– Ako se promatra u kontekstu konstantnih separatističkih izjava predsjednika SNSD-a Milorada Dodika te odnosa srbijanske vlasti prema BiH za koji se ne može reći da je dobronamjeran, onda je sumnja da će taj rezervni sastav biti upotrijebljen za antidržavne ciljeve opravdana – poručio je Kojović u pripćenju za javnost.
Povod za formiranje ovog sastava također smatra problematičnim.
– Povod za formiranje rezervnog sastava policije jednog entiteta ne može biti situacija s migrantima. Migrantska situacija je problem cijele države i s njim se trebaju suočavati državni, a ne entitetski organi. Pa zamislite sad da rezervni sastav policije formira Unsko-sanski kanton koji ima najveći priliv migranata, tko bi to dozvolio? Dakle, ako zaista u RS-u misle da će se tako izboriti s problemom priljeva migranata, onda to govori o njihovom neprofesionalizmu i trošenju proračunskog novca na unaprijed propalu stvar. Teško je povjerovati da iza priče o formiranju rezervnog sastava ne stoji nešto puno opasnije – navodi predsjednik Naše stranke.
Unatoč tome, Kojović je mišljenja da ne treba dizati paniku, te da ima vremena da se utječe na obustavu tog procesa.
– Proračunska sredstva za taj rezervni sastav trebala bi biti odobrena sljedeće godine. Ukupan sastav trebao bi brojati 1.000 ljudi, a njegovo formiranje bi trebalo ići postupno. Imamo vremena utjecati da se ovaj proces zaustavi. Nadležni državni organi, progresivne političke snage, međunarodna zajednica, svi mi svim sredstvima moramo utjecati da do formiranja tog rezervnog sastava ne dođe. Vjerujem da ovo uznemirava i dobar dio građana u RS. Nikome nije do povećanja broja puščanih cijevi već do poboljšanja životnog standarda građana – zaključio je Kojović, priopćeno je iz Naše stranke.