Elon Musk, američki multimilijarder i čovjek koji nikad nije sreo kontroverzu koju ne bi objeručke prihvatio, odlučio je godinu završiti u velikom stilu – optuživši njemačkog predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera da je tiranin.
U objavi na svojoj platformi X, Musk je bez dlake na jeziku napisao: “Steinmeier je antidemokratski tiranin! Sram ga bilo.” Povod? Steinmeierov govor protiv vanjskog uplitanja u predstojeće izbore, gdje je eksplicitno spomenuo Muskovu društvenu mrežu X.
Iz Steinmeierovog ureda, u stilu njemačke suzdržanosti, kratko su poručili da predsjednik nema namjeru komentirati milijarderovu tiradu.
No, Musk nije stao samo na tome. Za vikend je u kolumni za Welt am Sonntag otvoreno promovirao krajnje desni AfD, opisujući trenutnog kancelara Olafa Scholza kao “budalu” – na njemačkom jeziku, kako bi poruka bila jasna. Štoviše, Musk je otišao toliko daleko da je predvidio Scholzov poraz na izborima i pritom mu čak krivo napisao ime.
Muskova eksplozivna retorika izazvala je buru u njemačkoj politici dok se zemlja priprema za izbore 23. veljače. Kritičari ga optužuju da koristi svoj ogroman utjecaj na X-u za promoviranje populizma i destabilizaciju političke scene u Europi.
Dok milijarder sa svojih 200 milijuna pratitelja nastavlja privlačiti pažnju, jedno je sigurno – njegova novogodišnja čestitka Njemačkoj definitivno nije prošla nezapaženo.
🚨🇩🇪PRESIDENT THREATENS ELECTION ANNULMENT DUE TO 𝕏 INTERFERENCE?
Since Elon Musk endorsed the AfD, the establishment prepared for TYRANNY.
President Steinmeier warns:
He will reject 𝕏 election interference ‘JUST LIKE IN ROMANIA’ whose election was recently annulled! pic.twitter.com/oKEl4xrHac
— Naomi Seibt (@SeibtNaomi) December 30, 2024
ŽELI LI ELON MUSK NAKON SAD-A PREUZETI I NJEMAČKU?
Elon Musk, milijarder poznat po svojoj neumornoj ambiciji, kontroverznim izjavama i nepredvidivim političkim potezima, ponovno privlači pažnju – ovaj put svojim sve otvorenijim uplivom u njemačku političku scenu. Njegove posljednje izjave, uključujući optužbu njemačkog predsjednika Frank-Waltera Steinmeiera da je “antidemokratski tiranin,” kao i podršku krajnje desnoj stranci Alternativa za Njemačku (AfD), otvaraju pitanje: planira li Musk svoj politički utjecaj proširiti na Njemačku?
Političke ambicije milijardera
Nakon što se pozicionirao kao blizak savjetnik Donalda Trumpa u SAD-u, Musk je očito odlučio okušati se i na europskoj političkoj sceni. Njegova društvena mreža X, koja ima ogromnu globalnu bazu korisnika, sve se više koristi kao platforma za oblikovanje političkog narativa. U Njemačkoj, Musk nije samo promatrač; njegovi nedavni istupi jasno pokazuju da želi aktivno utjecati na predstojeće izbore.
Njegova podrška AfD-u – stranci čiji stavovi izazivaju polemike i koja često kritizira migracijsku politiku i klimatske mjere – signalizira njegovu namjeru da bude igrač u redefiniranju njemačkog političkog krajobraza. U svojoj kolumni za Welt am Sonntag, Musk je izravno kritizirao aktualnog kancelara Olafa Scholza, nazivajući ga “budalom”, dok je predvidio rast popularnosti AfD-a.
Musk i europska politika: slučajnost ili strategija?
Muskov interes za Njemačku ne iznenađuje. Njegova kompanija Tesla ima jednu od svojih najvažnijih europskih tvornica u zemlji, a Njemačka je srce europske industrije i politike. Preuzimanje utjecaja u Njemačkoj moglo bi mu omogućiti ne samo veći ekonomski već i geopolitički kapital.
Njegovi potezi također dolaze u trenutku kada Njemačka prolazi kroz političku tranziciju, s podijeljenim biračkim tijelom i povećanom podrškom za populističke stranke. Musk koristi taj trenutak nesigurnosti za promociju ideja koje balansiraju između tehnokratskog pragmatizma i populističkih poruka.
Opasnosti koncentracije moći
Kritičari upozoravaju da Muskova kombinacija ekonomske moći, kontrole nad informacijama (putem X-a) i političkog upliva stvara opasni presedan. Već se spekulira da Musk koristi X kao propagandni alat za manipulaciju javnim mnijenjem, što postavlja pitanje koliko bi daleko mogao otići ako odluči povećati svoj utjecaj u Njemačkoj.
Njegove kritike Steinmeiera i Scholza sugeriraju da ima ambiciju oblikovati europsku politiku po vlastitim načelima. No, pitanje je koliko će njemačka politička scena dopustiti takav vanjski utjecaj.