Teroristi su oteli avion sa 164 putnika i naciljali ga na Allianz Arenu. Münchenski stadion u tom je trenutku bio pun. Što biste vi učinili? Je li u redu ubiti ova 164 putnika plus kojeg terorista da bi se spasio bitno veći broj žrtava na stadionu?
Što je uopće ispravno, što je ljudski?
Ako odlučite srušiti avion, u Njemačkoj ćete završiti u zatvoru jer je Ustavni sud te zemlje 2006. godine odbacio kao neustavnu odredbu zakona o sigurnosti u zračnom prometu koja je pilotima borbenih aviona ostavljala na volju da u krajnjem slučaju sruše oteti avion ako procijene da bi time nastala manja šteta. Ipak, smije li se jedan ljudski život mjeriti s drugim? Tko je taj koji ima pravo procijeniti da život deset ili stotinu ljudi vrijedi više od života ovoga tu, konkretnog čovjeka?
U ovom slučaju to je učinio 31-godišnji Nijemac, pilot Eurofightera, koji je uzletio na dojavu kontrole leta da je Lufthansin Airbus A320 otet. Pitao je nadređene što da učini i nije dobio nikakav odgovor. Postupio je po svojoj savjesti.
Biste li srušili taj avion i da je u njemu u tom trenutku bila vaša supruga, pita sudac pilota Larsa Kocha. Zbilja, bi li srušio? Biste li vi ubili vlastitu suprugu kako biste spasili tisuću drugih ljudi?
Podjela odgovornosti
Lars Koch književni je lik, optuženi u dramskom tekstu “Teror” Ferdinanda von Schiracha. Von Schirach je berlinski odvjetnik koji je sa 45 godina objavio prvu knjigu, “Verbrechen”, a godinu dana kasnije, 2010., i drugu, “Schuld”. Te zbirke kratkih priča s neobičnim slučajevima iz sudnica brzo su postale bestseleri, a kod nas ih je lani u prijevodu Ivana Otta objavio AGM kao “Zlodjelo” i “Krivnju”. Unuk vođe nacističke mladeži Baldura von Schiracha, kojemu se sudilo u Nürnbergu, Ferdinand von Schirach (52) u međuvremenu je objavio dva romana, a engleski prijevod romana “Taboo” (The Girl Who Wasn’t There) ovoga je ljeta dospio na prvo mjesto Timesove liste bestselera.
Svoj prvi dramski tekst “Teror” Ferdinand von Schirach je objavio 2014. godine. Premijeru u kazalištu doživio je 3. rujna prošle godine, i to gromoglasno, istodobno u Deutsches Theateru u Berlinu i frankfurtskom Schauspielu. Poput prave bombe, “Teror” do danas ne prestaje izazivati polemike. Van Schirach uvlači publiku u podjelu odgovornosti. Hoće li Koch biti osuđen ili ne, ovisi direktno o glasovima publike. Nakon što odslušaju argumente, u trenutku kada bi se porota povukla na vijećanje, publika odlazi na pauzu i glasa. Kad se vrate, glumci objavljuju presudu.
“Schuld”, piše na crveno tapeciranim vratima velike dvorane Deutsches Theatera. “Unschuld”, piše na drugim vratima. Kad izađete, mlada djevojka još provjeri kamo ste htjeli da ode vaš glas.
Predstava je nevjerojatno uspješna, upravo igra u 40 različitih inscenacija u kazalištima širom Njemačke, u Tel Avivu, Tokiju i Caracasu, a još je najavljeno dvadesetak novih, među ostalim u Sloveniji i Mađarskoj.
Nova TV forma
Je li Lars Koch heroj ili zločinac? O tome nije odlučio autor komada, nego odlučuje publika. Uskoro, 17. listopada, milijuni gledatelja imat će priliku suditi Larsu Kochu. Njemačka javna televizija ARD zajedno s austrijskim ORF-om i švicarskom javnom televizijom će u ponedjeljak 17. listopada u 20.15 sati emitirati televizijski film “Teror” s vrlo popularnim njemačkim glumcima, a nakon toga će gledatelji Njemačke, Austrije i Švicarske telefonom i internetom moći glasati – je li pilot kriv ili nije kriv, je li smio ili nije smio odlučivati tko će ostati živ? “O tom pitanju svaki naš kolega svakodnevno razmišlja”, izgovara kazališni svjedok Lauterbach, Kochov kolega iz kontrole leta.
To je najveći live-eksperiment na njemačkoj televiziji, najavljuju njemački mediji. U filmu igraju Burghart Klaussner kao sudac, Florian David Fitz je optuženi pilot Luftwaffe (trebao je Moritz Bleibtreu, ali je dogovor otpao), Martina Gedeckdržavna tužiteljica, a Lars Eidinger branitelj optuženoga. Režiju potpisuje Lars Kraume.
Tri dana prije masovnog televizijskog suđenja, 14. listopada, film “Teror”, s podnaslovom “Vaša presuda”, krenut će u distribuciju u 100 kina u Njemačkoj. Filmski gledatelji nisu privilegirani kao kazališni: samo prvoga dana prikazivanja, u petak 14. listopada, kino gledatelji imat će pravo dati glas o tome je li pilot Lars Koch kriv ili ne. Tri dana kasnije i milijuni TV gledatelja.
– Publika odlučuje! To će biti nešto sasvim posebno te večeri: gledatelji ne odlučuju samo o ishodu jednog televizijskog filma, nego o sudbini ljudskog bića, je li kriv ili nije kriv – rekao je Volker Herres, programski direktor Das Erstea, prvog programa ARD-a. Tim filmom, koji nastaje u koprodukciji ARD-a, žele promovirati ideju o televiziji kao važnom mediju za društvene rasprave: prvo TV film, pa presuda gledatelja, pa rasprava eksperata u studiju. Sve je toliko povezano da zajedno čini jednu novu interaktivnu TV formu oko koje sam sada vrlo uzbuđen, priznao je direktor Erstea.