kako bi zagađenje mora do kojeg bi moglo doći zbog uplovljavanja 230 metara dugog kruzera s više od tisuću putnika, ugrozilo ne samo prirodu već bi dovelo u pitanje kompletan turizam u Neumu.
Najavila je kako će se ubuduće suprotstaviti uplovljavanju velikih brodova.
“Lokalnu zajednicu mora se poštovati i od nje tražiti mišljenje za ovakvo što. Neum baštine naša djeca. Učinit ćemo sve što možemo i što je u našoj nadležnosti da se ovakve situacije više ne ponove”, napisala je Matić.
Kruzer Bolette izgrađen je 2000. godine. Duljina mu je 237 metara, širina 32,2 metra, a dubina gaza je 8,1 metar. Ima 12 paluba, maksimalan broj putnika je skoro 1400.