Poslanik HSS-a u Predstavničkom domu FBiH govori o (ne)radu regulatora, blokadi Parlamenta i izmjeni Izbornog zakona
BILI STE PRILIČNO KRITIČNI SPRAM IZVJEŠTAJA O RADU KOMISIJE ZA VRIJEDNOSNE PAPIRE FBIH ZA 2022. KOJI NIJE USVOJIO PREDSTAVNIČKI DOM, KAO ŠTO NIJE USVOJEN NI FINANSIJSKI PLAN I PROGRAM RADA ZA 2023. ČAK STE U JEDNOM MOMENTU UŠLI U RASPRAVU SA ESADOM DŽELILOVIĆEM, ČLANOM KOMISIJE. KAKO BISTE OCIJENILI RAD REGULATORA I MISLITE LI DA JE POTREBNO MIJENJATI SASTAV KVP-A?
– Nije toliko bitan sastav Komisije, bitno je šta bi ona trebala raditi i zbog čega je ustrojena. Komisija ima neku svoju zadaću. Trebala bi regulisati tržište vrijednosnih papira, omogućiti da se u BiH mogu kupovati i prodavati kriptovalute… I onda dođemo u poziciju da Parlament kao poslodavac usvaja izvješće za 2022. i Finansijski i plan rada za prošlu godinu. To nema nikakvog smisla.
NEISKUSTVO ČAVALIĆA
Nažalost, ova komisija i stotinjak drugih koje postoje na federalnoj razini služe isključivo za uhljebljavanje stranačkih kadrova i to rade 90 posto vremena, a deset posto ono zbog čega su osnovani.
KAKO ONDA TO PROMIJENITI?
– Prvo, ukoliko se ne usvoji izvješće Komisije ili ako se ne usvoji Finansijski plan i program rada u Parlamentu, trebao bi neko snositi konsekvence. Vjerovatno taj koji radi u Komisiji. Mi nismo usvojili plan, a ni izvješće i ništa se apsolutno neće dogoditi. I nije to samo sa ovom komisijom. Slična je situacija i na FTV-u, gdje je već godinama istekao mandat svim članovima Uprave. Takvih komisija za koje ljudi i ne znaju imate, puno je reći, mali milion. Ali, ima ih više od stotinu samo u Federaciji.
DOSTA SE GOVORILO O DVOSTRUKOM ATENTATU NA MATEJA ŽIVKOVIĆA, ZAMJENIKA PREDSJEDNIKA KVP-A. VI STE REKLI DA BI SE KOMISIJOM TREBALE BAVITI DRUGE INSTITUCIJE, A U KONAČNICI NIJEDAN PREDLOŽENI ZAKLJUČAK NIJE USVOJEN, PA NI ONAJ KOJIM SE POZIVA DA SE OKONČA ISTRAGA U VEZI SA RANJAVANJEM ŽIVKOVIĆA. KAKO SVE TO KOMENTIRATE?
– Što se tiče zaključaka, mislim da je tu bilo malo neiskustva gospodina Čavalića, koji ih je predlagao. U parlamentarnom životu, nikada se ne stavlja pet-šest zaključaka odjednom na glasanje, jer uvijek nekome neki zaključak odgovara, a neki ne odgovara. Ja sam uvjeren da je išlo pojedinačno glasanje o zaključcima, da bi taj zaključak gdje se poziva da se završi istraga i zaključak gdje se poziva da se regulira tržište kriptovaluta sigurno bili usvojeni jednoglasno. Ovako, zbog ostalih zaključaka, nisu prošli ni ovi. I tih se zaključaka koje usvojimo slabo ko pridržava, jer oni opet idu u ovom slučaju na sud i na tužilaštvo, koje je totalno odvojeno od Parlamenta, Vlade… Teško da bi i oni uspjeli pomjeriti bilo šta kad već mi ne možemo uticati na komisije.
FEDERALNI PARLAMENT TRENUTNO JE U BLOKADI. NAREDNA SJEDNICA PREDSTAVNIČKOG DOMA JE 24. JANUARA I SUDEĆI PO STAVOVIMA VEĆINE I OPOZICIJE, FBIH NE PRIJETI KRIZA, JER ĆE ODLUKA O PRIVREMENOM FINANSIRANJU ZA PRVA TRI MJESECA BITI USVOJENA. MEĐUTIM, NACRT BUDŽETA FBIH ZA 2024. JOŠ NIJE U PROCEDURI. AKO BUDŽET NE BUDE USVOJEN DO KRAJA MARTA, DA LI JE OPCIJA DA PREDSJEDNICA FBIH RASPUSTI PARLAMENT?
– Ne postoji ta opcija. Ako pogledate izvode iz statistika koje radi CCI i ostale nevladine organizacije, vidjet ćete da se 50 posto zastupnika u Parlamentu nikad nije javilo za riječ, ni uputilo inicijativu, pitanje…