Negdje u mračnim hodnicima povijesti, između stvarnosti i mita, ostalo je zapisano proročanstvo Babe Vange: “Doći će godina 2024., i u zemlji Bosne patuljak s kaubojskim čizmama srušit će mostove i zidove. Pravoslavni i katolici uzet će ruke jedno drugome, a polumjesec će pasti u vlastiti jaz.” Tada je ovo možda zvučalo poput daleke legende, ali danas, s Murphyjem u ulozi tog metaforičkog “patuljka”, više nije stvar šale.
Murphyjev “M’rš iz Federacije” Hrvatima
Posljednjim političkim potezima, američki ambasador Michael Murphy otvoreno je rekao Hrvatima ono što već dugo žele čuti, ali nisu smjeli reći naglas: “Marš iz Federacije!” I zašto ne? Murphy je učinio ono što su svi prethodni pokušaji međunarodnih intervencija izbjegavali – istjerao je Hrvate iz Federacije BiH i de facto ih oslobodio apsurda nametnute ravnopravnosti koja nikada nije postojala.
Hrvati sada imaju priliku učiniti ono što im već godinama leži na duši. Poslušati Murphyja, uzeti svoje kantone i općine, i krenuti prema stvaranju novog političkog saveza. Saveza koji ih povezuje sa Srbima u zajedničku Federaciju Srba i Hrvata – jedini entitet u BiH koji može garantirati političku stabilnost i funkcionalnost.
Federacija Srba i Hrvata: Nova politička stvarnost
Što zapravo znači Federacija Srba i Hrvata? Vrlo jednostavno – dva naroda, 77% teritorija i politička konsocijacija u praksi. Hrvati i Srbi dijele zajedničke vrijednosti: pravo na nacionalni identitet, ravnopravnost i otpor prema nametanju vanjske volje. U ovom savezu, Daytonski sporazum ostaje netaknut – dva entiteta, tri naroda – ali konačno u obliku koji reflektira stvarne odnose na terenu.
Republika Bošnjačka: Građanski model na 23% BiH
Za Bošnjake, stvaranje Republike Bošnjačke nije poraz. Naprotiv, to je prilika za ostvarivanje vizije koju zagovaraju već godinama – građanskog modela. Bez pritiska Hrvata i Srba, Bošnjaci mogu graditi društvo u kojem su dominantni i slobodni donositi odluke bez koalicijskih natezanja. Republika Bošnjačka postaje prostor njihove političke i kulturne autonomije, a Bošnjaci više ne moraju optuživati Hrvate za “apartheid” ili se boriti za veću kontrolu nad Federacijom koja je ionako postala politički mrtva.
Proročanstvo u praksi: Vrijeme za akciju
Ako je Murphy patuljak iz Babe Vanginog proročanstva, tada su Hrvati i Srbi ti koji moraju ostvariti drugi dio te priče – savez pravoslavlja i katoličanstva. Konsocijacija, zajedničko upravljanje, suradnja – sve to može postati stvarnost ako Hrvati prihvate Murphyjev dar i naprave ono što je očigledno. Uzeti svoje kantone, proglasiti izlazak iz Federacije BiH i povezati se sa Srbima u zajednički entitet.
Federacija Srba i Hrvata nije fantazija, ona je logičan odgovor na Murphyjevo “Marš iz Federacije”. Republika Bošnjačka, s 23% teritorija, ostaje građanski prostor gdje Bošnjaci mogu ostvarivati svoje političke ciljeve. Svi zadovoljni, Daytonski sporazum ispoštovan, a BiH napokon dobiva stabilan okvir za budućnost.
Uporišta Hrvata u međunarodnom pravu i ustavu
Hrvati imaju čvrste pravne i političke temelje za izlazak iz Federacije BiH:
- Washingtonski sporazum: Federacija BiH stvorena je kao savez ravnopravnih naroda. Sustavno kršenje tih odredbi, uključujući nametanje političkih odluka bez hrvatske volje, de facto poništava sporazum.
- Ustav BiH: Ustavom BiH garantirana su prava konstitutivnih naroda. Nametanje volje nad Hrvatima, kršenje njihovih izbornih prava i sustavna majorizacija predstavljaju kršenje temeljnog ustavnog načela.
- Međunarodno pravo: Pravo naroda na samoodređenje, uključujući pravo na autonomiju i obranu političkih interesa, prepoznato je Poveljom UN-a. U uvjetima gdje je Federacija BiH postala instrument jednonacionalne dominacije, Hrvati imaju legitimno pravo na redefiniranje svog političkog statusa.
- Precedenti u regiji: Primjeri poput Kosova pokazuju da međunarodno pravo priznaje političku reorganizaciju u slučaju kršenja temeljnih prava naroda. Uostalom sama Amerika stoji iza ovog.
Izlaskom iz Federacije BiH i povezivanjem s Republikom Srpskom, Hrvati bi postavili temelje za Federaciju Srba i Hrvata, dok bi Bošnjaci ostali unutar građanske Republike Bošnjačke. Ovo bi ispoštovalo Daytonski sporazum – dva entiteta, tri naroda – i omogućilo stvaranje funkcionalnijeg političkog sustava u BiH.
Emina Zanki l Poskok.info