Putin se ne povlači preko noći, ni bez duboke kompenzacije. Ova nagla „spremnost“ za mirovni dogovor ne dolazi iz slabosti, već iz strateške kalkulacije – i očito je rezultat velikog, skrivenog dogovora s administracijom Donalda Trumpa.
Ako Ukrajina u ovom procesu nije pregovarač, nego pregovaračka valuta, a Europa tek pasivni promatrač – jasno je da svijet ulazi u novu fazu hladnog realizma.
Trumpov stil nije mirotvorni – već transakcijski. Ako Putin nudi ustupke, znači da mu je nešto obećano: legalizacija Krima, zamrzavanje sukoba, možda i dogovor o zajedničkom pritisku na Kinu ili Iranu. Istodobno, Trump može reći da je zaustavio rat – dok je zapravo preuredio teritorijalnu arhitekturu Europe. Bez Europe.
Ovo je pitanje nove podjele svijeta, u kojem se male države koriste kao pioni, a mir se dogovara bez njih – između velikih.
Ako Ukrajina može biti gurnuta u zamjenu za „veću sliku“, sutra to može biti bilo tko.
Zato Europa treba manje pričati o vrijednostima, a više gledati karte.
Jer karta se upravo crta bez nje.
RUSKI predsjednik Vladimir Putin ponudio je zaustavljanje svoje invazije na Ukrajinu duž trenutne crte bojišnice u sklopu napora da se postigne mirovni sporazum s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom, izvijestio je danas Financial Times pozivajući se na ljude upoznate s tim pitanjem.
Putin bi mogao odustati od pripajanja četiriju pokrajina?
Putin je Steveu Witkoffu, Trumpovu posebnom izaslaniku, tijekom sastanka u Sankt-Peterburgu ranije ovog mjeseca rekao da bi Moskva mogla odustati od svojih zahtjeva za pripajanje dijelova četiriju djelomično okupiranih ukrajinskih regija koji su ostali pod kontrolom Kijeva, navodi se u izvješću koje se poziva na tri osobe upoznate s razgovorima.
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je novinarima da će posebni američki izaslanik Witkoff kasnije ovog tjedna otputovati u Rusiju na razgovore s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom o ratu u Ukrajini.
Leavitt je rekla kako se nada “da se krećemo u pravom smjeru” u vezi s Ukrajinom, ističući da je američki predsjednik Donald Trump izrazio frustracije i Rusijom i Ukrajinom u svojem nastojanju da zaustavi borbe.
Mogući ustupci
Sjedinjene Američke Države su tijekom nedavnih neslužbenih razgovora predložile okvir mogućeg mirovnog sporazuma kojim bi Washington priznao ruski suverenitet nad ukrajinskim poluotokom Krimom, kao i de facto kontrolu nad dijelovima četiriju okupiranih ukrajinskih oblasti koje Rusija trenutačno drži.
To je prvi put od početka invazije da Vladimir Putin pokazuje spremnost da odstupi od maksimalističkih zahtjeva i implicitno prihvati ograničeniji teritorijalni doseg Rusije kao dio potencijalnog dogovora.
Međutim, europski dužnosnici koji su upoznati s američkim inicijativama upozorili su da bi Putin mogao iskoristiti ove naznake popuštanja kako bi namamio Trumpa u širi dogovor koji bi potom bio nametnut Ukrajini kao gotova stvar. “Na Kijev se trenutno vrši velik pritisak da se odrekne nekih stvari kako bi Trump mogao proglasiti pobjedu”, rekao je jedan od dužnosnika.
Witkoff opet ide u Moskvu
Ukrajinski dužnosnici trebali bi se sutra u Londonu sastati s predstavnicima SAD-a i EU kako bi razgovarali o novim prijedlozima, no prema izvorima FT-a, Trumpov izaslanik za Ukrajinu Steve Witkoff i američki ministar vanjskih poslova Marco Rubio odustali su od dolaska. Trumpov savjetnik Keith Kellogg i dalje se očekuje na sastanku.