BUDIMIR: Ja nisam 'zlatna ribica', ja sam smuđ! Domaći…Lijanov….

Oktroirani i nelegalni  Budimir u intervjuu za Lijanovićev list otvoreno govori o aktualnoj političkoj kriti u Federaciji i mogućim raspletima. Za najnoviju inicijativu SDP-a, SBB-a, HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. ocjenjuje da je u skladu s Ustavom, ali napominje kako treba sačekati i vidjeti postoji li većina u oba doma Parlamenta FBiH. Iako bi izglasali nepovjerenje Vladi, nova se, napominje Budimir treba usuglašavati s predsjednikom i dopredsjednicima Federacije.
 
Yeni meclis çoğunluğu partisi SDP, SBB, HDZ BiH ve HDZ 1990. Federasyon güven ve yürütme organının bir oy duyurdu. Eğer mümkün arızalı güç anahtarı için tüm sorumluluk çabaladığımı. Bu doğrudur ve ne yapmak istersin mi?
– Olay hükümet değişikliği Anayasası’nın öngördüğü usule uygun olarak bu partilerin temsilcileri kınama Federasyonu Bildirimi Parlamentoda çoğunluğu bir değişiklik yoktur. Geçmiş girişimleri kabine değişikliği Anayasa’ya uygun değildi. Ama 1990 yılında SDP, HDZ, SBB ve HDZ yeni bir koalisyon olsaydı. Nitekim Bosna-Hersek, Federasyonu Parlamentosu hem Houses kınama için meclis çoğunluğu prosedürü Parlamentosu hem Evleri gensoru önergesi yapıldığında görülecektir. Bu, terkibi Başkan ve Başkan Yardımcısı Federasyonu ile mutabakata varılmalıdır yeni hükümeti kurma prosedürü takip sadece ilk adımdır. İşte bu durumda, mevcut hükümetin bazı üyeleri kesinlikle yeniden atanması için onay almazsınız olduğunu vurgulamak gerekir.
Eğer gensoru onu Parlamentosu seçimleri sonrasında bütün hükümetin yerini alacak, yoksa BHF yeni Hükümeti başlayacak?
– Ben Mostar “dört” Cumhurbaşkanı tanıştıktan sonra yorumların sonuçlarını anlamak, onlar sadece hükümeti değiştirmek memnun değil. Onlar anayasal öngörülen prosedür, Hükümete güvensizlik oy sağlamaz olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı ve Bosna-Hersek Federasyonu Başkan Yardımcısı en az birinin değiştirilmesi konusunda ısrar ediyor. Başkan ve Başkan Yardımcısı Görevden devletine bağlı, aksine, Parlamentosu ve Federasyon Başkan Yardımcısı mevcut hükümet tarafından önerilen gensoru önergesi durumunda yeni hükümeti. Değildir Fakat mevcut hükümet ve yeni bir kabine önerisi dağılmasından hükümeti benimseyerek şartına olduğunu belki farkında, Federasyon görevden alınması için bir istek Hükümeti benimsenmesi önlemek için bir girişimdir. Bu Bakanlar Federasyon Konseyi Hükümet kararı yanı sıra az devlet düzeyinde (her üç ülkeden bakanların üçte biri kabul edilecek bir karar için oy gerekir) benimsenmesi düzenleyen aynı şekilde Federasyonu Hükümeti Hırvat bakanların outvoting engel olurdu Hükümet Yasası. SDP ve HDZ yasanın kabulünü önlemek için çalışıyor, yeni bir hükümet önerilmesi sürecinde girmeden önce Başkan ve Başkan Yardımcısı Federasyonu değişikliği talebi. Konuşmalarında kendi içinde birkaç kez kanunun kabulü platformda imzalamış ve bu öncelikle çünkü kişisel ilgi kanunu böyle bir mekanizma HDZ şantaj için kullanılan korkusuyla benimsemeye hazır olmadığını açıklama ve Hükümet abluka ile SDP ihanet olduğunu söyledi. Hükümet kabulü olmadan Federasyonu ve BHF tüm vatandaşlarının çıkarına hükümetin iyi işleyen Hırvatların konumunu iyileştirmek için, ama sadece HDZ ve SDP kişisel çıkarları ve parti liderliği karşılamak için hükümet bir değişiklik, benim için açık. Bu durumda, süreç Hükümet benim destek değişmez.
