Veleposlanik Velike Britanije u BiH Matthew Field objavio je zajedničku fotografiju sa predsjedavajućim Predsjedništva BiH Željkom Komšićem i reisu-l-ulemom IZ u BiH Huseinom Kavazovićem u zračnoj luci u Sarajevu.
Kako je naveo, riječ je o fotografiji pred polazak za London gdje će sva trojica sudjelovati na komemoraciji bivšem visokom predstavniku u BiH Paddyju Ashdownu.
Drago mi je da predsjedavajući Predsjedništva BiH Komšić i reisu-l-ulemu Kavazović takodjer idu na komemoraciju, ali i na druge sastanke. 2/2
— Matt Field (@MattFieldUK) September 9, 2019
“U zračnoj luci, na putu za London na komemoraciju lordu Ashdownu. Uvijek je imao velike nade za ovu zemlju i njene ljude – ostavština koju pokušavamo nastaviti… Drago mi je da predsjedavatelj Predsjedništva BiH Komšić i reisu-l-ulema Kavazović također idu na komemoraciju, ali i na druge sastanke”, naveo je Field, prenosi Klix.
Podsjetimo, u mjestu Grabovica, koje se nalazi između Jablanice i Mostara, 8. i 9. rujna 1993. ubijen je veći broj hrvatskih civila. Prema navodima Udruge hrvatskih stradalnika “Grabovica 93” u tih nekoliko dana rujna 1993. ubijena su 33 civila, a veći dio posmrtnih ostataka ubijenih ni do danas nije pronađen. Za ovaj ratni zločin pred sudovima u Bosni i Hercegovini osuđeno je pet pripadnika Armije RBiH.
Prema sudskim presudama civili su ubijeni na posebno brutalan način, a među njima je i četverogodišnja djevojčica Mladenka Zadro koja je ubijena u naručju svoje majke. Prema nalazima Haškog tribunala, među ubijenima je i pripadnik Armije RBiH Ivica Cavlović koji se usprotivio ubijanju civila tog rujna 1993., navodi se iz Centra za nenasilnu akciju (CNA), prenosi Fena.
Inače, Hrvati u BiH Ashdowna će pamtiti po tome što je nametnuo Statut Mostara, prema kojem je vrijednost glasa Bošnjaka biva višestruko veća od vrijednosti glasa Hrvata, što je Ustavni sud BiH ocijenio diskriminirajućim te poništio nametnuta izborna pravila za Mostar, podsjeća Hrvatski Medijski Servis.
Ashdown je, među ostalim, smijenio i izabranog hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Pred smrt je uputio zajedničko pismo s još dvojicom visokih predstavnika Carlom Bildtom i Cristianom Swartzom Schillingom visokoj predstavnici EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Federici Mogherini u kojem je optužio Hrvatsku za miješanje u unutarnje stvari BiH, te naveo kako je izbor Željka Komšića legalan i legitiman.
Poznat je i kao tvorac izmišljene Tuđmanove salvete, lažiranog “dokaza” za mit o podjeli BiH između Tuđmana i Miloševića i podloge za tezu o agresiji Hrvatske na BiH. Ta je salveta iskorištena već četvrti dan operacije Oluja, kao dio informacijskog rata protiv operacije Oluje. O lažnosti ove salvete napisano je mnogo. Podvala ovog engleskog političara vrlo je brzo raskrinkana. Toliko je ponavljana po inozemnim a nažalost i hrvatskim medijima “kao nepobitan dokaz hrvatske ekspanzionističke politike” tako uporno i često da je postalo neizbježno da je Paddy Ashdown ponovi i na Međunarodnom kaznenom sudu za područje bivše Jugoslavije u slučaju protiv generala Blaškića.