Srijeda, 15 siječnja, 2025

Ljubić o američkoj ulozi u FBiH: Jesu li Hrvati ponovno nasjeli na geopolitičku igru?

Vrlo
- Advertisement -

„Pobjeda predsjednika Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj bila je očekivana, osobito nakon prvog kruga. No, razlika u postotku, čak 75% za Milanovića naspram 25% za Dragana Primorca, i mene je iznenadila“, izjavio je Božo Ljubić, predsjednik Glavnog vijeća HNS-a, gostujući u emisiji Kompas na RTV-u Herceg-Bosne.

Ljubić je pohvalio Milanovićevu jasnu i izravnu osudu političkog nasilja nad Hrvatima u BiH, dodajući kako, iako predsjednik nema prevelike ovlasti, već su vidljivi određeni pomaci. Također, naglasio je kako je za Hrvate u BiH ključno da predsjednik Milanović i premijer Plenković surađuju na temelju strateških nacionalnih interesa. „Samo jaka Hrvatska može pomoći Hrvatima u BiH“, kazao je Ljubić.

Amerikanci, islamska država i Hrvati kao gubitnici

Jedna od ključnih točaka Ljubićeva izlaganja bila je tvrdnja da su „Amerikanci podržali stvaranje Federacije BiH kako bi spriječili stvaranje islamske države na Balkanu, riješili problem izlaska Bošnjaka na more i ojačali front protiv srpske strane“. Ova izjava otvara ozbiljna pitanja o realnosti američkih motiva i naivnosti hrvatskih političkih vođa.

Ako su Amerikanci zaista željeli spriječiti stvaranje islamske države, kako onda objasniti njihovu kasniju potporu bošnjačkoj dominaciji u FBiH, koja je često išla na štetu Hrvata? Ovaj argument, kojeg često ponavljaju pojedini hrvatski političari, više nalikuje na pokušaj opravdanja vlastitih neuspjeha nego na stvarnu analizu. Naime, Clintonova administracija bila je poznata po pragmatičnom pristupu – stvaranje kaotične države često je više odgovaralo njihovim geopolitičkim ciljevima nego stabilnost.

Ljubićevo podsjećanje na navodni strah Amerikanaca od islamske države u to vrijeme djeluje kao stari spin hrvatske diplomacije, iza kojeg su stajali političari poput Mate Granića. No, povijest pokazuje kako su Amerikanci znali igrati dvostruku igru – podržavajući političke projekte koji će izazvati dublje podjele i osigurati dugotrajnu ovisnost regije o njihovom utjecaju. Hrvati su, kako i sam Ljubić priznaje, ostali gubitnici u svim pregovorima, ali teško je reći da je to bio samo rezultat američkih geopolitičkih interesa – dijelom je to i posljedica naivne politike domaćih lidera.

Energetika i politička stagnacija

Ljubić je istaknuo važnost Južne plinske interkonekcije za Hercegovinu i Središnju Bosnu, napominjući kako nije siguran pregovara li se s novom američkom administracijom o ovom pitanju. Naglasio je potrebu osnivanja poduzeća pod ingerencijom Vlade FBiH, ali sa sjedištem u Mostaru. Ova tema ponovno otvara pitanje političke nemoći hrvatskih predstavnika da se izbore za ekonomske projekte koji bi dugoročno osigurali stabilnost hrvatskog naroda u BiH.

Njemačka politika i HNS

Govoreći o njemačkoj politici prema BiH, Ljubić je priznao da njihov vanjskopolitički utjecaj zaostaje za gospodarskom snagom te zemlje. „Njemačka se suočava s vlastitim problemima poput imigracije i skupih energenata, ali nadam se kako će CDU i CSU ponovno preuzeti vodstvo i donijeti stabilnost Europi“, izjavio je Ljubić.

Na pitanje o stanju unutar HNS-a, Ljubić je priznao nedostatak napetosti i dijaloga. „Nažalost, neke stranke ne sudjeluju u radu ključnih institucija HNS-a, što smatram pogreškom“, zaključio je Ljubić.

- Advertisement -

20 KOMENTARI

guest

20 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

DONOSIMO Plenkovićev stric 1994. s Paragom, Tripalom, Goldsteinima i Bancem potpisao i uputio pismo protiv Tuđmana američkim vlastima

U Hrvatskoj je odjeknula vijest da je Dobroslav Paraga pozvan na inauguraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa. Osim zbog svoje...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -