Prije dvije i pol godine nastao je Flying Camera Team, tim entuzijasta i ljubitelja aero modelarstva koji su iz svog znanja modelarstva i ljubavi prema fotografiji danas napravili unosan posao.
U razgovoru s Juricom Kolobarićem saznali smo da je Aero klub Mostar bio inicijalni okidač za ovo. “U Aero klubu sam od 15 god., zadnjih 10 god. bavim se isključivo radio upravljanjem letjelicama, kolega Soniboj Sabo, Renato Kristić i ja činimo Flying Camera Team a povezao nas je aero klub Mostar”, rekao je Jurica.
Ovaj trojac se iz hobija htio isprobati u modelarstvu, a danas im donosi i određenu zaradu. Renato je zadužen za informatički dio, a Soniboj i Jurica za konstruktivni dio.
“Radimo i komercijalne stvari, snimamo za novac i pravimo letjelice, ali dobiveno opet opet ulažemo u napredak”, kazao je Jurica.
Kada završe s redovnim poslom, u radionci prave letjelice. Na terenu su kad imaju snimanje glazbenih spotova, festivala, svadbi, privatnih kuća i drugih projekata. Iz zraka su snimili grad Zenicu, Sarajevo i okolicu, a sve snimke možete vidjeti na njihovoj stranici.
Zbog popriličnog znanja i iskustva iz aero modelarskog svijeta ovo im se učinilo kao zanimljivo, ali i profitabilno ulaganje.
“Nismo išli praviti kopiju nečega, nego smo doslovno napravili svoj vlastiti dizajn. Sve osim elektronike je pravljeno u našoj radionici. Također imamo letjelice koje imaju programirani let kojima se zadaju točke letenja i funkcioniraju na način da ide od točke do točke po GPS-u. Može letjeti na određenim visinama, recimo dođe do jedne visine i uslika fotografiju, te se vrati ‘kući’ i sleti”, kazao je Kolobarić.
Letjelice mogu letjeti do nekih dvjestotinjak metara u zrak, a za svoje testove su ih dizali čak i do petsto i sedamsto metara. Događalo se i da letjelica odleti van dometa, ali kako ima ugrađen sustav ‘home lock’, ista se vraća odakle je došla.
Osim letjelica prave i ‘gimbal’, stabilizatore kamera. Pojedini mogu imati stabilizatore po tri osi. Bez obzira što se događa s kamerom, stabilizator ju drži ravno. Pored njih imaju i velike stabilizatore za DSLR kamere koje većinom kupuju profesionalci koji se bave snimanjem.
“Za nas je ovo igra. Nema stresa ni u kojem slučaju, sve da nam se i letjelica sruši. Nema veze, mi smo ju napravili, pa ćemo ju i popraviti. U svakom slučaju valja izbjegavati letenje iznad ljudi i to je bitna stvar je to je elektronski sklop koji uvijek može zakazati”, upozoravaju iz Flying Camera Team-a te napominju kako se u slučaju upravljanja letjelicom svi moraju educirati te biti oprezni.
“Problem je i dostupnost letjelica širokim masama zbog kojih se piše pravilnik za upotrebu bespilotnih letjelica u BiH”, istaknuo je Kolobarić. (pogled.ba)