Inače Hrvati u BIH pamte BBC News prema prilogu u kojem je hrvatsku majku u Vitezu koja nosi svoje mrtvo dijete pod paljbom i granatama u viteški dom zdravlja, u nadi da će ga doktori oživjeti, prikazao kao Bošnjakinju kojoj su upravo Hrvati ubili dijete. BBC News se nikada nije ispričao a prilog su prenijele sve europske TV kuće. Možda je taj prilog gledao i sudac Agius koji je u to vrijeme bio sudski pripravnik.
Prema analizi BBC Newsa podataka Projekta Acled, neprofitne skupine sa sjedištem u Sjedinjenim Američkim Državama, više od 10.000 ljudi poginulo je u ratu u Ukrajini.
Južna i istočna područja Ukrajine, uz rusku granicu gdje je započela glavna kopnena invazija, podnijela su najveći teret nasilja, a od početka rata do kraja lipnja umrlo je 10.470 ljudi.
Podaci su iz Acled-a, koji u Ukrajini broji pojedinačne incidente nasilja kao što su oružani sukobi ili zračni napadi i njihove lokacije, nakon što su ih potvrdili lokalni mediji i partnerske organizacije, što znači da je broj smrtnih slučajeva o kojima izvještava konzervativniji od drugih izvora.
Mariupolj na jugoistoku, Harkov na sjeveroistoku i Bilohorivka na istoku imali su neke od najvećih žrtava.
Koliko je civila stradalo?
Prema Acledovim ukupnim podacima, BBC News identificirao je oko 3600 civilnih mrtvih do sredine lipnja, dok je UN potvrdio oko 4700 tijekom sukoba.
Obojica tvrde da su njihove brojke daleko ispod stvarnog broja mrtvih, zbog izazova u provjeri informacija tijekom sukoba.
UN nastoji provjeriti svaku smrt koristeći policijske, bolničke ili druge civilne zapise.
Ali Acledovi podaci uključuju samo one koji su povezani s potvrđenim određenim događajem – a ne ljude koji su umrli kao izravna posljedica rata, već iz drugih razloga kao što su glad ili nedostatak zdravstvene skrbi.
Ovo je posebno važno u mjestima poput Mariupola, koji je dugo vremena proveo pod opsadom s brojnim civilima zarobljenim unutra.
“Ukupno procjenjujemo (uz potvrđene smrti) da je najmanje 3000 civila umrlo u opkoljenim ili osporavanim gradovima jer nisu mogli dobiti liječničku pomoć i zbog stresa koji su pretrpjeli”, rekla je Matilda Bogner, voditeljica UN-ove humanitarne službe. Misija za praćenje prava u Ukrajini.
Uzrok smrti civilnih žrtava
Granatiranje i zračni napadi vodeći su uzrok smrti civila u Ukrajini, prema izvješćima UN-a i analizi BBC News podataka Aclede.
Međutim, prema podacima Acled-a, gotovo 1000 civila ubijeno je u napadima iz neposredne blizine, mnogi tijekom opsade ukrajinske prijestolnice Kijeva.
Prema Ženevskoj konvenciji i drugim međunarodnim ugovorima, namjerni napad na civile ili infrastrukturu od vitalnog značaja za njihov opstanak je ratni zločin.
Glavni ukrajinski tužitelj optužio je Rusiju za tisuće ratnih zločina tijekom sukoba, uključujući izravno ciljanje civila. Rusija je odbacila sve optužbe.
Koliko je vojnika poginulo?
Broj poginulih vojnika osjetljiva je informacija i oblikuje priču o tome kako se rat odvija za obje strane, kaže Gavin Crowden iz organizacije za praćenje žrtava Every Casualty Counts.
Ukrajina nije dala službeni ukupan broj vojnika poginulih tijekom rata. Ali početkom lipnja, viši pomoćnik ukrajinskog predsjednika rekao je za BBC da 100-200 ukrajinskih vojnika umire u regiji Donbass svaki dan.
U travnju je Rusija objavila da je ubila oko 23.000 ukrajinskih vojnika.
Rusija rijetko otkriva podatke o poginulim vojnicima. Posljednji broj žrtava objavile su ruske vlasti 25. ožujka, kada je rečeno da je od početka invazije poginuo 1351 ruski vojnik.
U travnju je britanska vlada objavila da je oko 15.000 ruskih vojnika umrlo. Ukrajina redovito objavljuje podatke o ruskim vojnim gubicima, tvrdeći da je krajem lipnja umrlo oko 35.000 Rusa.
Nijedna od ovih tvrdnji ne može se provjeriti. UN je rekao da ne smatra pouzdanim brojke koje su objavili oni koji su uključeni u sukob.
Međutim, najmanje 4010 smrtnih slučajeva ruskih vojnika pojedinačno je potvrdio BBC News Russian, koji je zabilježio imena vojnika koji su umrli od početka rata. Od identificiranih, 685 su bili časnici i četiri generala. Većina njih bili su niži činovi, vojnici i dočasnici (dočasnici).
Ovi vojnici, čija su tijela vraćena u Rusiju, identificirani su po imenu putem državnih medija, društvenih medija, službenih izvješća lokalnih vlasti i razgovora s ljudima koji su ih poznavali.
Broj vojnika čija su tijela ostala u Ukrajini ili još nisu identificirana nije poznat.
“Svaki dan rat odnosi desetke života civila i života boraca. Ako su ljudski životi važni, ove brojke govore same za sebe”, rekao je Borgber.