Više od četiri stoljeća nakon smrti grofice Elizabete Báthory, poznate kao Krvava grofica, njezina prava priča ostaje neotkrivena i kontroverzna. Njezino ime postalo je sinonim za užas i brutalnost, a često se spominje kao jedna od najgorih ženskih masovnih ubojica u povijesti. No, povijest njezinih zločina i dalje ostaje isprepletena mitovima, legendama i nagađanjima.
Tko je bila Elizabeta Báthory?
Elizabeta Báthory rođena je 1560. godine u jednoj od najmoćnijih plemićkih obitelji u Mađarskoj. U vrijeme kada je Europa prolazila kroz razdoblje političke nestabilnosti i sukoba, obitelj Báthory bila je iznimno bogata i utjecajna. Grofica se udala za Ferenca Nádasdyja, također moćnog plemića, i zajedno su živjeli u zamku u današnjim Čahticama, koje se nalaze u Slovačkoj. Nakon smrti svoga supruga, Elizabeta je ostala udovica s velikim posjedima, bogatstvom i utjecajem.
Optužbe i legenda o krvavim zločinima
Prema povijesnim izvorima i legendama, Elizabeta Báthory je tijekom svog života mučila i ubila oko 650 mladih žena i djevojaka. Prema predanjima, grofica je vjerovala da će joj kupanje u krvi svojih žrtava pomoći da sačuva mladost i ljepotu. Ta stravična priča odjeknula je širom Kraljevine Mađarske početkom 17. stoljeća, a postala je poznata kao jedna od najmračnijih legendi renesansne Europe.
Godine 1610. mađarski kralj Matija II. naredio je istragu o Báthorynim zločinima. Tijekom istrage, četvorica njezinih slugu osuđeni su za sudjelovanje u zločinima i brutalno pogubljeni. Grofica je uhapšena, no nikada nije bila formalno suđena. Umjesto toga, zatvorena je unutar zidina svog zamka, gdje je ostala sve do svoje smrti 1614. godine.
Je li Krvava grofica doista bila kriva?
Dok priče o Krvavoj grofici i dalje izazivaju jezu, neki povjesničari i istraživači izražavaju sumnju u autentičnost tih optužbi. Prema njihovim navodima, Elizabeta Báthory možda je bila žrtva političke zavjere. Kao bogata i moćna žena u društvu u kojem su muškarci držali ključne pozicije moći, Elizabeta je mogla postati meta zlonamjernih glasina. Njezini neprijatelji, uključujući plemiće koji su žudjeli za njezinim posjedima, mogli su pokrenuti optužbe kako bi je se riješili i preuzeli njezino bogatstvo.
Također, valja napomenuti da su neki od dokaza protiv nje bili iskazi dobiveni pod mučenjem, što umanjuje njihovu vjerodostojnost. Dodatno, činjenica da nije imala pravi sudski postupak, već je jednostavno zatvorena do kraja života, otvara vrata spekulacijama o pravim motivima iza njezina zatvaranja.
Utjecaj na popularnu kulturu
Bez obzira na to koliko su legende o Krvavoj grofici bile vjerodostojne, one su ostavile neizbrisiv trag u popularnoj kulturi. Elizabeta Báthory inspirirala je brojne knjige, filmove i čak videoigre. Njezina priča često se povezuje s vampirskim mitovima, zbog opisa njezina kupanja u krvi i pokušaja očuvanja vječne mladosti, što je povezuje s folklornim pričama o nemrtvima.
Zaključak: Mit ili stvarnost?
Četiri stoljeća kasnije, prava istina o Elizabeti Báthory možda nikada neće biti potpuno otkrivena. Je li bila okrutna ubojica ili žrtva političke igre, ostaje pitanje bez konačnog odgovora. No, jedno je sigurno – njezina priča nastavlja fascinirati i zastrašivati, ostajući jedna od najpoznatijih i najmračnijih legendi europske povijesti.