Subota, 27 travnja, 2024

LUDNICA NA MAKSIMIRU, DINAMO JE U OSMINI FINALA EUROPSKE LIGE

Ovo je večer koju su navijači Dinama dugo čekali! Hrvatski prvak na rasprodanom Maksimiru odigrao je povijesnu uzvratnu utakmicu protiv Viktorije Plzen i ulovio osminu finala Europske lige. Dinamovci su s 3:0 razbili momčad koja je ove sezone igrala Ligu prvaka i najavili senzacionalne uspjehe ovoga proljeća. Čudesna je bila večer u Maksimiru!

Ova Dinamova generacija je ispisala povijest nakon što je srušila prokletstvo koje je trajalo 49 godina te je izborila europsko proljeće, a sada je pokazala da se ne zadovoljava samo s time te je uspješno prošla i prvu prepreku u nokaut fazi. I to na kakav način!

‘Modri’ su nespretno pali u Plzenu, ali u drugih 90 minuta, u paklu Maksimira, nogometaši češkog prvaka nisu imali šanse protiv raspoloženog domaćina koji ih je sjajnom igrom potukao te se zasluženo plasirao među 16 najboljih. Naklon do poda Nenadu Bjelici i njegovim izabranicima, jer ovaj Dinamo zaista izgleda europski!

Česi su otvorili prvo poluvrijeme nepreciznom ‘bombom’ iz daljine, ali to je bilo sve što su im raspoloženi Dinamovi nogometaši dozvolili.

Kako su minute prolazile ‘modri’ su sve sigurnije kontrolirali situaciju na terenu, a u 15. minuti i poentirali. Petković je lažnjakom lomio suparničkog braniča, par sekundi kasnije izgledalo je da je u teškoj situaciji, ali je onda petom proigrao usamljenog Olma koji je loptu propustio kroz noge, a iza njega je naletio Oršić te je zatresao mrežu. Najljepša akcija sezone za ludilo na tribinama.

Iako je tih 1:0 vodilo Dinamo u osminu finala, domaći igrači nisu ni pomišljali na neko povlačenje i čuvanje prednosti te su nastavili u istom ritmu koji su gosti sve teže pratili.

U 33. minuti Hajrović je ubacio, a Dilaver glavom (i leđima) skrenuo loptu za sjajnih 2:0 i novu erupciju oduševljenja na Maksimiru.

Viktorijni nogometaši u tom razdoblju djelovali su nemoćno pa su Dinamove napade i pokušaje zaustavljali sa sve učestalijim i grubljim prekršajima što je natjeralo trenera Nenada Bjelicu na proteste, a sudac utakmice u 43. minuti isključio je – njega.

Nastavak je donio sličnu priču, Dinamo je i dalje bio opasan, pokušavao je doći do trećeg gola s kojim bi definitvno slomio češku momčad. U prvih 20 minuta drugog poluvremena prijetili su Hajrović i Oršić, ali rezultat na semaforu nije se mijenjao.

Tek u 64. Viktoria je opet pokazala zube preko Hrošovskog, ali njegov udarac s 20 metara išao je ravno u Livakovića.

Četiri minute kasnije uporni Moharrami zamalo je iskoristio grešku vratara Kozačika, ali je njegov udarac iz blizine s desna iskosa završio pored gola.

U 73. bilo je 3:0. Oršić je presjekao jednu loptu, povukao do kaznenog prostora, zatim dodao nesebično Petkoviću koji je sa 15 metara razornim udarcem pogodio pod gredu.

Viktoria se raspala, Dinamo bez većih problema održavao veliku prednost, a u 86. jedini hrvatski predstavnik imao je i igrača više na terenu, jer je drugi žuti karton dobio Limbersky koji je s leđa srušio Olma.

Posljednji sučev zvižduk donio je veliko veselje na tribinama i zaslužene ovacije Dinamovim igračima koji su pokazali kako mogu jako daleko.