Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

Kokarda – Moda koju su uveli hrvatski vojnici

Vrlo
- Advertisement -

Prema mrežnoj Hrvatskoj enciklopediji, riječ kokarda potekla je od francuske riječi cocarde, izvedene iz starofrancuske coquard ili coquart, značenja koji se šepiri (ona je, pak, izvedena iz coq – pijetao). Enciklopedija ju definira kao okruglu značku koja se nosi na kapi, šeširu ili kaputu kao znak pripadnosti nekoj udruzi, pokretu, naciji ili vojsci.

 

Povijest kokarde i njene uporabe

Prve su se kokarde pojavile u 16. i 17. st. u francuskoj vojsci. Nakon toga su se proširile na Britansko otočje, gdje su ih prema jednoj teoriju uveli Škoti kao znak višestoljetnog prijateljstva s Francuzima, a prema drugoj one su bile znak dinastije Hanover koja je 1714. došla na britansko prijestolje. U Francuskoj je 1767. propisano da svi vojnici moraju nositi bijelu kokardu, a 1782. je donesen zakon prema kojem je nošenje kokarde postao privilegij isključivo za vojnike. Poznata kokarda u bojama francuske zastave uvedena je, navodno na prijedlog markiza de La Fayettea tijekom Francuske revolucije 1789. – 1795. i tako postala nacionalnim simbolom.

Kokarde su, pored vojnika, mogle nositi još jedino sluge kraljevskih obitelji, diplomati i njihova pratnja u svojstvu predstavnika krune i šerifi (kraljevski službenici zaduženi za provedbu zakona u pojedinoj grofoviji). Unatoč tim pravilima, neki su plemići svojim slugama također davali da nose kokarde, a one su najčešće bile jednobojne kako bi ih se razlikovalo od vojničkih.

Kokarda i Hrvati

Izgleda da kravata nije bila jedini modni detalj koji su uveli spomenuti hrvatski vojnici. Informacije o povezanosti kokarde i hrvatskih jedinica možemo pronaći u nekoliko američkih novina s kraja 19. i početka 20. stoljeća. Tako se u broju Freeland Tribunea od 25. srpnja 1902. opisuje etimologija engleske riječi cockade i njena povezanost s hrvatskim vojnicima. U članku stoji: „Riječ cockade nastala je iz francuske cacarde, a izvorno se odnosila na perjanice od pijetlova perja koje su nosili hrvatski vojnici u službi francuske vojske. Takve perjanice, koje su kasnije zamijenile vrpce, upotrebljavale su se za držanje oboda u uspravnu položaju.“ Istu informaciju možemo pronaći u još nekoliko novinskih članaka na stranici http://chroniclingamerica.loc.gov/, gdje se nalaze digitalizirane novine s početka 20. stoljeća.

Nakon dodatnih pretraživanja može se pronaći odakle su svi ti novinski članci preuzeli informaciju, a radi se o znanstvenom časopisu za obiteljsku povijest, rodoslovlja i heraldiku The genealogical magazine (svezak III., svibanj 1899. – travanj 1900.) i dostupan je na Internetu. Autor teksta u spomenutom znanstvenom časopisu je F. Lee Carter. Ovdje je prezentirana posebno zanimljiva vijest da i sama francuska zastava potječe od kokarde jer je snop perja kasnije zamijenjen okruglom vrpcom poznatom iz Francuske revolucije.

Francuski izvori o kokardi i hrvatskim vojnicima

Informacija o etimologiji riječi kokarda može se pronaći u knjizi L’improvisateur français iz 1804., gdje o povijesti kokarde piše da se francuskim vojnicima svidjela moda nošenja kokarde koju su uveli hrvatski vojnici, pa su je nastojali imitirati. Također se u knjizi o povijesti kokardi Histoire des cocardes: blanches, noires, vertes et tricolores iz 1872. može naći sličan podatak, kao i u još nekim knjigama.

Prvi pisani trag o kokardi i hrvatskim vojnicima prema Google knjigama je knjiga Mélanges tirés d’une grande bibliothèque iz 1781. iako nije nemoguće da se podatak pojavljuje i ranije. Što se tiče recentnih tragova o kokardi i hrvatskim vojnicima, moguće je da je taj podatak nedavno objavljen u knjizi La Croatie et la France od Gregory Perochea iz 1998. godine o 200 godina zajedničke povijesti naše zemlje i Francuske. Nažalost, Google ne daje knjige u punom obliku, pa se ne može ništa više reći o tom djelu.

U zaključku, sve što je navedeno u ovom tekstu, svakako bi trebalo stručno obraditi i istražiti, a ovaj članak bi mogao biti poticaj našim znanstvenicima u tom području. Nadajmo se da će i ovaj hrvatski modni detalj jednog dana zauzeti zasluženo mjesto uz kravatu u našoj vojnokulturnoj baštini.

ZANIMLJIVOSTI:

  • color_switchKokarda je postala popularna tijekom Francuske revolucije kada je uvedena u bojama francuske zastave (cocarde tricolore), dok je dotad bila popularna jednobojna bijela.
  • color_switchTijekom Američkog rata za nezavisnost kokarda je u Kontinentalnoj vojsci Georgea Washingtona služila kao oblik raspoznavanja raznih postrojbi i činova jer u početku nije bilo odora na raspolaganju.
  • color_switchU Američkome građanskom ratu kokarda je bila simbol podrške vojsci Konfederacije (juga).
  • color_switchKokarda se u obliku znaka (rondela) pojavljuje u zrakoplovstvu na avionima u Francuskoj već 1909. godine. Zatim se proširila na avione njihovih saveznika Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a, a nakon Prvog svjetskog rata i na one mnogih drugih država.
  • color_switchKokarde s nacionalnim bojama pokazale su se iznimno popularnima, pa su se npr. u Italiji pojavile zeleno-crveno-bijele. Neke države nisu imale kokarde istovjetne bojama na zastavi – Španjolska je imala grimizne, a Poljska bijele. U Austriji i Češkoj zabilježene su kokarde u bojama grbova velikaških obitelji.

 Roman Malarić l poskok.info

 

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TOMAŠEVIĆ PRENIO MOLBU RODITELJA: Žele se oprostiti od svog anđela u krugu obitelji

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević izrazio je duboku sućut roditeljima tragično stradalog djeteta u napadu u Osnovnoj školi Prečko. Roditelji...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -