Mladost Mate Granića prošla je tako da je lizao prste Milki Planinc. Zrele godine prošle su mu tako da je pizdio na Oluju i kleo se Zapadu da će ju zaustaviti. lizao prste Demirelu i trećerazrednim diplomatama kolonijalnih sila koje su željele Hrvatsku vidjeti kao ožvljenu habsburšku pokrajinu koja nema svoje Ja ali ima zato Matu. Ukratko čovjek je obmanjivao Tuđmana. Pozne godine gospodina Planinca, prolaze tako da Sarajevu nudi plinske biznise, ako nam vrati prava koja uopće ne bi smjeli niti posjedovati, jer su to naša hrvatska prava, nama ustavom dana. a nje njima, uz to se bavio uklanjanjem OHR-u nepodobnih lidera BH Hrvata, a sada je krenuo u projekte “Dijaloga” slijepo vjerujući da je neoustaška vizija Federacije odnosno Hrvatske do Grbavice ipak moguća.
Lijepo je to zamišljeno u glavi šjor klimoglavca, no netko tko savjetuje svog poltiičkog posinka Plenkovića, prvog lidera HDZ-a koji je koalirao s HSP-om u RH (DC je botoksirani HSP) morao bi znati da ovdje svega ima osim dijaloga, da su naši prostori najgore boli ostali zaobiđeni na Haaškom talibanatu nakon lobiranja naših partnera. Baš kao što je njegov projekt konferencije o Dijalogu, potpuno ignoriran u medijima mladog kalifata, jedinog na tlu Europe. Džaba što je ministricu poslao.
To ti je Mate kužiš istina. Sve ostalo je tvoja Vlada, tvoj HRT, tvoja ukiseljena država, tvoj projekt prefarbavanja HSP-a u DC i njegovo koaliranje s HDZ-om, kad HDZ-u opadne popularnost i taj tvoj neki pokušaj da ti , koji si paradigma antidržavništva, izdaje, izručenja i kukavičluka, i dalje, donosiš odluke u državi koja nikako da postane hrabra i suverena.
Preporučili bismo ti sa odeš, ali neka te. Dok god si tu služiš kao snažno sredstvo privlačenja lignji na sebe. To je možda jedini način da se svi javno prokažu, kako bismo sutra, bez njih, mogli dalje raditi nešto konkretno. Praviti nešto što neće biti austrijska primorska pokrajina. Odrpanac država. Nego baš država.
Jučer je u Mostaru održana međunarodna konferencija ‘Mostar 2024: Dijalog za budućnost’ povodom 20. obljetnice obnove Starog mosta. Tim povodom gošća Dnevnika RTV Herceg-Bosne bila je Nina Obuljen Koržinek, hrvatska ministrica kulture i medija.
Obuljen Koržinek važnim smatra prisjetiti se tog važnog međunarodnog projekta obnove Starog mosta.
-Inače, osobno sam bila tu u Mostaru 2004. godine s tadašnjim ministrom Božom Biškupićem. Sjećam se kako je svečano obilježen završetak te obnove. Za nas, kao Hrvatsku, uvijek je neobično važno istaknuti koliki je bio angažman RH i stručnjaka iz Hrvatske na obnovi mosta. Hrvatska je za vrijeme Domovinskog rata i agresije na BiH pružila ruku i primila i izbjeglice i bila ona zemlja kroz koju je prolazila sva pomoć za BiH, kazala je Obuljen Koržinek.
Stari most i spomenik hrvatskog naroda
Obuljen Koržinek također dodaje da je Hrvatska dala ogroman doprinos obrani Bosne i Hercegovine. Podsjeća i da se RH uključila u obnovu BiH, a da je Mostarski most jedan od tih simbola.
-Tu je Hrvatska dala i financijski doprinos, ali i cijeli projektantski tim je bio iz Hrvatske. Zahvaljujući dokumentaciji iz Hrvatske bilo je uopće moguće započeti obnovu. Tvrtke koje su izvodile obnovu su bile iz Hrvatske, a naravno, kako sam ja iz Dubrovnika, moram se sjetiti da su i originalni most gradili dubrovački klesari, kazala je Obuljen Koržinek ocijenivši mostarski Stari most i važnim spomenikom hrvatskog naroda te doprinosa hrvatskog naroda baštini Bosne i Hercegovine, i kroz povijest i danas.
Obuljen Koržinek je u razgovoru s urednikom i voditeljem Dnevnika RTV Herceg Bosne Tihomirom Šutalom istaknula da je regionalna suradnja na ovakvim i sličnim projektima važna pogotovo u trenucima velikih kriza i ratova.
-Svjesni smo da postoje nestabilnosti i u ovom našem dijelu Europe pa i ovom užem području jugoistočne Europe. U tom je smislu kulturna suradnja prostor gdje je moguće povezati one koji možda ne komuniciraju u nekim drugim forumima. Zato su tu prisutne i međunarodne organizacije, kazala je gošća Dnevnika RTV HB.
Hrvatska najvjerniji podupiratelj BiH
Obuljen Koržinek je također istaknula da se Republika Hrvatska do sada zalagala za BiH te da će tako će biti i u budućnosti.
“Naš je zajednički uspjeh otvaranje pregovora i bit ćemo najvjerniji podupiratelj u svim procesima koji su na putu BiH ka punoj integraciji u Europsku uniju”, istaknula je Obuljen Koržinek.
Vlada Republike Hrvatske kroz različite programe izdvaja značajna sredstava za pomoć Hrvatima u Bosni i Hercegovini.
Posebno važno ulaganje u HNK Mostar
Obuljen Koržinek je istaknula da se tu radi o nekih 90 do 100 milijuna eura koje će Hrvatska iduće godine uložiti u BiH za programe, projekte i institucije bh. Hrvata.
“Uz ono što se tiče kulture i obrazovanja, tu su izdvajanja za zdravstvo te ostali strateški projekti. Podupiremo i rad vaše televizije. Naravno, za nas je posebno važno ulaganje u hrvatsko nacionalno kazalište u Mostaru”, kazala je Obuljen Koržinek pojasnivši da imaju dobru suradnju na polju izgradnje tog novog kulturnog centra za Hrvate, ali i za sve druge koji će participirati u tim programima.
Gošća Dnevnika RTV HB je istaknula da Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru također ima jako dobru prekograničnu suradnju s kazalištima u Republici Hrvatskoj.
“Gospodin Vukoja (Ivan, ravnatelj Hrvatskog narodnog kazališta u Mostaru, nap. a., RTV HB) zaista posvećeno, profesionalno, angažirano sa svojim timom i sa sjajnim glumcima realizira, i u ovim sadašnjim prostorima i okolnostima, sjajne programe. Mi tu zaista dajemo punu podršku, istaknula je Obuljen Koržinek.
Odgovornost je na medijima
Upitana kolika je važnost medija u demokratskim društvima te u procesu pristupanja europskoj uniji, Obuljen Koržinek je kazala da su mediji oduvijek važni kao i da bez njih nema demokratskih društava.
“U današnjem vremenu dezinformacija, lažnih vijesti, konzumiranja sadržaja na društvenim mrežama za koji ljudi misle da su mediji, a zapravo nisu jer nemaju nikakvu uredničku odgovornost – razvoj, očuvanje, ulaganje u profesionalne medije i u profesionalno novinarstvo u svakoj je državi neizmjerno važno”, kazala je ministrica Obuljen Koržinek.
Hrvatska ministrica medija i kulture istaknula je da će uloga ‘medija srednje struje’ odnosno mainstream medija u osvještavanju važnosti različitih političkih procesa pa i procesa pristupanja BiH u Europsku uniju biti krucijalni.
-Pozivam vas i na suradnju s hrvatskim kolegama. Mi smo to prošli prije 10-15 godina kada smo pristupali Europskoj uniji. Dakle, što više informirati i objašnjavati kako bi onda građani, informirani od istinitih izvora, zapravo donosili svoje odluke, naglasila je Obuljen Koržinek.
Podrška Hrvatske radu medija na hrvatskom jezik bit će kontinuirana
RTV Herceg-Bosne ima sporazum i s Hrvatskom Radio-televizijom (HRT). Upitana koja je uloga HRT-a kada je u pitanju izvještavanje o tome što se događa s Hrvatima izvan RH, Obuljen Koržinek je kazala da je razgovarala i s ravnateljicom RTV Herceg-Bosne da bi trebali dodatno ojačati tu suradnju.
“Hrvati su konstitutivan narod u Bosni i Hercegovini. Ovdje je neizmjerno važno da Hrvati kao konstitutivan narod ostvaruju svoje pravo i na medij koji će biti na hrvatskom jeziku, koji će proizvoditi sadržaje koji se obraćaju svima, ali na hrvatskom jeziku i koji će adekvatno informirati o aktivnostima u svim područjima; u politici, kulturi, športu, obrazovanju. Dakle, u svim onim područjima koji interesiraju građane, ali na hrvatskom jeziku. Zato će podrška HRT-a, ali i Republike Hrvatske radu, opstanku i razvoju medija na hrvatskom jeziku biti kontinuirana”, kazala je Obuljen Koržinek./HMS/