Četvrtak, 21 studenoga, 2024

Ključ za rani tretman Alzheimerove bolesti: Nova saznanja mijenjaju razumijevanje bolesti

Vrlo
- Advertisement -

Znanstvenici su došli do važnih otkrića vezanih za Alzheimerovu bolest, koja pogađa milijune ljudi diljem svijeta. Novo istraživanje pokazuje da se bolest odvija u dvije faze, a znanstvenici sada vjeruju da bi mogli uhvatiti bolest desetljećima prije nego što se simptomi pojave, što bi moglo biti presudno za razvoj učinkovitih tretmana.

Prema istraživanju objavljenom u prestižnom časopisu Nature Neuroscience, Alzheimerova bolest počinje mnogo ranije nego što se dosad vjerovalo. U prvoj fazi dolazi do suptilnih promjena u mozgu, uključujući upalu i gubitak određenih moždanih stanica koje štite neurone. Iako ove promjene ne uzrokuju vidljive simptome, one stvaraju osnovu za kasniji brzi napredak bolesti.

Istraživanje, koje su vodili znanstvenici sa Sveučilišta Washington i NIH-ovog Instituta za mozak, obuhvatilo je više od 3.4 milijuna moždanih stanica iz područja mozga povezanih s jezikom i pamćenjem, posebno iz dijela poznatog kao srednji temporalni girus, koji je često prvi pogođen kod oboljelih od demencije.

Druga faza bolesti podrazumijeva masovnu smrt moždanih stanica i nakupljanje plakova proteina koji guše zdravo tkivo mozga i dovode do gubitka kognitivnih sposobnosti. Dr. Richard Hodes iz NIH-ovog Instituta za starenje ističe kako rezultati istraživanja “temeljito mijenjaju naše razumijevanje kako Alzheimer oštećuje mozak”. Ovo otkriće otvara mogućnosti za razvoj novih tretmana koji bi mogli zaustaviti bolest u njenim ranim fazama.

Mogućnosti za liječenje Znanstvenici vjeruju da postoji ključni vremenski prozor između prve i druge faze Alzheimerove bolesti, u kojem bi bilo moguće zaustaviti progresiju bolesti. Fokusirajući se na suptilne promjene iz prve faze, istraživači žele razviti tretmane koji bi zaštitili mozak i spriječili brz pad kognitivnih sposobnosti.

Posebno je iznenađujuće otkriće da su inhibicijski neuroni, ključni za kontrolu moždanih impulsa i pažnje, među prvima pogođeni. Upala mozga u ranoj fazi uništava ove stanice, što bi moglo biti ključno za razvoj terapija koje ih štite.

Dr. John Ngai iz NIH-ovog BRAIN Instituta ističe da “ovo novo znanje može pomoći znanstvenicima i proizvođačima lijekova diljem svijeta u razvoju dijagnostičkih i terapijskih metoda usmjerenih na specifične faze Alzheimerove bolesti.”

Alzheimer kao rastući izazov Oko sedam milijuna Amerikanaca trenutno živi s Alzheimerovom bolešću, a očekuje se da će taj broj porasti na 13 milijuna do 2050. godine. Zbog starenja populacije, bolest postaje sve veći javnozdravstveni problem.

Istraživanje pruža novu nadu da će uspjeti razviti tretmane koji će zaustaviti Alzheimerovu bolest u njenim ranim fazama, prije nego što značajno ošteti mozak.

 

- Advertisement -
guest

0 Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Budućnost Bosne i Hercegovine: Razgovor stručnjaka na dan Trumpove pobjede

U organizaciji Foruma za vanjsku politiku, Kluba Batina (Ideje.hr), u prostorijama Nezavisnog sindikata znanosti, održan je razgovor na temu...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -