Grabovica 29 godina kasnije: Najbolnije je što su ih ubili oni s kojima su jeli
Ante Marić skoro tri desetljeća od posljednje poruke zaprimljene putem Crvenog križa traga za majkom Ilkom i sestrom Ružom, koje je zadnji put vidio početkom svibnja 1993. kada je Armija Bosne i Hercegovine zauzela Grabovicu, mjesto između Jablanice i Mostara, u kom je počinjen zločin nad civilima hrvatske nacionalnosti.
Bilo je pljački
Ilka Marić koja je imala 72 godine i njena 37-godišnja kćerka Ruža, kao i 14 drugih civila, nisu nikada pronađeni. Njihova se imena nalaze na spomeniku 33 žrtve hrvatske nacionalnosti koje su 8. na 9. rujna 1993. ubili pripadnici Armije BiH.
U Grabovici, mjestu koje se nalazi 30-ak kilometara sjeverno od Mostara je, prema priči mještana, prije rata bilo oko 45 kuća, prometovali su autobusi i vozovi kojima su stanovnici išli u škole i na poslove.
U tim su kućama početkom svibnja 1993. prihvatili i vojnike jedinica Armije koje su zauzele Grabovicu. Ante Marić se sa još nekoliko vojno sposobnih muškaraca izvukao prema Mostaru, dok su njegova majka i sestra ostale u kući.
“Rastali smo se ujutro kad je bio napad na Grabovicu i ja sam se sklonio, kontao sam oni su civili, neće ih nitko dirati. I četiri mjeseca ih stvarno nisu dirali. Po porukama, po informacijama koje sam dobivao od nekih ljudi, od prijatelja, bilo je tu pljački, ali nisu ih maltretirali“, priča Marić.
Cenzurirane poruke
Prema njegovim riječima, od majke i sestre je dobivao cenzurirane poruke preko Crvenog križa, koji ih je evidentirao.
“Bile su u svojoj kući. Ja sam dobio zadnju poruku od Crvenog križa 2. rujna 1993. godine. Napisale su: ‘Dobro smo, nismo gladni’, jer znate da na selu uvijek imate nešto“, prisjeća se Marić.
On kaže da su nekoliko dana od te zadnje poruke ubijeni civili, većinom stari i žene u Grabovici, jer u selu nije bilo vojno sposobnih muškaraca. Kada se zločin desio, kako kaže, bio je zabranjen pristup i Crvenom križu i UNPROFOR-u. Ubojstva su preživjela samo dvojica dječaka kojima su ubili majku, oca, sestru, babu i djeca.
“Po nekakvim informacijama, dosta tijela je bačeno u Neretvu“, kaže Marić, koji nikada nije saznao šta se desilo njegovoj majci i sestri..
Živjeli s civilima koje su ubili
Predsjednik Udruge Hrvatskih stradalnika “Grabovica ’93“, Josip Drežnjak, detaljnije pojašnjava kako je ABiH vojnički zauzela naselje uz rijeku Neretvu 10. svibnja 1993. godine i skoro puna četiri mjeseca s mještanima živjela, nakon čega su počela ubojstva.
“Ta grupa, koja je došla ipak iz Sarajeva, na zahtjev ovih koji su boravili već četiri mjeseca, koji su tražili znači pojačanje, dolaze za operaciju ‘Neretva 93.’ i smještaju se ovdje u kuće. Pri dolasku, 8. rujna 1993. već u kući Pere Marića se događa Marićevo i ubojstvo njegove supruge Dragice, da bi naredno jutro krenuli od kuće do kuće da ubijaju ostale. I preko puta na drugoj strani Neretve je šest ljudi ubijeno“, ispričao je Drežnjak kojem su u Grabovici 1993. ubijeni majka Ljubica, otac Živko i stric Ivan.
S Drežnjakom novinari Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) razgovaraju ispred spomen-obilježja na kojem je ime Mladenka Zadre, najmlađe četverogodišnje žrtve. Najstarija žrtva zločina u Grabovici je bio Marko Marić, koji je imao 87 godina.
Ono što je bolno i neshvatljivo za obitelji žrtava, prema Drežnjakovim riječima, je činjenica da su civile ubili vojnici koji su živjeli s njima i dijelili hranu koju su imali u mjestu u kom nije bilo sukoba. Uz to, kako kaže predsjednik Udruge “Grabovica ’93“, je činjenica da sva tijela nisu pronađena ni tri desetljeća nakon zločina. Zvanična razmjena tijela je bila 1994. godine i od tada nisu pronađeni novi posmrtni ostaci.
Pomiješane kosti
“Kad smo te 1994. dobili 12 vreća posmrtnih ostataka, što nas je isto jako iznenadilo, nismo mogli da se odredimo, jer su u nekim vrećama bile pomiješane kosti. Zahvaljujući Međunarodnoj komisiji za nestale osobe (ICMP) i DNK analizi, uspjeli smo da vidimo kome pripada svaka koščica. Od žene, koja je živjela na kraju sela, nađeno je stopalo, a od žene sa drugog kraja sela – samo glava“, kazao je Drežnjak, pitajući odgovorne institucije zašto se na radi dalje na pronalasku 16 osoba.
Nakon razmjene 1994., tijela su proslijeđena u Split radi dalje analize, gdje su članovi obitelji išli na prepoznavanje. U patološkim nalazima, kako je naveo Drežnjak, konstatira se da je kod pojedinih osoba smrt nastupila uslijed udaraca po lobanjama i da nisu svi usmrćeni vatrenim oružjem.
Marić kaže da je spreman nagraditi svakoga tko ima podatak o lokaciji gdje se nalaze tijela nestalih članova njegove obitelji, ali da mu osobno nije nikada tražen novac za informacije.