Američki predsjednik na odlasku, Joe Biden, donio je odluku koja mijenja pravila igre u ukrajinsko-ruskom sukobu. Kako su potvrdila tri izvora za Reuters, Biden je Ukrajini dao dopuštenje za korištenje zapadnih dalekometnih projektila za udare duboko na ruski teritorij. Ovaj potez dolazi samo nekoliko mjeseci prije nego što novi predsjednik preuzme dužnost, ostavljajući svog nasljednika s iznimno riskantnim geopolitičkim problemom.
Radi se o presedanu koji povijest Sjedinjenih Država ne pamti – odluci odlazećeg predsjednika koja ima potencijalno ogromne posljedice za međunarodnu sigurnost i odnose s Rusijom.
BIDENOV GEOPOLITIČKI RIZIK ZA TRUMPA
Bidenova odluka omogućila je Ukrajini da koristi zapadne projektile, uključujući američke ATACMS, britanske Storm Shadow i francuske SCALP, kako bi napadala vojne ciljeve duboko unutar Rusije. Očekuje se da će prvi udari biti izvedeni u regiji Kursk, gdje su koncentrirane ruske i sjevernokorejske trupe. Ovaj potez nije samo značajna eskalacija u ratu, već i politički udarac administraciji Donalda Trumpa, koji dolazi na vlast s obećanjem normalizacije odnosa s Rusijom.
ŠTO ZNAČI KORIŠTENJE ATACMS PROJEKTILA?
ATACMS (MGM-140 Army Tactical Missile System), proizvod Lockheed Martina, može doseći mete na udaljenosti do 300 km. Rakete su teško presretljive zbog iznimne brzine i već su korištene za udare na Krim. Bidenova odluka otvara mogućnost gađanja ruskih vojnih baza, skladišta i logističkih centara unutar Rusije, što Moskva može interpretirati kao izravnu NATO agresiju.
Putin je već ranije upozorio kako će korištenje zapadnih projektila na ruskom teritoriju smatrati “izravnim sudjelovanjem NATO-a u ratu”. Bidenova odluka tako ne samo da stavlja SAD, već i Veliku Britaniju i Francusku, koje su ubrzo nakon SAD-a dale identičnu dozvolu, na direktnu liniju sukoba s Rusijom.
DUBOKO POKVAREN POTEZ: BIDEN OSTAVLJA MINU TRUMPOVOJ ADMINISTRACIJI
Odluka odlazećeg predsjednika nije samo politički riskantna – ona je i opasan presedan. Nikada u povijesti SAD-a odlazeći predsjednik nije poduzeo potez s tako dalekosežnim geopolitičkim posljedicama, ostavljajući nasljednika u situaciji u kojoj mora preuzeti odgovornost za eskalaciju sukoba.
Donald Trump, poznat po svom stavu o smanjenju američkog uplitanja u strane sukobe, bit će prisiljen reagirati na novu realnost u kojoj SAD više nije samo saveznik Ukrajini, već i potencijalni izravni sudionik sukoba s Rusijom. Ovo bi moglo otežati Trumpov plan za stabilizaciju odnosa s Putinom i smanjenje napetosti u regiji.
REAKCIJE NA BIDENOV POTEZ
Vojni analitičari ukazuju na ozbiljne posljedice ove odluke. Nicholas Williams, bivši dužnosnik NATO-a, nazvao je odluku “značajnom za okončanje rata”, ali istovremeno upozorio da bi ovaj potez mogao imati dugoročne implikacije na međunarodne odnose.
Putin je već upozorio da bi dopuštanje Ukrajini da koristi zapadne projektile za napade na Rusiju “promijenilo prirodu sukoba”. Rusija bi mogla odgovoriti daljnjom eskalacijom, uključujući napade na saveznike SAD-a u Europi.
BIDENOV OPASAN NASLJEDSTVO
Bidenova odluka dolazi u trenutku kada ukrajinsko-ruski sukob ulazi u novu fazu. No, ovaj potez nije samo vojni – to je politička mina koja čeka Donalda Trumpa i njegovu administraciju. Biden ne samo da je eskalirao sukob, već je svoju odluku zakamuflirao kao pomoć Ukrajini, dok u stvarnosti ostavlja Trumpu situaciju koja će zahtijevati ili nastavak eskalacije ili komplicirane pregovore s Rusijom.
Ovaj opasni presedan mogao bi imati dalekosežne posljedice za globalnu sigurnost. Biden ne odlazi samo kao predsjednik – on odlazi ostavljajući za sobom kaotično geopolitičko naslijeđe koje Trump i svijet moraju sanirati.