Ponedjeljak, 6 svibnja, 2024

INDEX: Zašto bi Asad koristio kemijsko oružje ako pobjeđuje u ratu?

Must Read

Nedavni napad sirijskog režima bojnim otrovom i vojna reakcija američke mornarice na sirijsku vojnu bazu izazvali su nevjericu i potakle nove-stare teorije zavjera o krvavom ratu u Siriji piše Index.hr

Pitanje koje se posebno često može čuti na društvenim mrežama i alternativnim medijima, a koje ima za cilj diskreditirati službenu verziju događaja, je sljedeći: zašto bi Bašar al-Asad naredio napad kemijskim oružjem na pobunjeničko uporište ako očito pobjeđuje, kako na ratnoj, tako i na diplomatskoj fronti?

Asadova budućnost činila se osiguranom

Nakon pada Alepa, najvećeg sirijskog grada pod djelomičnom pobunjeničkom kontrolom, uz aktivnu i nepokolebljivu vojnu podršku Sirije i Irana te uz drastičnu promjenu retorike iz Washingtona, poput izjave Trumpovog državnog tajnika Rexa Tillersona da je Asad “politička stvarnost” koju treba prihvatiti, činilo se da je sirijskom predsjedniku budućnost na vlasti osigurana.

Iz te perspektive, čini se apsurdnim da sirijski režim riskira prednost koju ima eklatantnim kršenjem Konvencije o kemijskom oružju i rezolucije Vijeća sigurnosti prema kojemu se 2013. obvezala na potpuno uništenje svog kemijskog arsenala – istog onog čije postojanje je dotada kategorički poricao.

No stvari nisu tako jednostavne. Napredovanje sirijske vojske i njenih brojnih saveznika u posljednjih godinu dana, unatoč očitoj vojnoj nadmoći, sporo je, nesigurno i praćeno znatnim žrtvama. Sirijska vojska iscrpljena je i pati od kroničnog nedostatka ljudstva.

Sirijska vojska “iscrpljena i ispražnjena”

“Mislim da Asad i njegovi generali žele pobijediti i da imaju iscrpljenu i ispražnjenu vojsku. Korištenje atomske bombe u Hirošimi i Nagasakiju pomoglo je američkoj vojsci da pobijedi u Drugom svjetskom ratu. Nijedan grad nije imao vojnu vrijednost. Demonstracijski efekt. Šok i strahopoštovanje?”, komentirao je dugogodišnji analitičar za Siriju i ravnatelj Centra za bliskoistočne studije Sveučilišta u Oklahomi Joshua Landis.

Bezobzirnost sirijskih snaga i saveznika prema civilnim žrtvama i odgovornost za njihov najveći udio u ratu – čak 94% od 207 tisuća ubijenih civila, prema Sirijskoj mreži za ljudska prava – opsežno je dokumentirana. Također, analitičari smatraju kako je motiv iza rusko-sirijsko-iranske taktike “spaljene zemlje” učiniti život na pobunjeničkom teritoriju nemogućim i tako natjerati opozicijske snage na predaju, što bi skratilo trajanje rata i vojne gubitke.

Pogođeni gradić Kan Šejkun strateški je bitan u planiranoj ofenzivi režima na Idlib, najveće preostalo uporište pobunjenika, među kojima je i bivša al.-Nusra, sirijska podružnica al-Kaide. Moguće je da je Asad iz promjene stava Washingtona zaključio da može pribjeći još drastičnijem korištenju kemijskog oružja bez straha od odmazde. U tom slučaju, američki vojni napad na zračnu bazu iz koje je napad kemijskim oružjem izveden pokazuje da je krivo procijenio američku reakciju Donalda Trumpa.

“Nemojte miješati Asadov nacionalni i strateški uspjeh s vojnom nadmoći svugdje. On se muči na mnogim mjestima, lokalno, i ovo samo po sebi može potaći uporabu terora kao taktike. Njegova vojska je u lošem stanju” ocjenjuje  Shashank Joshi, viši suradnik na institutu Rusi.

Teorije zavjera o kemijskom napadu

S druge strane, protivnici američke vojne intervencije i pobornici Asada tvrde da nije dokazano kako je sirijska vojska izvršila napad, insinuirajući da je napad ili lažiran, da su ga izveli sami pobunjenici ili da je do smrti 80-100 civila došlo nakon što je sirijski avion pogodio pobunjeničko skladište bojnih otrova.

A teorije zavjera nisu ograničene na anonimne komentatore na društvenim mrežama. Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova tako je u konferenciji za tisak komentirala kako su spasioci, tzv. Bijele kacige, na snimkama nakon napada”previše mirni u izvanrednoj situaciji”. Međutim, prema izvještajima s terena, više spasioca su se sami otrovali i kolabirali dok su pružali pomoć žrtvama, vjerojatno zbog kontaminacije sarinom uslijed nedostatka zaštitne opreme.

Dio sarina nestao je prilikom uništenja sirijskog arsenala

Kako prenosi Guardian, bivši zapovjednik britanske regimente za kemijsko, biološko, radiološko i nuklearno ratovanje Hamish de Bretton-Gordon potvrdio je da je značajna zaliha sarina nestala je prilikom isporuke i uništenja sirijskog arsenala kemijskog oružja,

Drugi britanski stručnjak za kemijsko oružje Richard Guthrie napomenuo je kako je moguće da se radilo o mješavini više bojnih otrova, uključujući sarin. U svakom slučaju, simptomi koje su liječnici povezani s organizacijom Liječnici bez granica detektirali kod preživjelih upućuju na sarin ili sličan nervni agens, vjerojatno pomiješan s manje smrtonosnim klorom.

- Advertisement -

14656 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Последний

A ŠTA AKO JE TU BILA NEKA OSMANSKA KUPELJ? SILOVALIŠTE? MJESTO GDJE SU BIRALI ROBLJE? Bez konzultacija s merhametom krenuli radovi na rekonstrukciji križanja...

Kako je i najavljeno radovi na uređenju križanja ulica kod bivšeg hotela „Ero“ u Mostaru započeli su danas. Grad Mostar...
- Advertisement -

Ex eodem spatio

- Advertisement -