Iako se u Sarajevu vole hvaliti bosanskim jezikom, kao najstarijim u BIH, nije jasno zašto oficijelna sarajevska politika toliko koristi turcizme i tuđice. Išaret znači znak, signal. Ne radi se o riječi koja je iz turskog ušla duboko u slavenske jezike i postala nezamjenjiva, poput mnoštva drugih turcizama u našim jezicima za koje nismo niti svjesni da su turcizmi s obzirom koliko ih koristimo. Postoji slavenska riječ za tu tuđicu “išaret” i koristi se i u hrvatskom i u srpskom i u hrvatskom.
Zašto oni koji predstavljaju našu zemlju u svijetu ne poštuju njenu povijest i njene jezike? Kako će braniti njenu izvornost, i sutra pred EU institucijama zaštićivati izvorne BH proizvode, kulturu i dostignuća ako se u samom startu kite tuđim ignorirajući svoje izvorno?
Kako onda očekivati od manje školovanih ljudi u BIH da se ponašaju patriotski i kulturni ako dužnosnici BIH to ne čine?
Premda Dilberović tvrdi da se tako kaže u “našem narodu”, nije jasno u kojem se to narodu u BIH umjesto domaće slavenske riječi , znak, ili signal, koristi riječ išaret? I je li nacionalizam i fašizam, zamoliti, ovako i javno, g. Dilberovića, budući da ga plaćaju svi građani BIH, da prilikom obraćanja javnosti koristi jedan od službenih jezika u BIH?
Ako je to fašizam ispričavamo se na još jednom fašističkom ispadu.
”Na dobrom smo putu, kako naš narod kaže, da dobijemo išaret da predamo aplikaciju. Onog trenutka kada je predamo, doći ćemo do perioda kada čekamo upitnik iz EU. Na njega moramo odgovoriti, a nakon toga ide ocjena naše aplikacije”, rekao je u intervjuu za Dnevni avaz novoimenovani direktor Direkcije za europske integracije (DEI) Edin Dilberović.
Dodao je kako BiH neće čekati te da na osnovu iskustava susjednih zemlja već priprema odgovore na pitanja.
”Neka će biti slična, neka drugačija, ali ćemo biti spremni”, rekao je Dilberović.
Kaže kako je očito da se sada u ovoj državi netko trudi, i ako je to netko u EU primijetio i pohvalio.
”Do sada je uvijek bio slučaj, da kažem školskim žargonom, negativnih ocjena i nije se mnogo radilo na tome da se popravi ocjena.
Dilberović kaže kako je Direkcija u fazi izrade određenih planova koji će vremenom postati akcijski planovi. Kaže kako postoji plan da aplikacija ide i prije veljače sljedeće godine, ali da to ovisi i o političkim odlukama, ali i tehničkim.
”Možda je bolje ne srljati i ne trčati. Uvjereni smo da ćemo, kada je aplikacija u pitanju, ispuniti uvjete za predaju, a pod broj dva, ja sam vrlo uvjeren da će reakcija EU biti pozitivna. Ali, bez obzira na to, mi već radimo kao da smo predali aplikaciju”, rekao je Dilberović.
MOŽDA TURSKA NEĆE U EU, AL HOĆE TURCIZMI: Dobit ćemo "išaret" za aplikaciju, kaže direktor Direkcije za EU integracije Dilberović
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -