Francuski predsjednik Emmanuel Macron, na sastanku sa svojim ministrima, poslao je dramatično upozorenje izraelskom premijeru Benjaminu Netanyahuu, naglašavajući da se “odluke Ujedinjenih naroda ne mogu ignorirati”. Njegove riječi odjeknule su kao zvono upozorenja, podsjećajući Netanyahua na povijesne temelje same države Izrael, formirane glasom Opće skupštine UN-a 1947. godine, koji je prekinuo britanski mandat nad Palestinom.
Macron, koji je u posljednjih nekoliko dana više puta pozvao na obustavu isporuka oružja Izraelu, suočio se s bijesnim odgovorom izraelskog čelnika, koji je njegovu izjavu nazvao sramotnom. No, francuski predsjednik nije ostao nijem. “Netanyahu ne smije zaboraviti da je njegova zemlja stvorena odlukom UN-a,” ponovio je Macron, čvrsto stojeći iza svojih riječi i kritizirajući Izrael zbog neslaganja s odlukama međunarodne zajednice.
Sjena prijeteće eskalacije sukoba između Izraela i Hezbollaha opasno se nadvija nad regijom. U pozadini, Francuska je ogorčena zbog izraelskih napada u južnom Libanonu, gdje je izraelska vojska otvorila vatru na mirovne snage UN-a, ranivši dvojicu vojnika. Incident je naišao na globalnu osudu, a Pariz je pozvao izraelskog ambasadora na razgovor, zahtijevajući objašnjenje za ovo grubo kršenje međunarodnih normi.
“To je bila rezolucija UN-a koja je stvorila Izrael,” istaknuo je francuski ministar oružanih snaga Sébastien Lecornu, podvlačeći ozbiljnost situacije. “Jedna od prvih.” Njegove riječi odjeknule su diljem diplomatskih hodnika, dok se odnosi između dvije zemlje sve više zatežu. Francuski poziv na poštivanje međunarodnih odluka stoji kao podsjetnik da, iako je Izrael rođen kroz odluku Ujedinjenih naroda, sada mora poštovati isti međunarodni poredak koji mu je omogućio postojanje.
Tenzije rastu, a svijet pažljivo promatra svaki potez na ovoj opasnoj šahovskoj ploči globalne diplomacije.
ANALIZA:
Macronove izjave i potezi, posebno u vezi s Izraelom i Bliskim istokom, mogu biti motivirani različitim faktorima. Nekoliko je ključnih razloga koji bi mogli objasniti zašto on zauzima ovakav stav:
- Održavanje diplomatske ravnoteže: Francuska ima dugu povijest uloge posrednika na Bliskom istoku. Macron vjerojatno želi održati ravnotežu između podrške Izraelu kao savezniku i kritike prema izraelskim potezima, kako bi sačuvao odnose s arapskim i muslimanskim zemljama u regiji.
- Utjecaj međunarodnog prava: Macron često naglašava važnost međunarodnih institucija, poput Ujedinjenih naroda. Njegov poziv Izraelu da poštuje odluke UN-a može biti odraz želje da naglasi potrebu za poštivanjem međunarodnog prava i multilateralnih organizacija.
- Unutarnji politički pritisci: Francuska ima veliku muslimansku zajednicu, a Macron može biti svjestan potrebe da se odgovori na zabrinutosti te zajednice, posebno u vezi s izraelsko-palestinskim sukobom. Njegov stav mogao bi biti pokušaj balansiranja između nacionalne i međunarodne politike, kako bi pokazao da je osjetljiv na međunarodne zabrinutosti muslimanske zajednice u Francuskoj.
- Geopolitička strategija: Macron može koristiti ovu priliku kako bi se distancirao od nekih europskih zemalja koje snažno podržavaju Izrael, poput Mađarske, ili kako bi pokazao neovisnost od američke politike, koja je često usmjerenija prema bezuvjetnoj podršci Izraelu.
- Pitanje imidža: Macron se nastoji profilirati kao lider koji ima principijelan pristup međunarodnoj politici. Kroz kritiku Izraela, on može nastojati ojačati svoj imidž lidera koji zagovara multilateralizam, diplomatsko rješavanje sukoba i zaštitu ljudskih prava.
Moguće je da su svi ovi faktori povezani, uključujući i kalkulacije o popularnosti unutar Francuske, posebice među rastućom muslimanskom zajednicom. Sveukupno, Macronov pristup možda nije isključivo motiviran jednim faktorom, već kombinacijom unutarnjih i vanjskih političkih ciljeva.