Četvrtak, 17 listopada, 2024

I SRPSKI I BOŠNJAČKI I HRVATSKI: Tvrtko I Kotromanić, ban od ZAVNOBIH-a

Vrlo

Nakon smrti bana Stjepana II, 1353. godine, poziciju vladara zemlje preuzima njegov nećak 15-godišnjak (kako se pretpostavlja) Stjepan Tvrtko I Kotromanić, ban koji će postati prvi bosanski kralj i koji će od ove zemlje učiniti regionalnu silu.
Stjepan Tvrtko I bio je sin kneza Vladislava, brata Stjepana II, i Jelene Šubić iz hrvatske plemićke loze Šubićevaca. Također, bio je unuk Stjepana I Kotromanića.
Tvrtko, dječak na tronu, na početku svoje vladavine bio je odani vazal hrvatsko-ugarskoga kralja Ludovika I Anžuvinca, no zbog spora (ne zna se točno o čemu je bila riječ – vjerojatno zbog toga što je Ugarska polagala pravo na Bosnu) koji će prerasti u rat, ovo “partnerstvo” se privremeno završava, i to pobjedom Stjepana Tvrtka I.

Ohrabren ovom pobjedom, mladi ban pokušao je ojačati svoju vlast u zemlji i centralizirati je, no to se vlasteli neće svidjeti pa će se pobuniti – na čelu bune bit će njegov brat Vuk. Tvrtko i njegova majka pobjeći će u kraljevinu Ugarsko-Hrvatsku, a Ugarski će ga kralj odabrati kao “manje zlo od heretičkih feudalaca” i ponovno izabrati za vladara Bosne.
Što se tiče krunidbe  za prvoga kralja, ne znamo točno kada se dogodila. Lokalni povjesničari dijele mišljenje da se krunidba odigrala 1377, u mjestu Mile (današnji Arnautovići) kraj Visokog. Nosio je ime “kralj Bosne, Srba, Pomorja i zapadnih strana”.

Kako nije mogao širiti utjecaj na sjeveru, Tvrtko se okrenuo ka Jadranu. Sagradio je u Boki Kotorskoj tvrđavu Sv. Stjepan, a kasnije joj je promijenio ime u Novi, današnji Herceg Novi. Kasnije je stvorio dobre odnose i s Venecijom. Priznali su ga i srbijanski vladari iz onih oblasti koje je pokorio, i Dubrovčani su mu počeli isplaćivati ​​danak, te se njegovoj vlasti u Dalmaciji pokoravaju gradovi Split, Trogir, Šibenik i ostrva Brač, Hvar i Korčula.

Za vrijeme Tvrtkove vladavine ostvarena je politička stabilnost, te značajan kulturni i duhovni napredak, što je Bosnu učinilo najsnažnijom južnoslavenskom zemljom, a Tvrtka najvećim vladarem u povijesti srednjovjekovne Bosne.

Rijetko mu je koji povjesničar umanjivao slavu, isticali su ga i divili mu se, a povjesničarka Nada Klaić nazvala ga je i “dragim dječakom na bosanskom prijestolju”.

Tada se razvijaju bosanski gradovi, trgovina i rudarstvo, te se kuje prvi zlatni novac na južnoslavenskim prostorima. Na tom novcu se prvi put javlja i heraldički simbol ljiljana koji će postati znakom bosanskih kraljeva. Slijedeći zlatnici u Bosni pojavit će se tek sa Stjepanom Tomašem.

Stjepan Tvrtko I Kotromanić umire 10. ožujka 1391, a naslijedio ga je njegov rođak Stjepan Dabiša.

Tvrtka danas srpski povjesničari svojataju kao jednog od srpskih vladara, bošnjački povjesničari tvrde da je bio temelj drevne Bosne. Hrvatski povjesničari pak , iako imaju dovoljno materijala dokazati da je Tvrtko imenovan uz sukladnost bribirskih kneževa, stide se reći da je Tvrtkova Bosna bila u to vrijeme jedina slobodna hrvatska zemlja, u doba dok se ostatak Hrvatske pokorio Ugarima. No kako hrvatski nacionalni identitet u to vrijeme odumire, niti postoji, dok postoji samo svijest pripadnosti zemlji nekog kralja i li bana današnji autori knjiga o hrvatskim kraljevima i banovima ne prelaze avnojevske granice. Tako serijal koji govori o hrvatskim kraljevima uopće ne spominje Hrvatiniće, Kotromanoviće i Tvrtka Prvog kao ni Stjepana Tomaševića koji je pogubljen u Jajcu kao dijelove hrvatske povijesti.

Istovremeno u Sarajevu, oni koji se diče Tvrtkom, Tomaševićem, Kotromanićima i slično, više slave El Fatih koji je odrubio glavu Tomaševiću , posljednjem kralju bosanskome nego samom Tomaševiću. Porijeklo ljiljana kao kršćanskog heraldičkog simbola također se često prešućuje u današnjoj “srednjovjekovnoj” Bosni.

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

Uključena je moderacija komentara. Potrebno je određeno vrijeme da se pojavi vaš komentar.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

Država je tražila da ga se baci u koš zaborava. On je postao veća Institucija od nje

Marko Perković Thompson, čovjek čije ime izaziva polarizirane emocije, nije samo pjevač. On je simbol. Institucija. Država je pokušavala...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -