Dana 1. kolovoza 2014. na portalu Poskok.info Sanja Vlaisavljević je objavila tekst „SDP mašinerija plagira i nevladin sektor“ u kojem je profesora Samira Arnautovića, bivšeg prorektora Sarajevskog univerziteta, prozvala zbog „govora mržnje“, korupcije i plagijarizma. Svoj tekst je napisala s uvjerenjem da o svim tim navodima ima i više nego dovoljno dokaza. Umjesto da odgovori na javnu kritiku koja mu je upućena, profesor filozofije Samir Arnautović je pokrenuo optužnicu zbog klevete, očito uvjeren da će putem sudskog pritiska i svojih stranačkih veza izbjeći odgovornost da pred očima javnosti položi račun za ono što je prozvan.
Sudski proces već traje gotovo pola godine, od uručenja Arnautovićeve tužbe dva tjedna nakon objavljivanja spomenutog teksta. Danas 3. veljače u Općinskom sudu u Sarajevu zakazano je glavno ročište na kojem će biti i nalaz vještaka neuropsihijatra u kojem se tvrdi da je bivši prorektor imao „duševne bolove“ zbog Vlaisavljevićinog teksta koji je djelovao kao „traumatični agens“!
Ne prisustvujemo li pokušaju, namjernom ili nenamjernom, sudsko-psihijatrijske denuncijacije medija i prava na javnu kritiku? Zar ćemo previdjeti da je temelj uspješne demokracije „deliberativna demokracija“, a to znači društveno-politički poredak u kojem se o svim pitanjima javno raspravlja i vijeća, pri čemu nikome ne smije biti oduzeto pravo na kritiku, a niti iko može biti pošteđen od kritike? Nadamo se da ovaj sudski proces neće sutra služiti kao opomena i tužno podsjećanje na izgubljene vrijednosti prava na javnu kritiku!
Podsjećamo da Tužena već pune dva desetljeća obnaša funkciju direktorice međunarodno priznatog i kod nas jako cijenjenog Centra za kulturu dijaloga, da je objavila 18 autorskih knjiga, zbornika i priručnika, godinama uređivala i vodila popularne televizijske emisije posvećene njegovanju kulture dijaloga, te objavila nekoliko stotina kolumni u gotovo svim značajnijim dnevnim listovima i magazina u našoj zemlji.
Među brojnim nagradama koje je dobila za svoj višegodišnji uspješan rad treba istaknuti priznanja UNICEF-a i OSCE-a, te zahvalnicu Helsinškog komiteta za promoviranje i zaštitu ljudskih prava u BiH.
Napominjemo da je ročište otvoreno za javnost i da su svoj interes da mu prisustvuju već izrazile neke utjecajne medijske kuće, kao i predstavnici Ureda ombudsmena BiH, Udruge BH novinari, Udruženja novinara RS i neki drugi.