Sud BiH osudio je danas Lj.Č. na godinu dana zatvora i novčanu kaznu od 6.000 KM zbog nedozvoljene proizvodnje i prodaje duhana, navodi Srna.
Lj.Č. je proglašena krivom jer je kao pripadnik grupe za organizirani kriminal nezakonito proizvodila i prodavala proizvode koji nisu obilježeni kontrolnim i poreznim markicama na način propisan poreznim zakonodavstvom BiH.
U izrečenu kaznu zatvora bit će uračunato vrijeme koje je Lj.Č. provela u pritvoru od 11. veljače do 10. ožujka 2016. godine, priopćeno je iz Suda BiH.
Optužena je dužna da novčanu kaznu plati u roku od 30 dana od dana pravosnažnosti presude.
Sud BiH je 11. prosinca 2017. godine potvrdio optužnicu protiv Z.M., S.Č., M.K., G.M., Lj.Č., I.Š., D.Ć., Z.T. i M.Č. zbog šverca duhana. Optuženi su uhapšeni 12. veljače 2016. godine u akciji ‘Lištica’ koju su proveli pripadnici Agencije za istrage i zaštitu BiH.
Naime, u vremenskom periodu od 12. listopada 2015. godine do 23. veljače 2016. godine, na području Bosne i Hercegovine, iako su znali da se proizvodnjom duhanskih proizvoda mogu baviti samo gospodarska društva koja su registrirana za obavljanje djelatnosti prerade duhana i proizvodnje duhanskih proizvoda kod nadležnog Suda i koja ispunjava određene tehničko-tehnološke uvjete, kako je to određeno članom 29. Zakona o duhanu BiH, te da proizvodnja duhanskih proizvoda podrazumijeva radnje: pripremanja, rezanje duhana, pakiranje u odvojivu i neodvojivu ambalažu i skladištenje do stavljanja u promet kako je to određeno članom 28. Zakona o duhanu BiH, stjecali protupravnu imovinsku korist za sebe i druge.
Spomenute osobe uhićene su krajem veljače 2016. godine u akciji kodnog imena ‘Lištica’ koju su proveli pripadnici Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) zajedno s inspektorima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO).
Zaplijenjeno je oko 18 tona duhana u Grudama, Širokom Brijegu, Čitluku. Dio su uvozili iz inozemstva i potom ga prerađivali za prodaju, dok su dio uzgajali sami na svojim imanjima, pisao je ‘Dnevni list’. Tada je rečeno da su prokrijumčarili više desetina tona rezanog i duhana u listu.
Najčešće su ga krijumčarili u količinama od po nekoliko stotina kilograma, a u pojedinim slučajevima su u BiH prebacivali i više tona duhana, kojeg su zatim u svojim objektima rezali, pa prepakirali i prodavali dalje.
Za to nisu plaćali trošarine, fiskalne obveze i PDV koji su propisani zakonom čime su državu oštetili za oko 7,8 milijuna maraka. Pored uvoznog duhana, prodavali su i onaj kojeg su dobivali sa svojih imanja.