Anayasa Mahkemesi davayı Desnice Radivojevića kendi kararını yeniden gözden geçirmesini fırsat sizi terk etti, ancak bunu yapmak için gerekli değildi. Sağ Radivojevića geri çalışmak için önemlidir neydi?
– Her şeyden önce, yazılı iletişim bakanı Desnice Radivojevića hangi söylenebilir mümkün olduğunu itiraf ilk kez onun tetikler Bakanı görevinden istifa, ama fena halde manipüle nasıl gerçekleşmiştir ve bu dogrultuda daha manipüle edilmiş olanların amaçları ve onun hedeflerine değildir. Bu sözler ve kamu oturumlar sonrasında Anayasa Mahkemesi kısa bir tartışma beni ikna etti ki Sayın Radivojeviç artık kolaylıkla tekrar manipüle edilebilir. Crucial, ancak, önemli kararlar açısından sıralayan bir abluka içinde iltihap yeniden çalışır Hükümet gerçekleşmesi oldu. Tüm kararlar yeteneği geri olacak, ben inanıyorum, Hükümet hükümet Radivojevića Bakanı geri, ve böylece tam işlevsellik.
O şimdi bloğa aittir hangisi? Ne partisi? Orada “şerefiye” yakın bir bilgidir, ancak belli mekanizmalara sahip olduğunu “kontrol altında tutmak için?”
– Radivojevic Bakanı artık SDA üyesi olduğunu söyledi, ancak SDA resmi web sitesi hala başkan yardımcısıdır. Ayrıca dönem sonunda her halükarda yıl kararları olduğunu parti eğilimleri, açısından bağımsız olması olduğunu söyledi. Radivojevic. Benim için, ifadeleri hükümette pozisyonların dağılımı kendilerine ait olduğunu SDA pozisyondan beklenen, ancak Hükümetin etkin işleyişi için SDA, partinin belirsizlik g kabul etmenizi bekliyoruz. Radivojevic, onlar bunu yapmaya karar verirseniz. Ilişki g için olduğu gibi. , Ben hiçbir bilgiye sahip bu çünkü, “refah”, ile Radivojevića yorum olamazdı. Ama ben hayal kırıklığı olacağını vurgulamak gerekir eğer Bay Hükümetin bir bakanı olarak Radivojevic “refah” üyesi oldu. Bakan Radivojevic geri yükleme hakkında kararlar istişare hatta bilinçli veya HSP, diğer tarafa dursun ve kızgınlıkla olası üyelik yıl hakkında herhangi bir spekülasyon reddetmez. HSP Radivojevića böyle açıklamaları haksız değil, aynı zamanda anlamsız değil sadece.
Tabii bakanı Radivojevića hükümeti onun yazılı konuşmasında yazdığı kesin olarak hareket bekliyoruz ve bu beyanı mekanizması düşünüyorsanız, o zaman üretmek ve diğer hukuki sonuçları aynı zamanda bir kariyer politikacı mühürlemek için yeterli bir hukuk devleti olan bir mekanizma var, ama kanunu.
Federasyon siyasi durumun sonucu ne bekliyorsunuz? Bu durum, iki yıldır düzenlenen bir olasılık var mı?
– Bosna ve Hersek’te olduğu gibi siyasal koşullar altında siyasi krizin çözümü sonucu tahmin etmek neredeyse imkansızdır. Federasyonun bu gün tüm vatandaşların, geçenlerde yaptığı bir röportajında söyledikleri ikna olabilir hakkında ne çoğu durumda taraflı bir bakış açısından taşınan olması her düzeydeki temsilcileri “şantaj” çeşitli şekillerde siyasi partilerin onların aykırı olduğunda kişisel görüş ya da temsil etmelidir seçmen tutum. Ben seçilmiş meclis mali yükümlülüklerini üretmek ve parti bırakın veya parti kararlarına aykırı oy verirseniz sözleşmeleri bahsediyorum. Bu demokrasinin postulatları, ve bu yüzden demokrasi ve seçilmiş temsilcilerin işleyişi görmüyorum ve sürece taraflar bu şekilde işleyen olarak ve gerekli parti içi demokrasi olmadan, demokrasi ya da hukuk kuralı olmayacaktır kanısındayım aykırıdır. Parti başkanları diktatörler gibi davranırlar ve parti üyeleri hükümeti dolayısıyla parti içinde mümkün olan en iyi konuma getirmek için, kendilerini cumhurbaşkanları sevdirmeyi rekabet ve. Onların oylamada Anayasa ihlal farkında olsalar bile onlar, şantaj çünkü kölelerinin Etraftaki ve poltronizam neredeyse bütün siyasi partiler ve Cumhurbaşkanı irade ve ayağa kalkmaya cesaret yok partilerin kişisel çıkarları uygulamak için hükümet mekanizmasının Parlamentosu ve üye temsilcilerinin damgası haline, Biz zaten bir dava vardı.
Bunu değiştirmek ise, ülkede bu durum iki yıl daha uzun sürer ve bu sadece, ama şimdi bu daha kötü olamaz olabilir. Ben şahsen insanların ve bir sürü zaman Bosna ve Hersek yakında hukuk ve gerçek demokrasinin kural haline geleceğini değiştirmek için geldiğine inanıyorum.
Eğer çekildi ve yeni meclis çoğunluğunun arzularını altında herhangi bir koşul var mı?
– Ben bir “goldfish” değilim ve kimsenin arzuları uymayan ve özellikle arzu Messrs Coviç, Lagumciya ve mor yerine getirmek niyetinde değilim. Varsayımsal olarak, Federasyon bir Cumhurbaşkanı dönem bitmeden ayrılmak, yolsuzlukla mücadelede BH sahiplerinin yolsuzluk kovuşturmaya uğradı eğer Federasyonu Hırvatlar eşitliğini gerçekleştirmiş ve olabilir eğer. Olabilir
Eğer basınç var mı?
– Hayır – uluslararası devresinden basınç düşünüyorsanız. Uluslararası kuruluşların temsilcileri ile olan ilişkim çok adil ve benim iş ve benim tutum üzerinde herhangi bir baskı yoktur. Büyük baskılar kendi kontrolü altındaki medya aracılığıyla, Federal Hükümet yeniden istersiniz partilerden geliyor. Bu medya aracılığıyla sistematik gözden düşürme amacı ile beni ve benim co-işçi hakkında yalanların yerleştirilir. Böyle gazi hakları yasası revizyonuna ilişkin Anayasa Mahkemesi kararı tek ve onların önemini azaltmak istiyor gibi bazı bilgileri, Donduracak. Bu ben kullandım ve bu insanlar onu yeterince zeki dikkate küçümseme yok mene.Oni etkilemez budur. İnanıyorum ki boşuna çabalarını. Bazı insanlar, bir süre için bazı her zaman yalan söyleyemezsin tüm erkekler bir süre için yalan olabilir, ancak tüm insanların her zaman yalan olamaz.
“- Finliler Sejdic” ve yeni limitleri veya 2013th üçüncü ayın sonuna kadar uymak Eğer ulusal düzeyde Altı durumunda anlaşmaya varamaması düşünüyor musunuz?
– Ben “önsezi kötü” olmak istemiyorum ve bu yüzden size onu aramak gibi, bu Altı inanıyorum, ve nihayet Avrupa entegrasyon sürecinde ilerleme sağlamak. Şahsen ben siyasi partilerin başkanları karar sürecinde bu faaliyetlerin taşıyıcıları ve anahtar olması gereken bir yaklaşım desteklemez. Eğer bir hukuk devleti olmak ve düzenini kurmak istiyorsanız, bu kurumun sorumluluğu üstlenmesi ve kurumlarda olanlar için ülkenin önde gelen zamanı geldi. Nasıl bir hukuk devleti cumhurbaşkanının Bakanlar Kurulu ve Meclis Başkanlığı üyelerinin siyasi partilere daha fazla güce sahip olması mümkündür? Belki de pozisyon almak için imzalamak zorunda kaldı bu sözleşmeler yüzünden. Bu yakında herhangi bir görüş ve karar verme hakları hakkı, ancak siyasi partilerin başkanlarının elindeki tüm pozisyonları sadece kuklalar anlıyorum “hayır” ve hiçbir yükümlülük altına girmeden doğruladı. Ben düzgün çalıştığını asla kabul etmez. Ben bu şekilde çalışmak gibi, herhangi önemli bir ilerleme olmayacak eminim.
Gerçek şu ki son iki yılda Federasyonu ve sadece sandalye için son savaşta devlet düzeyinde. Aynı zamanda, işsiz, yoksul, standartlarda düşüş daha fazla. Gerçek sorunları olan kimse ilgilenir. Bu gerçek mi, ve mevcut hükümetin görevinin sona korkuyor kötü sonuçlar ile bitebileceğini?
-, Son iki yıldır bu ile ilgili olarak önceki dönemden farklı değildir ve mevcut uygulama devam ederse, bu dört yıllık dönemde ekonominin başlangıç ve iş yaratma, seçim Yabancı Yatırım “adam devleti” vaat farkında olmadan sona erecek gibi ve tüm kadar.
Ben Avrupa ve ABD ve Asya’dan gelen potansiyel yatırımcılar ile görüşmeler bir sürü vardı. Bosna ve orada Hersek’te yatırım yapmak, ancak yatırım yolsuzluk ve siyasi istikrarsızlık bu tür İlgi uzun bir bekleyiş olacak. Bu çok hızlı bir şekilde, tam tersi anlamına gelir ve biz ülkede yeterince mantıklı ve siyasal anlamda ofisi var ve yolsuzluk durdurmak eğer biz, doğrudan ekonominin geliştirilmesini gerektirir yapmak ve yeni işler yaratmak ve standart artırabilir. Ama bu bizim elimizde. Biz başkası bizim için bunu yapmak için beklemeyin. Yatırımcıların ilgisini ve biz istiyorsanız, biz yatırım çekmek diğer ülkeler vardır, diğerleri bizden bile daha az bakım olacaktır.
Karşı Anayasa Mahkemesi durumda yasadışı revizyonları emektar nüfus durumunda Zukan Helez Bakanı olsun. Bilgi bulunmaktadır ki kaçak kullanıcı çok sayıda. Biz Hırvatistan’da yapılır gibi kayıt defterine yazabilirsiniz savunuyoruz?
– Bir savaş katılım temelinde çeşitli haklar kullanarak kişiler arasında bu hakların ait olmayanlar vardır İşte meydan olmamıştı. Aksine, hukuk giriş zamanda onu devre dışı bırakmak ve adil çözümler önerebilirler savundu. Ne yazık ki, bu kararları diğer yöne gitti ve bu büyük bir sorun götürdü. Bugün, şefaat erişimi ilk belirlemek nasıl HVO birimleri katılmadı hakları usta veya Bosna Ordusu ve sağdan ilk ihracat onları kullanmak çıkanların arasında pek çok. Eğer bu yayını kayıt yardımcı olabilir, aynı yayın destekler. Ben diğer taraftan, ben onun savaş zamanı son derece gurur duyuyorum ve bunu aynı tutum savunucularının büyük çoğunluğu olduğuna ikna oldum, ben savaş utanmıyorum yolumu var.
Kişi bekliyoruz, ancak 2013 yılında kendini ne yapabiliriz. ve onlara ne söyledi?
Bosna-Hersek Sorunları endişe verici bir düzeye ulaşmıştır. Ben Bosna’daki siyasi krizi yalnızca ardından Bosna-Hersek, işsizlik oranı ve ekonominin devlet bütün vatandaşlarının sosyal durumun ilk mevcut işlerin bazı kapanış yerine yeni oluşturmak neden daha emin olabilirsiniz düşünüyorum ve o söyledikten sonra. Bu hükümet nasıl performans itibaren iktidarda olan Bosna’da yaşayan herkes için daha az önemlidir.
Çünkü son derece zor ve olmasıdır genel durum, Bosna-Hersek, tüm insanlara hitap hepimiz toplumsal duyarlılık ve cesaret düzeyini göstermek zorunda, ve yolsuzluğa karşı bir mücadele başlatmak ve içtenlikle tüm refah ilgilenenlere ve hukukun üstünlüğüne olan güvenini vermek. Sadece bu yüzden hepimiz için daha iyi yapabilirsiniz.
Benim mesajım, ve Bosna-Hersek herkese yılbaşı tebrik olurdu: hep birlikte hepimizi 2013th vermek için gerekli çabayı, adalet ve uzlaşma yoluyla gidelim, hadi hareket edelim yine uyanmış yıl daha iyi yapabileceğimizi umut ve mutlu ve savaş sonrası yıllarda birini daha iyi olabilir.

more recommended stories