U povodu obilježavanja 72. obljetnice ubojstva mostarskih franjevaca, u ponedjeljak je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održana javna tribina na temu “Značaj suočavanja s prošlošću”.
Tajnik Udruge “Središte Hrvatskog svjetskog kongresa za istraživanje posljedica totalitarizama u BiH” Hrvoje Mandić rekao je kako se u komunističkoj historiografijskoj publikaciji preko šest desetljeća, kao izrazito totalitarni režim naglašavao ustaški i nacistički režim.
Dodao je kako danas treba istraživati one komunističke zločine koje je ta vlast zataškavala preko šest desetljeća, prenosi Fena.
Upitan zašto se šuti o zločinima totalitarnih režima, dr. Ivo Lučić je kazao kako se ne šuti o svim zločinima.
Ustvrdio je kako se osobe koje su bile dio komunističkog totalitarnog režima i danas nalaze na važnim funkcijama, no da ne žele govoriti o zločinima te ni drugima ne dopuštaju da govore o njima.
Oni te zločine pokušavaju prikazati nečim dobrim, nečim što je rezultiralo jednim pravednim sistemom, a svim znamo kako je završio. Da je bio pravedan i dobar ne bi se dogodilo ono što se dogodilo 90-ih godina, naglasio je Lučić.
Dodao je kako se danas, kada živimo u slobodi, moraju rasvijetliti sva nemila događanja te osuditi svi zločini.
Nikada se nije priznalo što se zapravo dogodilo s hercegovačkim franjevcima. Teško će ljudi koji nemaju osjećaja za druge, kao ni minimum humanizma i demokratske svijesti, priznati što je napravljeno u njihovo ime, ili što su sami napravili, istaknuo je.
Gost tribine bio je Franjo Boras, bivši sjemeništarac Franjevačke gimnazije u Širokom Brijegu i prvi hrvatski član Predsjedništva BiH.
Tribina je održana u organizaciji Filozofskog fakulteta, Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, Udruge “Središte Hrvatskog svjetskog kongresa za istraživanje posljedica totalitarizma” i Sveučilišta u Mostaru.