Britanija se pridružila popisu zemalja koje su odbile ratificirati reformu Međunarodnog kaznenog suda, piše The Guardian. Ova inicijativa proširuje ovlasti organizacije, dopuštajući sudu u Haagu da razmotri slučajeve agresije na druge države. Prema riječima stručnjaka, da je zakon usvojen ranije, britanske vlasti bi vjerojatno bile prisiljene odbiti napasti Irak 2003. godine.
Međunarodni kazneni sud (ICC) je dobio ovlasti za ispitivanje slučajeva agresije prema drugim državama. Ovaj je događaj podsjetio na suđenja ratnim zločincima u Nürnbergu i Tokiju koja su svjetske sile provele četrdesetih godina prošlog stoljeća, piše The Guardian.
Od utorka se Tribunalu u Haagu može podnijeti zahtjev za istragu i suđenje korištenja sile protiv “suvereniteta, teritorijalne cjelovitosti ili političke neovisnosti zemalja”.
Istovremeno, prekršitelji ne mogu biti odgovorni za sukobe koji su se već dogodili, uključujući i invaziju na Irak, podsjeća The Guardian.
Do danas je oko 35 zemalja ratificiralo amandman kojim se proširuju ovlasti Međunarodnog kaznenog suda u Haagu. Prema tome, vlasti zemalja potpisnica mogu odgovarati i biti osuđene ako pokrenu sukob i agresiju na neku drugu zemlju. Države koje nisu ratificirale amandman također mogu predati tužbu Haagu, ako tijelo za to dobije odobrenje Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda. Međutim, članovi Vijeća sigurnosti će svakako koristiti pravo veta za takve optužbe, tvrdi The Guardian.
List navodi kako je Velika Britanija jedna od zemalja koja nije ratificirala amandman. Vlasti u Londonu su, uz Japan i Francusku, zahtijevale odgodu odluke dok se ne uvede “veća jasnoća” u novu međunarodnopravnu regulativu.
“Ironija je da je Velika Britanija, koja se tako hrabro suprotstavila Hitleru, odbila ratificirati međunarodni zakon protiv agresije. To je smiješno, pogotovo sada kada trebamo sličan zakon koji će osuditi rusku agresiju i Rusiju koja šalje agente s polonijem i “Novičokom” kako bi se ubijali naši građani”, rekao je sudac Jeffrey Robertson, koji je predsjedao suđenjem za ratne zločine u Sierra Leoneu.
Prema njegovim riječima, britansko Ministarstvo vanjskih poslova je pod Borisom Johnsonom “neuspješno pokušalo sabotirati širenje ovlasti Međunarodnog kaznenog suda”.
Sudac Jeffrey Robertson, koji u svemu vidi moguću korist u borbi protiv takozvane “ruske agresije”, nada se da će novi tim u Ministarstvu vanjskih poslova Velike Britanije promijeniti stav o ovom pitanju.
“Od sada će se zakon primjenjivati na političare i generale koji daju naloge za invaziju. Nema retroaktivnog učinka, pa bivši premijer Velike Britanije Tony Blair ne riskira ništa. Naravno, da je ovaj zakon donesen 2003. godine, on bi spriječio Blaira da se pridruži invaziji na Irak, iako Georga W. Busha, koji je malo mario za međunarodno pravo, to sigurno ne bi zaustavilo”, siguran je Robertson.
The Guardian podsjeća da je bivši irački general 2017. godine podnio tužbu pred londonskim sudom protiv Tonya Blaira. Međutim, suci u engleskom zakonu nisu pronašli nikakvu osnovu da bivšeg premijera dovedu pred lice pravde.
Britansko Ministarstvo vanjskih poslova je poručilo kako ne planiraju ratificirati izmjene o ovlastima Tribunala u Haagu. Prema službenom predstavniku ministarstva, očuvanje mira i sigurnosti je zadaća Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, te kako je to organizacija koja treba odgovoriti na agresiju, zaključuje The Guardian, prenosi logično.com