Kad se razmišljalo o budućnosti, mnogi su u prošlom stoljeću vjerovali da će se ljudi danas voziti u letećim automobilima. Čini se da razvoj ne ide u tom smjeru, ali za utjehu – tu su leteća kolica.
IEEE Spectrum objavio je članak o južnokorejskom izumu koji se tek usavršava. Riječ je o letećim kolicima ili bolje rečeno letećoj paleti pogonjenoj dronom. Iz tog naziva nazvan je Palletrone. On stabilno leti iznad površine i olakšava kretanje po stepenicama ili sličnim površinama koje bi klasičnim kolicima činile problem.
Na letećim kolicima i dalje radi Mobilni laboratorij za robotiku Seulskog nacionalnog sveučilišta znanosti i tehnologije. Razina na kojoj se izum trenutno nalazi ne čini ga previše smislenim. Maksimalni teret koji trenutno može nositi iznosi samo tri kilograma, a propeleri koji ih pokreću nisu bešumni. Tu je i problem zamjene baterija, jer dronovi u pravilu ne mogu dugo izdržati bez punjenja baterije. Doduše, taj problem istraživači misle riješiti brzom zamjenom baterija u letu.
Palletroneom se upravlja na način da ga se drži za ručku, kao što je slučaj i s klasičnim kolicima. Sustav prepoznaje to držanje i prilagođava smjer i visinu u kojem idu kolica. Istovremeno pazi na ravnotežu kako se kolica ne bi naginjala.
U dostupnim objavama o Palletroneu ne navodi se gdje se sve leteća kolica mogu koristiti, no čini se logično da za trgovine u kojima klasična kolica dobro funkcioniraju nije toliko potreban. Uz jači dron, odnosno veću nosivost, mogla bi biti korisna za prenošenje tereta po neravnoj podlozi, u zgradama bez lifta, podizanje tereta s poda na neku visinu i slično.