Objavljen je promotivni spot za Rijeku, grad kulture 2020. Zove se “Port of Diversity”, a režirao ga je redatelj Dalibor Matanić po scenariju Magdalene Lupi Alvir, a reakcije su podijeljene.
“Zamislite varioca u publici HNK Ivana pl. Zajca, tulum na krovu Robne kuće RI ili ples pankerice i zametskog zvončara. Sve je moguće – u Rijeci, luci različitosti”, tim je riječima najavljivan promo-spot.
Dok ga neki hvale na sva usta, drugi smatraju da Rijeka nije dostojno prikazana te da je spot neatraktivan.
Na Facebook stranici Rijeka 2020. ispod spota su samo i isključivo pozitivni komentari (pitanje je brišu li se negativni), a sam Dalibor Matanić nekima je razjasnio simboliku nekih motiva u spotu.
Jedan se gospodin tako zapitao “kakve veze konj ima s Rijekom” na što je Matanić napisao kako “ima veze s Vlastom Delimar i niz najbitnijih performansa u kulturnoj povijesti RH”.
Na samom YouTubeu javljaju se i oni koji spotom nisu najzadovoljniji.
“Toliko željeza, hrđe , olupina i devastiranih i napuštenih prostora u samo 3 min vec dugo nije viđeno”, kaže jedan dok redatelj objašnjava kako je ideja bila Rijeku prikazati kao luku, grad industrije, kulture i punka.
“Ponajviše mi je drago da je spot pokrenuo diskusiju. Mnogi kojima se ne sviđa su valjda očekivali turistički promo-video sa sladoledima, plavim nebom i fontanama. Osobno se ježim takvih videa, a ovdje to stvarno nije poanta”, kaže Matanić.
Neki kažu da riječke različitosti – pankerica, astronaut (budućnost), ronilac (prošlost), performerica na konju, zvončar (tradicija), baletan, skins i drugi nisu dovoljno spojeni u cjelinu da prenesu ideju “multikulturalnosti” grada.
“Mislim da smo uhvatili duh grada i njegove kulture. Rijeka je otvorenija i multikulturalnija no što se čini, ima pankerski i neprimitivan stav i svoju briju, tolerantna je i posebna“, rekao nam je Matanić.
Neki su zaista naživcirani što nema klasičnih simbola poput “morčića” ili se nedovoljno prikazuje more, a Matanić još jednom objašnjava kako nije riječ o turističkom spotu.
“Ideja je bila da stranac kojeg zanima i intrigira kultura dobije potrebu doći posjetiti Rijeku u bilo koje doba godine”, kaže.
Scenaristica Magdalena Lupi Alvir istaknula je da je cijela ideja spota bila susret različitih gradskih lokacija i različitih karaktera koji ocrtavaju sliku grada i prikazuju Luku različitosti.
“Direktor Turističke zajednice grada Rijeke Petar Škarpa istaknuo je kako je prikazani film snimljen temeljem Javnog poziva za prikupljanje ponuda usluga kreativne agencije i produkcije spotova koji je raspisala Turistička zajednica grada Rijeke uz sufinanciranje Hrvatske turističke zajednice, a za koji su pristigla 22 scenarija“, piše rijecanin.hr, a Matanić kaže kako se snimalo 6 dana te potrošilo novaca kao za jednu prosječnu reklamu, oko pedesetak tisuća eura.
Matanić, i sam kaže, voli Rijeku, i tamo se ne osjeća kao gost. Radnju obje sezone svoje nagrađivane serije “Novine” smjestio upravo u grad na Riječini.
“Ideja je bila napraviti nešto drugačije od otrcanih turističkih parola, kakvima su se ranijih godina predstavljali pojedini europski gradovi kulture. Čini mi se da smo u tome i uspjeli”, rekao je Matanić.
Kulturnjaci i gradonačelnik Vojko Obersnel su zadovoljni, a na portalima se javljaju i zaintrigirani stranci, dok je dio Riječana naprosto razočaran jer smatraju da je spot “mračan i ne prikazuje riječke vedute”.
Odlično je to pojasnio kolumnist Jurica Pavičić u svojem tekstu “Kome smeta queer baletan u spotu o Rijeci?”.
“Matanić je prvo kreirao, pa u ovom spotu cementirao ikonografiju Rijeke kao grada dekadentne modernosti. Taj je izbor – naravno, kao i svaki takav – ideološki. Ideološki se on poklapa s ideologijom same Rijeke, grada koji se odabrao brendirati kroz prvi rendgen, prvi torpedo i prvi punk, a ne kroz kale i crkve. Spot reflektira tu ideologiju, pa u tom smislu on ispunjava funkciju reklamnog filma. Ako je unutra čokolada, iz omota mora biti jasno da je unutra čokolada”, napisao je autor i podcrtao kako su i reklame te promo spotovi u Hrvatskoj još jedna stvar oko koje se svađamo o ideologiji.
Nekima fali Trsat i sunce, druge smetaju queer ili punk motivi, treći žele nešto treće. Mnogi su čak nezadovoljni time što u spotu svira trenutno najpopularniji riječki bend Jonathan. Za neke pretjerano punk, a za druge previše hipsterski i nedovoljno punk.