Vođa iračkog pokreta Sadr, najveće frakcije u iračkom parlamentu, Muqtada Al-Sadr, zaprijetio je napadom na američko veleposlanstvo u Bagdadu, ako SAD i dalje budu izazivale sve veće napetosti u arapskoj zemlji.
U jučerašnjem priopćenju je moćni irački šiitski klerik izrazio duboku zabrinutost zbog povećanja inozemnih intervencija u unutarnje iračke pitanja, koje, po njegovom mišljenju, imaju za cilj uvlačenje zemlje u nove sukobe.
Tako je Muqtada Al-Sadr iznio nekoliko prijedloga kako se ne bi pogoršala sadašnja politička situaciju u Iraku, uključujući potpuno zatvaranje američkog veleposlanstva u Bagdadu, glavnom gradu Iraka.
“Ako Irak bude prisiljen ući u nove sukobe u regiji, američko veleposlanstvo u Iraku bi trebalo biti zatvoreno, ali diplomatsko sjedište će naći pod vatrom iračkih snaga otpora”, navodi se u priopćenju šiitskog klerika.
Al-Sadr je također pojasnio da Bagdad američkim snagama koje su prisutne u arapskoj zemlji neće dopustiti da koriste teritorij Iraka kao platformu za promicanje novih napetosti protiv Irana.
U intervjuu koji je prošle godine objavio CBS, američki predsjednik Donald Trump je priznao da je rat u Iraku bio “velika pogreška”, ali je dodao kako bi, budući da su SAD već uložile novac u stvaranje vojne baze u toj zemlji, bilo bolje zadržati je i koristiti vojni objekt za nadzor Irana.
Među prijedlozima Muqtada Al-Sadra je i slanje iračkih izaslanstava Ujedinjene narode, Europsku uniju i Organizaciju islamske suradnje kako bi se ublažile trenutne napetosti u regiji Bliskog istoka.
Nakon pobjede iračke vojske i šiitskih milicija nad terorističkom skupinom ISIL u prosincu 2017. godine, američke vlasti su obećale kako će “postupno smanjiti” svoju prisutnost na iračkom teritoriju, ali je u kolovozu 2018. Washington potvrdio da će američki vojni kontingent, koji se procjenjuje na 5200 vojnika, ostati u Iraku “koliko god to bude potrebno”.
Prisutnost američkih vojnika u Iraku je kritizirana i osuđivana od različitih iračkih političkih skupina. Sve one optužuju Washington da je stvorio pobunjeničke i ekstremističke skupine, te da je nakon invazije 2003. godine arapsku zemlju uvukao u kaos.
Posljednjih mjeseci su irački parlamentarci insistirali na tome da SAD moraju napustiti zemlju. Na temelju tih zahtjeva irački parlament uskoro planira razmatrati zakon u kojem će tražiti povlačenje stranih vojnika iz Iraka.
Muqtada Al-Sadr se ovim upozorenjem približio stavovima moćne iračke milicije Asaib Ahl Al-Haq, koja je u ožujku zaprijetila napadom na američke snage u zemlji, ako Washington ne povuče svoje vojnike iz Iraka.
Ova milicija, koja je dio većinski šiitskih Hashd Al-Shaabi snaga, pozvala je prošlog mjeseca iračku vladu i parlament da okonča američkoj vojnu nazočnost u Iraku.
“U suprotnom, američka vojska će biti meta našeg oružja”, poručili su parlamentu i vladi u Bagdadu.
Iračka milicija, koja ima i zastupnike u parlamentu, tada je osudila posjet američkog generala Austina Renfortha Bagdadu.
U povorci održanoj na obljetnicu povlačenja američkih vojnika iz Iraka 2011. godine, američki časnik je fotografiran zajedno s komandantom operacija u Bagdadu, Jalilom Al-Rubaijem, što je izazvalo ogorčenje i prosvjede u arapskoj zemlji.
“Prisutnost generala Austina na ulicama glavnog grada predstavlja flagrantno kršenje suvereniteta Iraka”, izjavio je glasnogovornik milicije Asaib Ahl Al-Haq, Yavad Al-Talebawi.
Iračka milicija je priopćila kako pozorno prati kretanje američkih vojnika u svojoj zemlji i upozorila je kako će, ako iračka diplomacija izbjegne donijeti odluku o takvim epizodama, skupina pokrenuti borbene akcije protiv američke vojske.
Kao što smo naveli, Pentagon u Iraku još uvijek ima oko 5000 vojnika. Prema američkim vojnim izvorima, Pentagon razmatra i uspostavu baze u blizini sirijsko-iračke granice, odakle bi u bilo koje vrijeme, za provođenje posebnih misija, američke trupe mogle ući u sirijski teritorij.
Ovo je samo dio planiranih aktivnosti američke vojske u Iraku koje Muqtada Al-Sadr vidi kao poticanje sukoba i izazivanje sve većih napetosti u Iraku i cijeloj arapskoj regiji, zbog čega je poslao iznenađujuće oštro upozorenje u kojem ne isključuje napad na američko veleposlanstvo u Bagdadu.
Ipak, kako bi ostao dosljedan svom imidžu neutralnog političkog lidera u regiji, među deset zahtjeva upućenih vladi u Bagdadu je i onaj za povlačenjem iračkih šiitskih milicija iz Sirije.
“Odmah treba povući iračke skupine povezane s Hashd Al-Shaabi snagama i drugih iz Sirije i vratiti ih u Irak bez odlaganja. Zabrinut sam zbog sukoba između Irana i bilateralnog saveza Sjedinjenih Država i Izraela, saveza koji je odgovoran za izgladnjivanje ljudi na najgori način i ponižavanje pod izgovorom terorizma”, kazao je Al-Sadr.
“Važno mi je da Irak ne bude uključen u ovaj ideološki i politički sukob. Ali i bilo kakva podrška iranskoj strani bi Irak mogla dovesti u težak položaj. To ne znači da bi Irak trebao podržavati američko-izraelsku stranu, jer je to zabranjeno našom religijom, doktrinom i zakonima” rekao je Sadr, ali mu je zapovjednik šiitske armije Abu Mahdi Al-Muhandis, koji vodi miliciju Asaib Ahl Al-Haq, aktivnu u Siriji, poručio: “Nastavit ćemo štititi nacionalnu sigurnost Iraka, čak i izvan naših granica.”
Moqtada Al-Sadr je jučer pozvao vladu premijera Adila Abdula-Mahdija i predsjednika Barhama Saliha da pošalju i zasebnu delegaciju u Saudijsku Arabiju, “koja trenutno želi biti bliže Iraku i njegovom narodu, kako bi se pronašlo rješenje između Saudijaca i našeg dragog susjeda Irana.”