Nedjelja, 22 prosinca, 2024

Kraljica Katarina Kosača: Simbol hrabrosti i otpora okupila Hrvate iz cijelog svijeta u Rimu

Vrlo
- Advertisement -

U bazilici Santa Maria d’Aracoeli u Rimu u petak je održana sveta misa u povodu spomendana na smrt bosanske kraljice Katarine Kotromanić Kosača. Ova posljednja bosanska kraljica, pokopana u Rimu 1478. godine, sada okuplja Hrvate iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske i šire u emotivnom činu odavanja počasti. Kraljica Katarina, kao franjevačka trećoredica i simbol hrabrosti, postala je figura koja ujedinjuje ljude iz raznih krajeva svijeta, podsjećajući na važnost očuvanja identiteta i vjerskog nasljeđa.

Misno slavlje predvodio je rektor međunarodnog Zavoda Antonianum fra Miljenko Šteko, zajedno s rektorima i svećenicima iz BiH i Hrvatske. Prisutni su, među ostalima, bili hrvatski diplomati, hodočasnici i predstavnici hrvatske zajednice. Kraljičinu grobnicu i nadgrobnu ploču ukrasili su cvijeće i lampioni, a među prisutnima je bila i europarlamentarka Željana Zovko, koja je ovom prigodom istaknula važnost kraljičinog naslijeđa za Hrvate iz BiH.

Kraljica Katarina je bila ne samo politička liderka već i snažna zagovornica kršćanskih vrijednosti i otpora osmanskom osvajaču. Za života je neprestano apelirala na papu za pomoć u oslobađanju Bosne, posebno se boreći za svoju djecu, koju su Osmanlije odvele u ropstvo. Današnje prisjećanje na kraljičinu sudbinu dolazi u ključnom trenutku kada se, prema riječima Zovko, suočavamo s prijetnjama trećih zemalja koje utječu na kršćanske zajednice i u Europi i šire.

Misi je prisustvovala otpravnica poslova Veleposlanstva RH pri Svetoj Stolici Tea Zupičić, kao i skupina hrvatskih hodočasnika iz Beča, među kojima su bili i vjernici podrijetlom s bobovačkog područja, gdje je kraljica Katarina stolovala do osmanske okupacije Bosne 1463. godine.

Prigodni molitveni obred te polaganje cvijeća i paljenje lampiona uz nadgrobnu ploču kraljice Katarine pratio je mjesečnik “Bobovac” iz Vareša, u sklopu aktivnosti Hrvatskog kulturnog društva “Napredak”, koje obilježava 600. obljetnicu njezina rođenja. U Mostaru se, uz taj povod, istovremeno održava znanstveni simpozij posvećen kraljici Katarini.

Opservacija: Ovaj skup u Rimu snažno je podsjećanje na kulturno i vjersko nasljeđe koje nadilazi povijest i postaje temelj otpora asimilaciji i zaboravu. Kraljica Katarina ostaje simbol borbe za očuvanje nacionalnog i vjerskog identiteta – osobito u trenucima kada su vanjski utjecaji značajno oblikovali povijest. Kao mirotvorka i politička vizionarka, Katarina Kosača Kotromanić nam danas govori o važnosti ustrajnosti i identiteta kroz generacije, postajući inspiracija za nova okupljanja i proslavu hrvatskog nasljeđa u BiH i svijetu.

 

- Advertisement -

19 KOMENTARI

guest

19 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Prekid transporta ruskog plina kroz Ukrajinu mogao bi preopteretiti terminal na Krku

Hrvatski LNG terminal na otoku Krku mogao bi preuzeti ključnu ulogu u opskrbi plinom za Srednju Europu ako Ukrajina...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -