Kako je kazao, na projektiranju tunela radi međunarodna ekipa od oko 50 stručnjaka, jer radi se o tehnički izuzetno zahtjevnom projektu po pitanjima sigurnosti, ventilacije, prometa i hidrogeologije, gdje i leži najveći izazov.
Projektiranje tunela Prenj bit će završeno polovinom ove godine, a nakon toga vjerojatno i tenderske procedure. Rajšter napominje da se radi o radovima u ogromnom planinskom masivu, zbog čega će ti radovi biti specifični.
– Kada završimo projektiranje i tenderske procedure, započet će gradnja tunela.Teško je trenutno odrediti koliko dugo će trajati gradnja tunela, jer imamo nepoznate faktore koji mogu produžiti ili skratiti vrijeme izgradnje.Tunel će biti specifičan jer se radi o ogromnom planinskom masivu bez lateralnih pristupa preko kojih bismo obavili ispitivanja materije. Zbog toga radimo procjene drugim metodama, uzimamo uzorke s drugim sličnih masiva i na bazi toga radimo prognoze mehaničkog ponašanja – izjavio je Rajšter.
Napominje da su geotehnički i hidrološki rizici izgradnje tunela Prenj veliki, zbog čega će se fazi ispitivanja pristupiti veoma oprezno i detaljno.
– U slučaju da se dogode neki scenariji za koje mi smatramo da su mogući, napredak će biti usporen, ali za svaki scenarij imamo rješenje. U ovom momentu je o tome nezahvalno govoriti – dodao je.
Stručni skup „Tunelogradnja u BiH – Koridor Vc“, koji je okupio eminentne inženjere i stručnjake iz oblasti projektiranja i izgradnje tunela na Koridoru Vc u Bosni i Hercegovini, počeo je danas u Sarajevu, u organizaciji Udruge inženjera geotehničara u BiH, a u suradnji s JP Autoceste FBiH d.o.o Mostar.
Skup je podržan bespovratnim sredstvima Europske unije koja su osigurana u okviru Agende za povezivanje preko Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF)./HMS/