Ponedjeljak, 23 prosinca, 2024

NE, GAŽENJU DRŽAVNOG SUVERENITETA: Hrvatske europarlamentarke podržale Mađare

Vrlo
- Advertisement -

Hrvatski zastupnici iz redova Europske pučke stranke Željana Zovko, Ivana Maletić, Marijana Petir, Dubravka Šuica, te Ruža Tomašić iz Europskih konzervativaca i reformista (ECR) glasali su protiv izvješća o stanju u Mađarskoj u kojem se zbog udara na, kako se navodi, vladavinu prava traži aktiviranje članka 7 i sankcioniranje Mađarske mogućim gubitkom prava glasa u Europskom vijeću, javlja HRT.

Hrvatski europarlamentarci za izjašnjavanje protiv rezolucije, kao jedan od razloga, navode činjenicu da se radi o stvari koja je pravne prirode za što postoji sud te činjenici da je čuvarica temeljnih ugovora Europska komisija.

Podsjećamo, zastupnici Europskog parlamenta usvojii su u srijedu izvješće Judith Sargenti iz Kluba zastupnika Zelenih/Europskog slobodnog saveza koje poziva Europsko vijeće da u skladu s člankom 7. stavkom 1. Ugovora o Europskoj uniji, utvrdi da postoji očita opasnost da Mađarska teško krši vrijednosti na kojima se temelji Europska unija.

Ovo je vrlo delikatno pitanje za Hrvatsku jer je Mađarska naš susjed i želimo prije svega dobrosusjedske odnose. I o tome smo vodili računa, kazala je Dubravka Šuica. Kao drugi razlog navela je istu situaciju s Poljskom. Kada se radilo o Poljskoj, Europska komisija je pokrenula aktivaciju članka 7, ali u slučaju Mađarske to je prepustila Parlamentu i izvjestiteljici iz Nizozemske. Dakle, čuvarica temeljnih europskih ugovora se nije htjela izjasniti i to je vrlo zanimljivo, dodala je Šuica.

Potvrdila je da Mađarska ima problema posljednjih nekoliko godina, ali i dodala da isto tako postoji sud EU-a pred kojim su u proceduri i neki slučajevi kršenja europske stečevine. Očekujem da se ti postupci završe i kada bi se dogodilo da se pravorijek ne provede, tada ima prostora za razne mjere, pa između ostalog i aktiviranje članka 7. Želimo da se to toga dođe postupno, objasnila je zastupnica HDZ-a.

Ivana Maletić (HDZ/EPP) je kazala da su se svi u raspravi o Mađarskoj pozivali na vladavinu zakona te da je hrvatska delegacija prilikom ovog glasanja upravo istaknula da se tu radi o pitanju vladavine zakona. Jer po prvi puta u povijesti EP pokreće proceduru po članku 7., a svi znamo kod raspodjele odgovornosti institucija na razini EU-a da je Komisija ta koja je čuvarica temeljnog ugovora i da je ona ta koja bi trebala pokretati proceduru po članku 7. Temeljnog ugovora, što je i napravila u slučaju Poljske, obrazložila je Maletić.

Uz Šuicu i Maletić, protiv izvješća nizozemske izvjestiteljice Judith Sargentini glasovale su i Željana Zovko i Marijana Petir.

HDZ je na svojim internetskim stranicama također objavio objašnjenje glasovanja njegovih zastupnika. U objašnjenju se ponavlja kako HDZ smatra da bi o spornim pravnim pitanjima svoju odluku u konačnici trebao donijeti i Sud Europske unije budući da se protiv Mađarske već vodi nekoliko postupka zbog kršenja pravne stečevine Europske unije. Tek ako bi se sudski utvrdilo kršenje pravne stečevine, a Mađarska ne bi postupila u skladu s odlukom Suda, tada bi bilo jasno da postojeći mehanizmi nisu dostatni te da bi trebalo ozbiljno razmotriti i druge, priopćio je HDZ./HMS/

- Advertisement -

14656 KOMENTARI

guest

14.7K Mišljenja
Najstariji
Najnovije Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Последняя новост

MIROVINE IM BAŠ RASTU: No standard će skočiti samo onima koji ne žive u Njemačkoj. Evo zašto…

Njemačka ulazi u 2025. s nizom promjena koje će značajno utjecati na financijsku svakodnevicu građana. I dok mirovine rastu,...
- Advertisement -
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -