Novo uhićenje u Hercegovini i to ponovno bivših pripadnika HVO-a, ovaj put s područja Stoca, koje je SIPA po nalogu Tužiteljstva BiH provela jučer uklapa se u medijska nagađanja kako pravosudne institucije BiH namjeravaju pokrenuti i realizirati brojne istrage protiv hrvatskih branitelja i časnika, posebno na području Hercegovine.
Od početka godine do sada uhićeno je 18 pripadnika HVO-a, a najnoviji primjer upravo je akcija u Stocu, kako su priopćili iz Tužiteljstva BiH. Slobode su lišeni Mile Pažin (1961.), Mirko Raguž (1948.), Ivica Marković (1959.) i Vide Krešić (1956.), svi iz navedene općine koji se terete, navodi se, za krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva
-Osumnjičeni se terete da su početkom mjeseca srpnja 1993.godine u vrijeme oružanog sukoba u Bosni i Hercegovini, zajedno s njima poznatim pripadnicima HVO-a sudjelovali u zarobljavanju civila bošnjačke nacionalnosti iz sela u okolini Stoca, prisiljavajući ih da napuste svoje kuće, a pri tome ih mučeći i nečovječno postupajući prema njima, naglasili su iz Tužiteljstva BiH, navevši kako se osumnjičeni Pažin i Raguž terete da su kao pripadnici vojske HVO i Civilne zaštite rukovodili logorima organiziranim od strane HVO-a u selu Crnići i u selu Pješivac. Dodaje se i kako su zatvorenici u selu Pješivac početkom kolovoza ’93. godine bili prinudno raseljeni i protjerani van područja općine Stolac kroz borbene linije uslijed čega su četiri osobe smrtno stradale.
Akcije u Hercegovini
Posljednje uhićenje samo je jedno u nizu akcija koje se provode u Hercegovini u zadnje vrijeme. Naime, pripadnici SIPA-e u svibnju su uhitili četiri osobe zbog ratnog zločina počinjenog na području Čapljine, a kako je priopćeno iz Tužiteljstva, uhićeni su Nikola Zovko, Petar Krndelj, Krešo Raič, i Ivica Čutura. Samo nekoliko dana nakon toga javnost je svjedočila još jednom uhićenju-također Hrvata, njih osam koji se sumnjiče da su počinili ratni zločin na području Ljubuškog. Kako su priopćili iz Tužiteljstva BiH uhićeni su Ivan Kraljević (1955.) Mate Jelčić (1953.), Slavko Skender (1955.), Stojan Odak (1969.), Nedjeljko Matić (1969.), Vice Bebek (1968.), Vinko Radišić (1961.) i Dragan Miloš (1953.), svi državljani BiH.
Početkom godine pak, dvojica bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane uhićena su pod sumnjom da su počinili ratne zločine nad civilima na području Livna. Iako Tužiteljstvo BiH nikada nije potvrdilo tu tvrdnju, mediji su već jedno vrijeme iznosili informacije prema kojima se navodno stotinjak osoba hrvatske nacionalnosti u Tužiteljstvu BiH sumnjiči za ratne zločine.
Hrvatska odgovorila BiH
Osim slučajeva u kojima se sumnjiče pripadnici HVO-a, zahtjevi stižu i u Hrvatsku, a sve zbog kaznenog progona pripadnika HVO-a, pri čemu su neki visoki hrvatski politički i vojni dužnosnici odlučili u javnost iznijeti detalje navodnog plana pokretanja mini-Haaga u kojem se iz Sarajeva poseže i za arhivskim dokumentima u Zagrebu. Međutim, nedavno je hrvatska Vlada izrazila zabrinutost sadržajem pojedinih pravosudnih akata koje je Hrvatskoj uputila BiH poručujući, da političke optužnice neće primati niti po njima postupati.
-Nakon 20 godina političke optužnice dopustiti nećemo. Ako je netko za nešto konkretno odgovoran takvim se ljudima može suditi i u Hrvatskoj, teoretski. A političke optužnice više Hrvatska neće primati. I na to preventivno upozoravam, prije svega susjede da gledaju svoj posao, a mi ćemo gledati svoj posao – to je poruka, rekao je premijer Zoran Milanović u povodu pojedinih zamolbi koje je BiH uputila Hrvatskoj.
Branitelji iznenađeni
Predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskoga rata HVO-a HZ-a HB-a Nikica Tomić također je iznenađen akcijom uhićenja i žao mu je.
-Što da kažem, ne znamo što se događa u ovom trenutku. Ne mogu ništa komentirati, jer nemam informacija, naglasio je Tomić, koji isto tako primjećuje učestalost uhićenja na području južne Hercegovine, baš kao što se ranije radilo o područjima središnje Bosne i zapadne Hercegovine.
Dnevni list