Utorak, 2 srpnja, 2024

Malo je čudno da američki veleposlanik osuđuje nacionalizam, nije li podrška nacionalizmu core svake vanjske američke politike?

Must Read

U subotu smo svjedočili fascinantnoj sceni iz Sarajeva, gdje je američki veleposlanik u BiH, Michael Murphy, s ozbiljnim izrazom lica osudio političko ozračje u BiH kao najgore od rata. Još fascinantniji je bio njegov oštar napad na Milorada Dodika, čelnika Republike Srpske, optužujući ga za prijetnju interesima SAD-a u BiH zbog njegovih secesionističkih najava. Ali pričekajmo trenutak. Da se malo nasmijemo ovoj situaciji, zar nije podrška nacionalizmu temeljna tradicija američke politike?

Amerika: Globalni sponzor nacionalizama

Od Hladnog rata do danas, Sjedinjene Američke Države su bile neumorni promicatelji nacionalizama diljem svijeta. Pogledajmo nekoliko blistavih primjera:

1. Latinska Amerika

Krenimo od 1970-ih u Čileu, gdje je CIA pomogla zbaciti demokratski izabranu vladu Salvadora Allendea, omogućivši uspon nacionalističkog režima Augusta Pinocheta. Pinochet je promicao čileanski nacionalizam i antikomunizam, sve uz veselu podršku SAD-a.

2. Bliski Istok

U Iraku 2003. godine, SAD su svrgnule Sadama Huseina i podržale različite etničke i vjerske skupine u borbi za moć. Nacionalističke strasti plamtele su diljem zemlje, ostavljajući kaos i podjele.

3. Europa

Na Balkanu 1990-ih, SAD su igrale ključnu ulogu u raspadu Jugoslavije, podržavajući nacionalističke pokrete u Hrvatskoj, Bosni i na Kosovu, sve u ime slobode i demokracije. Današnja retorika o osudi nacionalizma iz Washingtona dolazi s posebnim okusom ironije.

Dodik: Američki prijatelj ili neprijatelj?

Murphy sada optužuje Milorada Dodika za “zlobnu, etnonacionalističku retoriku” i prijetnju Daytonskom sporazumu. Zanimljivo je primijetiti da bi se u nekom drugom povijesnom trenutku Dodik mogao smatrati idealnim saveznikom SAD-a, s obzirom na američku sklonost podršci nacionalističkim pokretima koji destabiliziraju regije od interesa.

Ali ne, Dodik je sada “opasna fantazija”. Možda bi trebao pitati američke političke strategije iz prošlosti za nekoliko savjeta o tome kako nacionalizam može biti koristan alat za promicanje vlastitih interesa.

Kratak pogled na američke pouke

Pogledajmo samo nekoliko kratkih uputa iz američke priručnika za podršku nacionalizmu:

  1. Vietnam: Podržite nacionalističke južnovijetnamske režime kako biste se borili protiv komunizma.
  2. Afganistan: Oružajte mudžahedine kako biste potaknuli nacionalistički otpor protiv Sovjeta.
  3. Ukrajina: Pružite potporu nacionalističkim elementima kako biste osigurali geopolitičke ciljeve protiv Rusije.

U konačnici, imamo nevjerojatno ironijsku situaciju u kojoj američki veleposlanik osuđuje nacionalizam, dok je upravo podrška nacionalizmu temelj američke vanjske politike. Dok Michael Murphy kritizira Milorada Dodika, možda bi trebao baciti pogled u vlastitu diplomatsku povijest. U zemlji gdje je podrška nacionalizmu gotovo postala kulturna norma, optuživanje drugih za istu praksu zvuči kao parodija.

Dakle, dok se politička klima u BiH pogoršava, možemo se samo nasmijati ovoj ironiji i prisjetiti se svih onih trenutaka kada su Sjedinjene Države s oduševljenjem podržavale nacionalističke pokrete diljem svijeta. Jer, kako drugačije objasniti ovu kontradikciju nego kao još jedan fascinantan primjer političke parodije na globalnoj sceni?

- Advertisement -
Subscribe
Notify of
guest

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Последний

Otkada je Ramo na naslovnicama, mnogi u Srpskoj ozbiljno shvaćaju prijetnje iz Sarajeva. A ima čovjek i benzinsku…

Razdružiti se mogu samo veze koje su ranije bilo udružene, a Bosna i Hercegovina je država koja nije nastala...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -