Predsjednik Zoran Milanović predstavio je slogan za predstojeće predsjedničke izbore na kojima se bori za drugi mandat: “Predsjednika za predsjednika.” Slogan je objavljen na društvenim mrežama, uz poruku o važnosti zaštite suvereniteta, institucija i brige za građane.
“Hrvatska koja misli na sebe i štiti svoj interes mora ujedno biti i država koja poštuje baš sve svoje građane i u kojoj su sve državne institucije u službi hrvatskih ljudi, a ne pojedinca,” napisao je Milanović.
Naglasio je da su “zaštita hrvatskog suvereniteta, zaštita hrvatskih institucija i, ono najvažnije, briga za hrvatske ljude” bili i ostali njegovi prioriteti.
Objava je popraćena fotografijom iz predsjedničkog ureda na Pantovčaku, uz natpis “Predsjednika za predsjednika”.
Slogan “Predsjednika za predsjednika” izravno sugerira da je Zoran Milanović prirodan izbor za poziciju predsjednika jer se, implicitno, pozicionira kao lider s potrebnim karakteristikama i iskustvom za tu funkciju.
Slogan šalje poruku da:
- Nema dileme – Milanović je već predsjednik, a ponovni izbor je logičan nastavak.
- Naglašava liderske kvalitete – Milanović se pozicionira kao rođeni lider, netko tko je u skladu s državničkom ulogom i tko ju već obavlja na način koji opravdava daljnju podršku.
- Poziva na kontinuitet – Ideja je da nema potrebe za eksperimentiranjem s novim kandidatima, već da se treba nastaviti s već poznatim i dokazanim smjerom.
Međutim, slogan nosi i određeni rizik. Njegova direktnost i sigurnost u vlastiti položaj mogu djelovati pretenciozno ili zatvoriti prostor za raspravu. Također, ostavlja malo prostora za uvjeravanje neodlučnih birača ili onih koji su kritični prema njegovom dosadašnjem mandatu.
Sve u svemu, ovaj slogan je oblik brendiranja koji igra na kartu Milanovićeve osobnosti i liderskog stila, no koliko će se uspješno percipirati među biračima – ovisi o njihovom stavu prema njegovu dosadašnjem radu.
Psihološki, slogan će pozitivno odjeknuti kod Milanovićevih postojećih birača i kod onih koji cijene stabilnost, autoritet i jednostavne poruke. Međutim, kod kritičara i neodlučnih birača može izazvati otpor jer implicitno sugerira da su alternative nepotrebne. Ako se slogan ne podupre dodatnim konkretnim porukama i argumentima, mogao bi ostati previše generičan da uvjeri širu publiku.