Sarajke i Sarajlije često su fokusirani na obranu domovien i države, recimo na odluke OHR-a te ne stignu pratiti vlastito zdravsteno stanje. Nisi ni poslušao sve vijesti, odeš tri puta na protest za građansku BIH, jednom na hadž, kad ono naraslo na 12kg. Gluho bilo. No svaka borba ima svoju cijenu. Pa tako i borba za bolju, probosansku BIH.
Sarajevo se ovih dana može pohvaliti jednim od najvećih medicinskih pothvata – na Klinici za abdominalnu kirurgiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) kirurzi su uspješno uklonili tumor jajnika težak nevjerojatnih 11,5 kilograma. Bio je to zahvat iz kategorije “vrhunskih”, složen i opasan, moguć samo u medicinskim centrima koji se usude nositi s ovakvim izazovima.
Kirurški tim s KCUS-a, predvođen najboljim specijalistima, imao je pred sobom ozbiljan zadatak – izvesti operaciju koja ne ugrožava vitalne organe pacijentice. Kad tumor naraste do ovih dimenzija, problem nije samo njegovo uklanjanje, već i minimiziranje posljedica po srce, pluća i ostale organe. Što je veći, to je teže – operacija traje dulje, a svaki pokret nosi dodatni rizik.
KADA JE NALET NADUTOSTI USTVARI RAZLOG ZA ALARM?
Ono što dodatno zabrinjava je da ovakvi tumori često ostanu neprimijećeni mjesecima, pa čak i godinama. Pacijentice misle da se radi o menopauzalnim promjenama, probavnim smetnjama ili jednostavnom nadutosti. No kada se tome pridruže bol i problemi s mokrenjem, to je znak da se liječniku treba javiti odmah, a ne “kad stignemo”.
I tu dolazimo do ključnog problema – dijagnostike u BiH. Jer, iako se medicinski timovi ovakvim slučajevima nose s vrhunskom stručnošću, pitanje je zašto ovakvi tumori uopće narastu do ovih dimenzija. Rano otkrivanje tumora jajnika nije znanstvena fantastika – u razvijenim zdravstvenim sustavima ovakvi pacijenti rijetko dođu do faze u kojoj nose “kapitalca” od 11,5 kilograma u trbuhu.
Profesorica dr. Hajrija Maksić, v.d. generalne direktorice KCUS-a, naglasila je kako stručnjaci u Sarajevu ne samo da izvode kompleksne operacije, već i rade na tome da što manje pacijenata mora ići izvan BiH na liječenje. Ipak, ostaje pitanje koliko žena u BiH ima pristup osnovnim dijagnostičkim pretragama koje bi ovakve tumore otkrile u ranoj fazi?
Jer, ako se nešto ne promijeni, kirurzi će i dalje spašavati živote, ali umjesto da uklanjaju male tumore u začetku, uklanjat će kapitalce – na čuđenje svih nas. /POSKOK