Petak, 26 travnja, 2024

More: Turci ne bi mogli osvojiti tolike krajeve da su se kršćanski knezovi ujedinil

Must Read

Sir Thomas More (7. veljače 1478. – 6. srpnja 1535.) engleski je pravnik, političar ihumanist. Katolički je svetac, mučenički ubijen u progonima Henrika VIII. tijekom odvajanja Engleske od Katoličke Crkve. Poslije njegove pogibije, Erazmo Roterdamski je zapisao: „Toma More, lord kancelar Engleske, čija je duša bila bjelja od ikojeg snijega, genij kakva Engleska nikada nije imala – nikad takvog neće više Engleska ponovo imati premda je majka mudrih glava.“

Piše: Anto Ivić, Hrvatski Medijski Servis

Poznat je po djelu „O najboljem uređenju države i o novom otoku Utopija“ u kojem je 1516. kroz kritiku aktualnog društva prikazao drugačije čovječanstvo, zamišljenu idealnu zajednicu na imaginarnom otoku Utopiji. U toj državi bez privatnog vlasništva, odluke se donose zajednički, a svaki pojedinac ima obvezu proizvodnog rada.

Toma je uvidio kako su se mnogi, uključujući i kler, jadno ponijeli pred prijetnjama smrti tiranina Henrika VIII., a sliku je prikazao paralelnom situacijom porobljenih europskih kršćanima kojim tiranski vladaju ili im prijete Turci. „Dijalog o utjesi u nevoljama“ kojeg je Toma More napisao u zatočeništvu, predstavlja raspravu o strahu; strahu od samoće, strahu pred patnjama i pred smrću, strahu za spas duše i strahu od Sotone. Odvija se među Vincencijem i njegovim starim stricom ili ujakom Antunom u Ugarskoj pred turskom prijetnjom, nakon što su Turci zauzeli Beograd.

U tom razgovoru Antun konstatira da Turci ne bi mogli osvojiti tolike krajeve da su se kršćanski knezovi ujedinili. Tumači bijes kršćana koji su prešli na islam:

„Nema rođenog Turčina koji bi bio tako okrutan kao kršćani kad otpadnu od vjere. Ako ustrajemo u vjeri, u opasnosti smo da nas okrutnije muče i da umremo strašnijom smrću od naših sunarodnjaka u domovini nego da nas zarobe Turci i odvedu u Tursku.“

Toma More izražava ono čega je Europarano postala svjesna – da dogovora s Turcima nema. Sultan je obećao nešto Ugrinu i pogazio riječ, na što ga je ovaj diplomatski upozorio. Sultan se ražestio:

‘Ni moja usta ni moja ruka neće nada mnom gospodariti da svežu moje tijelo po njihovoj volji. Hoću tako biti gospodar njihov da – ma što usta rekla i ruka napisala – ja ću ipak ostati slobodan da učinim što mi se prohtije ne pitajući ih za dozvolu.’“

Englez je prikazao ono što i naš narod izrekom: „Ni u moru mire, nit’ u Turčina vire.“

Odnosi svjetonazorski promijenjene engleske politike prema Osmanlijama i Turcima kasnije su se mijenjali, do veće suradnje, pa i pomoći u njihovim sukobima s narodima katoličke i pravoslavne tradicije u Europi./HMS/

- Advertisement -

4 COMMENTS

Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pripadnik nacionalne manjine (iz drugog vagona)
Pripadnik nacionalne manjine (iz drugog vagona)
1 year ago

Izgleda da ce republika Turska biti prisiljena denacificirati odredjena podrucja na Balkanu.

konsitutivni iz prvog vagona
konsitutivni iz prvog vagona
1 year ago

Turci su ti 500 godina h..vali predtke

Anonimac
Anonimac
1 year ago

To je To ! Posebno se osvrcem na posljednju recenicu ovog teksta jer sam ubijedjen da je ona varijantno i te kako bila prisutna i u posljednjim ratovima u Hrvatskoj i BiH , a kasnije i u Srbiji . Ukoliko se koncentrisemo na mogucnost da i danas i juce je egzistirala anglosaksonska protestantska podlost u slicnim verzijama podrzana i u Americi dok je Klinton ostavljao ” fleke ” na Monikinoj garderobi , onda bi mogli shvatiti dimenziju politickovjerskog uticaja anglosaksonski orjentisanih u Engleskoj i u Americi na gore pomenute ratove i to tenkovsko nasrtanje na hrvatska sela u srednjoj Bosni i Rs-u , a kasnije na hercegovacke banke i politicki uticaj na presude u Haagu . Gdje je sve princ Carls zasluzio da od porodice Bin Laden dobije 1.2 miliona € i kako to uopste razumno objasniti da bi se ” mudzahedinskim hostesama ” objasnio anglosaksonski politicki nadrealizam u kontekstu i njihovog zastranjivanja , posebno sa ove strane Drine.

Anonimac
Anonimac
1 year ago
Reply to  Anonimac

Istina , stvari bi se MOZDA totalno drugacije odvijale da Evropa u to vrijeme nije bila zarazena ” crnom kugom ” ! Paralelizam mozemo napraviti i sa danasnjicom . Zdrava Evropa uvijek moze Turke vratiti u stvarnost i odlijepiti je od bilo kakvog glupog mastanja .

Последний

MACRON a peur que la Russie conquière l’Europe. Pourquoi a-t-il peur de ça ? Qu’est-ce qui est mal à ce que Paris soit libéré...

Le président français Emmanuel Macron a appelé à une défense européenne plus résolue et intégrée, exposant sa vision d'une...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -