Četvrtak, 21 studenoga, 2024

Kraljica Katarina Kosača: Simbol hrabrosti i otpora okupila Hrvate iz cijelog svijeta u Rimu

Vrlo
- Advertisement -

U bazilici Santa Maria d’Aracoeli u Rimu u petak je održana sveta misa u povodu spomendana na smrt bosanske kraljice Katarine Kotromanić Kosača. Ova posljednja bosanska kraljica, pokopana u Rimu 1478. godine, sada okuplja Hrvate iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i šire u emotivnom činu odavanja počasti. Kraljica Katarina, kao franjevačka trećoredica i simbol hrabrosti, postala je figura koja ujedinjuje ljude iz raznih krajeva svijeta, podsjećajući na važnost očuvanja identiteta i vjerskog nasljeđa.

Misno slavlje predvodio je rektor međunarodnog Zavoda Antonianum fra Miljenko Šteko, zajedno s rektorima i svećenicima iz BiH i Hrvatske. Prisutni su, među ostalima, bili hrvatski diplomati, hodočasnici i predstavnici hrvatske zajednice. Kraljičinu grobnicu i nadgrobnu ploču ukrasili su cvijeće i lampioni, a među prisutnima je bila i europarlamentarka Željana Zovko, koja je ovom prigodom istaknula važnost kraljičinog naslijeđa za Hrvate iz BiH.

Kraljica Katarina je bila ne samo politička liderka već i snažna zagovornica kršćanskih vrijednosti i otpora osmanskom osvajaču. Za života je neprestano apelirala na papu za pomoć u oslobađanju Bosne, posebno se boreći za svoju djecu, koju su Osmanlije odvele u ropstvo. Današnje prisjećanje na kraljičinu sudbinu dolazi u ključnom trenutku kada se, prema riječima Zovko, suočavamo s prijetnjama trećih zemalja koje utječu na kršćanske zajednice i u Europi i šire.

Misi je prisustvovala otpravnica poslova Veleposlanstva RH pri Svetoj Stolici Tea Zupičić, kao i skupina hrvatskih hodočasnika iz Beča, među kojima su bili i vjernici podrijetlom s bobovačkog područja, gdje je kraljica Katarina stolovala do osmanske okupacije Bosne 1463. godine.

Prigodni molitveni obred te polaganje cvijeća i paljenje lampiona uz nadgrobnu ploču kraljice Katarine pratio je mjesečnik “Bobovac” iz Vareša, u sklopu aktivnosti Hrvatskog kulturnog društva “Napredak”, koje obilježava 600. obljetnicu njezina rođenja. U Mostaru se, uz taj povod, istovremeno održava znanstveni simpozij posvećen kraljici Katarini.

Opservacija: Ovaj skup u Rimu snažno je podsjećanje na kulturno i vjersko nasljeđe koje nadilazi povijest i postaje temelj otpora asimilaciji i zaboravu. Kraljica Katarina ostaje simbol borbe za očuvanje nacionalnog i vjerskog identiteta – osobito u trenucima kada su vanjski utjecaji značajno oblikovali povijest. Kao mirotvorka i politička vizionarka, Katarina Kosača Kotromanić nam danas govori o važnosti ustrajnosti i identiteta kroz generacije, postajući inspiracija za nova okupljanja i proslavu hrvatskog nasljeđa u BiH i svijetu.

 

- Advertisement -

19 KOMENTARI

guest

19 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Budućnost Bosne i Hercegovine: Razgovor stručnjaka na dan Trumpove pobjede

U organizaciji Foruma za vanjsku politiku, Kluba Batina (Ideje.hr), u prostorijama Nezavisnog sindikata znanosti, održan je razgovor na temu...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -