Među njima su državljani Kanade, Gruzije, Indije, Japana, Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a.
Reuters prenosi sažetak nekih zakona koji se odnose na strance koji su se javili u ukrajinsku “međunarodnu legiju”.
Mogu li se Amerikanci legalno javiti u rat u Ukrajini?
Američkim državljanima nije zabranjeno služiti u vojsci druge države, navodi se na portalu State Departmenta. Sudjelovanje u borbama u svojstvu časnika ili borba protiv zemlje koja je u miru sa SAD-om može biti temelj za dobrovoljno odricanje od državljanstva, ali presedan Vrhovnog suda kaže da samo služenje u stranoj vojsci ne može biti temelj za oduzimanje američkog državljanstva.
Drugi američki zakon iz 1794., Zakon o neutralnosti, zabranjuje američkim državljanima da ratuju protiv stranih vlada koje su u miru s Washingtonom i predviđa za to kaznu zakona do tri godine. Zakon, koji bi se tehnički mogao primijeniti na dobrovoljno vojno djelovanje protiv Rusije, korišten je za kazneni progon Amerikanaca koji su sudjelovali u pokušaju državnog udara u Gambiji 2014. godine. Inače ga se u modernoj povijesti rijetko koristilo, rekao je David Malet, profesor na Američkom sveučilištu u Washingtonu D.C.
“U izostanku povezanosti s domaćim terorizmom, teško mi je zamisliti da se Amerikance kazneno goni zbog odlaska u Ukrajinu”, rekao je.
A australski, britanski i indijski dobrovoljci?
Britanci koji putuju u Ukrajinu radi sudjelovanja u borbama mogli bi kada se vrate biti kazneno gonjeni, po uputama britanskog ministarstva vanjskih poslova za putovanja koja su zadnji put revidirana u srijedu. Na upit Reutersa za što bi britanski dobrovoljci mogli biti optuženi, glasnogovornik Foreign Officea odbio je odgovoriti.
Britanski Zakon o regrutaciji u strane vojske, posljednji put mijenjan 1870., zabranjuje britanskim državljanima da se pridružuju stranim vojskama u borbi protiv zemalja koje su u miru s Britanijom, ali nije ga se koristilo za moderne sukobe. Britanski ministar vanjskih poslova prvo je rekao da podržava da se britanski državljani dobrovoljno javljaju u borbe u Ukrajini, ali je poslije upozorio da se onamo ne putuje.
Australski premijer Scott Morrison pozvao je australske državljane da se ne javljaju u borbe u Ukrajini, kazavši novinarima prošli mjesec da postoje “nejasnoće” u pogledu zakonske pozicije stranih civilnih boraca.
Indijsko ministarstvo unutarnjih poslova nije odgovorilo na zahtjev za komentarom o legalnosti sudjelovanja indijskih državljana u ratu u Ukrajini.
Kada su 2015. Indijci otišli u rat u Irak, ministarstvo je reklo Visokom sudu u Delhiju da bi dopuštenje Indijcima da sudjeluju u sukobu u drugoj zemlji “dovelo do optužbe da indijska vlada promiče terorizam u drugoj zemlji”.
Jesu li neke zemlje dale dopuštenje?
Njemačka je rekla da neće kazneno goniti dobrovoljce koji odu u rat u Ukrajini, a danski i latvijski čelnici rekli su da će dopustiti svojim državljani da se dobrovoljno jave. Kanadska ministrica obrane Anita Anand rekla je da je to hoće li se Kanađani dobrovoljno javiti u rat u Ukrajini “osobna odluka”.
Što ako strani borci budu zarobljeni u Ukrajini?
Međunarodno pravo propisuje da ruske snage moraju tretirati strane borce kao ratne zarobljenike, neovisno o njihovoj nacionalnosti, rekla je Daphné Richemond-Barak, profesorica na Fakultetu Lauder za javnu upravu, diplomaciju i strategiju u Izraelu.
To znači da ruski vojnici moraju dobrovoljcima koje zarobe osigurati hranu, vodu i liječničku skrb.
No glasnogovornik ruskog ministarstva obrane rekao je prošli tjedan da zapadni “plaćenici” koji se bore za Ukrajinu neće biti tretirani kao zakoniti borci i da će biti kazneno gonjeni ili još i gore, prenio je TASS.
Mogu li dobrovoljci biti kazneno gonjeni zbog postupanja u ratu?
Budući da će se dobrovoljci boriti kao pripadnici ukrajinske vojske, nije vjerojatno da će u domovini biti optuženi zbog svojih postupanja u ratu, osim u slučaju da budu optuženi za ratne zločine i slično, kažu stručnjaci.
Dnevnik.ba