Nedjelja, 17 studenoga, 2024

Ivan Bogumil, vođa zagrebačkih bogumila: Bosanci su stablo buduće civilizacije, protiv svjetske vlade i kumira!

Vrlo
- Advertisement -

Bogumili, drevna kršćanska sekta koja je dio historije Bosne i Hercegovine više nego ijedne druge zemlje na Balkanu, i dalje postoji, sudeći prema Centru balkanskih bogumila koji je formiran i djeluje u Zagrebu pod vodstvom izvjesnog Blaženog Ivana Bogumila.

Ova organizacija ili skupina poštovalaca i sljedbenika bogumilstva, kršćanskog učenja koje se pojavilo oko 10. stoljeća na ovim prostorima i smatrano je herezom, ima svoju internetsku stranicu i Facebook profil s više od 2.000 članova. Osnivač ove organizacije prepun je pozitivnih riječi o Bosni i Hercegovini. Za njega navode da je mislilac, pisac, pjesnik, glazbenik …

Narodna vjera
 
Duhovni učitelj zagrebačkih bogumila o BiH kaže da je to “nebeski vrt koji cvjeta”, a bh. građane opisao je kao “stablo buduće civilizacije svjetla”.

– Obožavam BiH kao da sam Bosanac napola. Zbog čuvanja bogumilskog križa i širenja mira. BiH protiv svjetske vlade i kumira – navodi, između ostalog, Ivan Bogumil.

Kako ističu, njihov cilj je “upoznavanje s duhovnom školom suvremenih bogumila koju vodi veliki mistik i duhovni učitelj današnjice”.

– Bogumilski pokret predstavljen je u više država svijeta. Velika čast nam je imati ga na Balkanu, kolijevci bogumila. Sjedište nam je u Hrvatskoj, ali u perspektivi, nadamo se imati centre diljem Balkana. Bogumilstvo leži u praosnovi svih kultura, naroda i nacija zemlje – istaknuto je na njihovoj internetskoj stranici.

S druge strane, Enver Imamović, bh. arheolog i povjesničar, smatra da je vjera, i to bogumilska, u Bosni imala sve odlike narodne vjere, ali nikad nije slijedila učenje službene Crkve. Rezultat toga su sukobi, križarski ratovi i progoni u srednjom vijeku, navodi profesor.

posjetili Sarajevo

U posjetu našoj državi bili su u travnju, kada su održali predavanje o temi bogumilstva. Sudjelovali su i na Sajmu knjige. Tada su se susreli s profesorom Imamovićem.

On za “Avaz” kaže da je dobro da postoji jedan takav centar i da je lijepo da se to učenje i danas njeguje. BiH je, kako kaže, davno trebala biti domaćin svjetskog kongresa o bogumilstvu, ali ratne neprilike to su spriječile. Do danas ideja znanstvenog skupa nije zaživjela.

– Danas postoji samo ideja o tome, ali svakako da ćemo raditi više na tome. Bosna je jedina u srednjem vijeku imala tu vjeru, mi smo, praktično, bili rasadnik bogumilstva – kaže Imamović.

Formirali Crkvu bosansku

Iz historije je poznato da su bogumili formirali i autohtonu Crkvu bosansku, neovisnu o Vatikanu i vezanu uz tadašnju kraljevinu Bosnu. Prema nekim povjesničarima, ovaj pravac zagovarao je čistiju verziju kršćanstva od službenog Vatikana, koji ju je u to vrijeme proganjao. Zvanični simbol bio im je ljiljan.

I danas se uz njih vežu mnoge kontroverze, a njihov period je predmet izučavanja. Srednjovjekovni nadgrobni spomenici stećci smatraju se ostacima bogumilske kulture, a postoje teze o masovnom prelasku bogumila na islam.

(Avaz.ba)

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

PORAZ OD NJEMAČKE RUŠI DAYTONSKU BIH: Hoće li OHR nametnuti rješenje da je 0 veće od 7?

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pretrpjela je težak poraz protiv Njemačke, rezultatom 7:0, čime je postavljen novi negativni rekord. Rezultat...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -