Ponedjeljak, 18 studenoga, 2024

Jadranka Cigelj za “Avaz”: Želja mi je najveća, da presuda uništi RS i da BiH bude cjelovita

Vrlo
- Advertisement -

Okružni sud u New Yorku proglasio je Karadžića, RS i Srbiju krivim u parnici pet žena i naložio isplatu odštete koja iznosi milijarde maraka s kamatama

Žrtva mučenja i silovanja u logoru Omarska, Jadranka Cigelj, jedna je od pet žena u čijoj je tužbi Okružni sud u New Yorku proglasio krivim Radovana Karadžića, RS i Srbiju i naložio isplatu odštete, koja bi uskoro trebala biti na stolovima lokalnih sudova.

S rastom kamatnih stopa u međuvremenu, to su milijarde maraka, a postupak naplate inicirat će tim pravnika iz SAD-a i Hrvatske.

– Bit će to pozitivan ishod, ali ne znam kada, jer će se sve odužiti. Toplo se nadam da će ovo uništiti RS i konačno da će Bosna postati cjelina. To mi je najveća želja – kaže Cigelj.

 

 

Mučena je

Iako danas jedva preživljava, kaže da bi joj odšteta, koja samo u njenom slučaju iznosi 35 milijuna dolara bez kamata, osigurala pristojan život sinu, ali i pomogla mnogima koji nemaju od čega živjeti.

Rođena u Zagrebu, od sedme godine živi u Prijedoru, gdje je odvedena iz kuće, a potom 57 dana mučena, premlaćivana i silovana u logoru Omarska.

Mnogo je stvari podsjeća na to razdoblje danas, uglavnom bolovi u rebrima, koji su češći i intenzivniji u kasnijim godinama.

Jadranka je žena koja je zadivila svijet svojom hrabrošću.

Objavila je knjigu o strahotama koje je prošla, gostovala u programima najvećih svjetskih TV postaja, držala predavanja europskim i američkim parlamentarcima, prikupljala svjedočenja drugih žrtava …

Tijekom borbe za istinu o zločinima u BiH, a kasnije i za svoj humanitarni rad, dobila je čak 39 međunarodnih nagrada.

Austrijski “Der Standard” ju je 1995. proglasio osobom godine, a američki časopis 1998. godine Jadranku je uvrstio među sedam žena koje su obilježile stoljeće.

– To je bilo moje hodočašće. Morala sam prodavati dušu širom svijeta da napokon svijet sazna što se događa u Bosni. Te silne medalje držim u jednoj kutiji. Jedna također ima materijalnu vrijednost. Francuzi su mi dali zlato, pa sam rekla da bih, ako dođem u situaciju da nemam što jesti, barem imala što prodati – kaže Cigelj.

Napisala je i knjigu “Domovina boli”, što bi, kaže, moglo zabrinuti političare, ali je sinu prepustila obvezu da je objavi tek nakon njezine smrti.

Heroina na rubu izumiranja
Jadranka Cigelj danas živi u gradskom stanu u Hrvatskoj, a nakon plaćanja stanarine ne ostane joj mnogo za život.

Ovdje nemam prava jer sam bila stradalnik u Bosni, a u Bosni nemam prava na naknadu koju imaju žene žrtve rata jer sad ne živim u BiH. Ja sam ni na nebu ni na zemlji. A Bosna bi mi se mogla odužiti barem tim dodatkom koji iznosi 500 maraka, jer heroina je na rubu egzistencije – kaže Cigelj.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

TKO ZAPRAVO DIKTIRA PRAVILA IGRE? Promjena tona europskih novinskih agencija prema političarima je fascinantno brza nakon Trumpa

Trump je pobijedio. Meloni je odjednom postala spasiteljica Europe. Barem što se tiče Reutersa, čitaj HINA-e, koja prepisuje od...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -