Biskup banjolučki i predsjednik Komisije Justitia et pax BK BiH monsinjor Franjo Komarica, predstavljajući “Očitovanje Komisije Justitia et pax BK BiH povodom dvadesete obljetnice potpisivanja Daytonskog (Pariškog) sporazuma za BiH (14. prosinac 1995. – 14. prosinac 2015.)”, poručio je kako očekuje nadogradnju Daytona koja će rezultirati konačnom uspostavom funkcionalne države.
Podsjetio je kako su biskupi BiH šest dana prije potpisivanja sporazuma (8. prosinca 1995.) upozorili u svom otvorenom pismu kako Dayton sadrži čudna proturječja i pogubne nesigurnosti. U istom pismu naveli su kako umjesto silno željenog mira unosi novi nemir i nedoumice u pogledu povratka i zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda u kojima su sadržana osnovna vjerska prava i slobode svih stanovnika BiH.
Narodi bez katarze
Poslijeratno vrijeme je vrlo brzo pokazalo da su strahovi i sumnje biskupa u pogledu realizacije Daytonskog mirovnog sporazuma bile opravdane, da su rješenja koja je ponudio ovaj sporazum za BiH ishitrena, parcijalna i klimava, da ne predstavljaju istinsko i trajno dobro, da su nelogična i na duže staze neodrživa; da smo po svemu imali rat bez pobjednika i poraženih, da imamo zločine bez kazne, narode bez nužne katarze i državu s ugrađenom daytonskom greškom koja bi se mogla pokazati kobnom za budućnost države BiH i njenih stanovnika, naglasio je Komarica.
Nadalje, poručio je kako su biskupi nebrojeno puta podizali svoj glas protiv neprovođenja potpisanog sporazuma, njegovog parcijalnog provođenja, nagrađivanja zločinaca, a kažnjavanja žrtava rata. Upozoravali su na nedopustivost “zacementiranosti” daytonskog rješenja za BiH koje je u praksi pokazivalo očitu apsurdnost, nepravednost i neprovedivost.
– Javno su iznosili javno svoja neslaganja s održavanjem – od “velikih sila” kontroliranog, doziranog kaosa u jednoj nepravedno i nasilno podijeljenoj, nefunkcionalnoj i skupoj državnoj tvorevini, sadašnjoj BiH, kao nemogućoj misiji za bilo kakav istinski napredak i osiguranje bolje, humanije i sigurnije budućnosti za sve njene narode i građane, mišljenja je Komarica.
Također, navodi kako je dosadašnje (ne)provođenje mirovnog sporazuma de facto pokazalo kako je zapravo imao zadatak zaustaviti oružani sukob, ali nije bio dovoljan da osigura izgradnju i jednakopravno funkcioniranje države na cijelom njenom teritoriju.
Onemogućen povratak
Kada je u pitanju konstitutivnosti tri naroda u našoj zemlji, biskup banjolučki je kazao kako se o tome ne može govoriti, kao ni o poštivanju temeljnih ljudskih prava.
Od tri službeno konstitutivna naroda, osobito je jedan, hrvatski, zakinut, a s njima i katolička crkva. Uslijed političke, pravne i materijalne naravi, 20 godina nakon rata još uvijek nedostaje u BiH više od 45 posto od predratnih broja ovog naroda, a u entitetu RS čak i više od 90 posto od predratnog broja, kaže Komarica, dodajući kako je demografski genocid i etnocid nad ovim narodom pratio i kulturocid.
Isto tako, žalosti činjenica kako je u slučaju hrvatskog naroda u RS-u u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti princip jednakopravnosti izvrgnut svojevrsnom ruglu.
Sve navedeno je samo dio razloga zbog kojeg bh. građani očekuju promjene i nadogradnju Daytonskog mirovnog sporazuma koji će omogućiti potreban preobražaj BiH u učinkovitu europsku državu ravnopravnih naroda i građana. Komarica navodi kako je prigodom posljednjeg boravka u Bruxellesu istaknuo nužnost nadogradnje sporazuma, kako se mora razgovarati o nekom briselskom sporazumu.
Svjedoci smo da je došlo do mnogih promjena “Dejtona 1” ali da li na dobro populacije, to je pitanje. Zanimljivo je da su političari RS-a imaju puno kritika na Dayton, a kasnije su ga uzeli kao “sveto pismo”. I laici znaju da međunarodni predstavnici imaju glavnu riječ, oni su nam skrojili kapu za našu glavu bez da su uzeli mjere, poručio je Komarica.
Direkt.ba/DL
Vrlo
- Advertisement -
- Advertisement -
Login
14.7K Mišljenja
Najstariji
wpDiscuz
More Articles Like This
- Advertisement -