Bošnjaci imaju povijesnu šansu da prosperiraju, da kao malobrojan, ali vitalan evropski i muslimanski narod budu spona između Istoka i Zapada, a jedinstvo bošnjačkog političkog tijela odgovara svakome ko je je dobronamjeran, kazao je u intervjuu za Dnevni avaz Bakir Izetbegović, predsjedavajući Predsjedništva BiH i lider SDA.
Izetbegović u vrlo otvorenom razgovoru govori o svim aktuelnim i važnim pitanjima, ističući da je koalicija SDA i Saveza za bolju budućnost (SBB) jedini put za BiH na kojem bi bila sačuvana njena stabilnost i osiguran razvoj, iznoseći pohvale na račun rada Vijeća ministara i Vlade Federacije BiH.
Uskoro će mjesec dana kako je Izetbegović preuzeo funkciju predsjedavajućeg Predsjedništva BiH.
– Ovo je moj treći mandat predsjedavanja, iza mene je iskustvo, i trend je u cjelini pozitivan, jer preuzimam kormilo u periodu zamaha reformi, periodu utemeljenog optimizma koji smo kreirali od jeseni 2014. Prioriteti se ne mijenjaju prije svega, valja raditi na reformama i približavanju EU. Paralelno, borimo se za napredak u približavanju NATO-u. Želimo aktivirati MAP što je prije moguće. Stabilnost i nastavak reformi, u okviru ova dva strategijska opredjeljenja odvijat će se sve moje aktivnosti – rekao je Izetbegović.
U vezi s koalicijom SDA-SBB, Izetbegović je rekao: “To što smo gospodin Radončić, kao lider SBB-a, i ja, kao lider SDA, učinili bilo je od velikog značaja za državu. U tom trenutku, zbog bahatog i neodgovornog stava DF-a kao partnera u vlasti, tek je formirana Vlada FBiH bila skoro paralizirana. Sve se to odigravalo u periodu kada smo uz velike napore, i mnogo razumijevanja naših partnera u EU, procese integracije pokrenuli s mrtve tačke, aktivirali Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, otpočeli implementaciju Reformske agende. Da se ta kriza nastavila, na gubitku bi bili građani BiH, ne samo Bošnjaci i ne samo u FBiH – posljedice zastoja državnog aparata imale bi negativan uticaj na sve”.
Moj politički refleks, rekao je dalje Izetbegović, je da uvijek interes države stavljam ispred osobnih interesa.
– Istu spremnost prepoznao sam i kod gospodina Radončića, koji je pravilno procijenio situaciju, shvativši da je interes BiH nešto bitnije, snažnije i krupnije od svih naših ranijih sukoba i nesuglasica. Formirali smo koaliciju, jer je to bio jedini put da BiH ubrzano izvedemo na put razvoja ekonomije, uvedemo u euroatlantske integracije, očuvamo stabilnost i omogućimo prosperitet – istakao je Izetbegović.
Naveo je da u BiH trebamo stabilnost.
– Kao što je trebaju Bošnjaci, tako je trebaju i svi ostali koji u njoj žive. Jedinstvo bošnjačkog političkog tijela odgovara svakome ko je dobronamjeran. Mi sa svoje strane činimo sve kako bismo život u BiH učinili boljim. Svakim danom trudimo se da perspektiva u ovoj zemlji bude bolja – rekao je predsjedavajući Predsjedništva BiH i Predsjednik SDA.
Dodao je da nakon dugog reformskog zastoja i ekonomske letargije BiH ide naprijed.
– Neki su zbog toga nervozni, jer se u uređenim zemljama sužava prostor za pljačku i kriminal. Sličnih poteškoća bilo je i u prošlosti, ali uvjeren sam da ćemo ih savladati i prevazići. Permanentna proizvodnja političke krize u BiH može dovesti do propadanja banaka, nedostatka investicija, rasta nezaposlenosti… Građani će u budućnosti takvim politikama uskratiti podršku – istako je Izetbegović.
Odgovorajući na pitanje o Mostaru on je rekao da je situacija složena.
– Pregovori koje smo s HDZ-om BiH vodili bili su teški. U trenutku kada smo bili nadomak rješenja, u dijelu javnosti pokrenuta je jedna oštra i krajnje neprincipijelna kampanja, prije nego što je konačna forma dogovora izašla na svjetlo dana. Uprkos tome, pregovori će se nastaviti. Ponuda SDA stoji: tražit ćemo model za Mostar koji bi sačuvao jedinstven grad, imao jednog gradonačelnika, jedan budžet, jedinstvenu administraciju, a unutar toga jednuposebnu podjedinicu koja bi pomogla Bošnjacima, odnosno Hrvatima, da imaju dio lokalne samouprave za koju su zainteresirani.
Što se tiče pitanja jednakopravnosti Hrvata, SDA je u ovom mandatu učinila sve što je u našoj moći da obnovi povjerenje, partnerski odnos s HDZ-om BiH, i onu delikatnu, u prošlom mandatu poljuljanu ravnotežu odnosa u FBiH. Tako da se to pitanje u konačnici svodi na traženje modaliteta za izbor člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda, i vjerujem da je to rješenje moguće kreirati. Naravno, kada je o ravnopravnosti riječ, i Hrvati moraju ponuditi više drugima, u kantonima i općinama gdje oni dominiraju – rekao je, između ostalog, Izetbegović u intervjuu za Dnevni avaz.
(Fena/mr)