Predsjedavajući Predsjedništva BiH i predsjednik SDA Bakir Izetbegović izjavio je danas kako se ustrojstvo Travnika ne može dovoditi u vezu sa Mostarom, te da su takve inicijative neprihvatljive. Međutim ne radi se o inicijativama. Jednom davno naime, jedan čika iz OHR-a donio je odluku kojom se ustrojstvo SBŽ-a izjednačava sa ustrojstvom HNŽ-a. Time je jasno rečeno što Travnik treba biti kao sjedište tog kantona i kako treba biti uređen. Odluka OHR-a zvala se amandman 25 no nekako se eto na nju zaboravilo. Dok su se druge odluke promijenile. Recimo smanjenje broja hrvatskih ministara na 5 ili izmjene načina delegiranja u hrvatski dom naroda, kojima je dopušten inženjering preglasavanja.
Izetbegović kaže: ”To su dva nepoveziva pitanja. Mislim da je to jedan taktički potez HDZ-a BiH i ne bih rekao da iza njega ozbiljno stoji”, kazao je Izetbegović novinarima u Travniku na upit da prokomentira inicijativu političkih stranaka s hrvatskim predznakom da općina Travnik bude ustrojena kao gradska zajednica, po jednakim principima kao i Mostar.
Izetbegović je istaknuo da je Mostar tretiran Daytonskim i Washingtonskim sporazumom, te da ima specijalni status, s obzirom na to da ima specijalnu prošlost.
”Takve prošlosti u Travniku nije bilo. Prema tome, to se neće dati povezati, niti ćemo mi to dopustiti. Mostar će biti zasebno rješenje bez Travnika” istaknuo je on.
No kakve je prošlosti bilo u Travniku? I što se događa u Travniku? Ima li tamo podijeljenosti grada? Kako ide suživot? Tko je odgovoran što je narušena predratna etnička slika tog grada? Donekle je Bakir i u pravu. U Travniku se nije dogodilo ono što se dogodilo u Mostaru. Jedna etnička politika u Mostaru nije uspjela poraziti drugu, dok se u Travniku to dogodilo. Travnik je dakle svijetao primjer BIH, dok je Mostar, kao multiernički grad slučaj u BIH. Ima li itko danas da nam pojasni zašto je Mostar jedini grad koji u Daytonu ima poseban status? Zašto taj status nije dobila primjerice Srebrenica?
Na pitanje hoće li biti rekonstruirana vlast Srednjobosanske županije (SBŽ), kako bi se koaliciji HDZ-a BiH i SDA pridružio i Savez za bolju budućnost (SBB), Izetbegović je rekao da je to moguće, ali da to treba prepustiti županijskom stranačkom odboru.
”Mene bi to radovalo, ali može se Savez za bolju budućnost (SBB) zadovoljiti i nekim pozicijama koje nisu ministarske kako bi ušao u koaliciju, poput pozicija u javnim poduzećima”, ocijenio je on.
Izetbegović je danas boravio u središnjoj Bosni na poziv županijskog odbora SDA s čijim predstavnicima je razgovarao o situaciji u toj županiji, međunacionalnim odnosima i gospodarskim mogućnostima.
”Optimista sam nakon posjeta, odnosi Bošnjaka i Hrvata sve su bolji i to je baza za svaki drugi napredak. Konačno se i resursi počinju koristiti onako kako treba, imamo bujanje i kad je u pitanju turizam i industrija. Sve se razvija onako kako smo odavno očekivali”, kazao je Izetbegović.
Govoreći o problemima, Izetbegović je spomenuo da je izgradnja brze ceste Lašva – Donji Vakuf nužna, jer trenutno najfrekventnija cesta u BiH prolazi kroz “usko grlo u Vitezu”.
”To se konačno mora rješavati kako znamo i umijemo. Mora se doći od Lašve do Travnika za 15 minuta, a ne ovako kako sada ide, a zatim produžiti prema Jajcu i Bihaću. To su stvari koje će država morati rješavati”, kazao je Izetbegović, naglašavajući kako izgradnja brze ceste mora početi od 2017. godine.